Reklama

Niedziela Częstochowska

„Życie zadane. Medalierskie Rozmowy z Janem Pawłem II"

Agnieszka Masztalerska

„Medalierskie Rozmowy z Janem Pawłem II", to projekt, w którym artyści z całej Polski, poprzez sztukę, podjęli „rozmowy” z Janem Pawłem II. Pomysłodawcą cyklu jest Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej Bernard Marek Adamowicz, który przypomina, że historia medalierskich rozmów z Janem Pawłem trwa już kilka lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie prezentowana w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, wystawa: „Życie zadane. Medalierskie Rozmowy z Janem Pawłem II", prezentuje prace trzeciego etapu cyklu. Pierwszy, podjęty został w 2013 roku - „Mój Jan Paweł II”. Wystawa miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie. Tematem drugiego etapu były słowa: „Być razem” a jego zwieńczeniem wystawa w Panteonie Narodowym w Krakowie . Obecny, kontynuowany przez artystów etap, to „Życie zadane”.

Agnieszka Masztalerska

Swoje prace medalierskie zaprezentowało pięćdziesięciu artystów z całej Polski. Są one zaproszeniem do podejmowania dialogu – poprzez sztukę – o sprawach ważnych. Jedną z autorek prac jest Małgorzata Zabierowska – Piech. Sama mówi o prezentowanych pracach: - W moim medalu wyszłam od cytatu „ żywe nici”, praca , to jakby fragment serwety, nasze życie jest jakby serwetą, którą tkamy, dziergamy z nici żywych, miłości, porozumienia, czułości, wszystko to chciałam w tym medalu ująć i dziergamy taką serwetkę, która się czasem pruje, nie wszystko wychodzi, ale warto tkać, bo tak jak Papież mówił życie jest dobrem, więc tkajmy go”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Medalierstwo, jak mówią artyści, jest sztuką wymagającą cierpliwości w odczytywaniu. Każda z prac to efekt „uruchomienia wrażliwości”, otwartości twórcy, ale i odbiorcy.

W wypadku tej konkretniej tematyki, obszar inspiracji wyznaczały artystom, ważne dla przeżywania i rozumienia rzeczywistości, tematy: spotkanie, odkrywanie i budowanie wzajemnych relacji, wspólnota, jedność. Wszystkie one były dla polskiego papieża bliskie i ważne.

„Życie zadane” to sformułowanie, to jedna z uprawnionych syntez papieskiego dziedzictwa podkreśla Bernard Marek Adamowicz.

Agnieszka Masztalerska

- Patrząc na osobę i dzieło Jana Pawła II oraz próbując podejmować jego spuściznę – tę wypowiedzianą, zapisaną czy pozostającą w pamięci świadków – można stwierdzić, że on tak właśnie rozumiał i przeżywał swój los. Traktował życie jako dar, który dopomina się, mocą swej wewnętrznej dynamiki, twórczego podjęcia. Wnikając w znaczenie ukryte w słowie „zadane” rozpoczynał od rozpoznania życia jako czegoś co zostaje „dane”, podarowane, a później staje się zadaniem.

Reklama

Oficjalne otwarcie wystawy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyło się 11 listopada br. „Ta twórczość to kolejne świadectwo łączenia się prawdy o Janie Pawle II z przesłaniem, które jest dla nas ciągle aktualne” - powiedział w czasie wernisażu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przypominając jednocześnie: „Jan Paweł II w liście do artystów postawił pytanie za Dostojewskim. Czy piękno może zbawić świat? (…) Piękno rodzi się przede wszystkim z odkrywania prawdy o człowieku, o świecie, o Bogu i o wzajemnych relacjach”. Arcybiskup Wacław Depo udzielił wystawie swego patronatu.

„W moim życiu i państwa życiu zdarzyła się taka historia, której na imię Jan Paweł II z tego rodzą się rzeczy ważne i piękne. W tym miejscu od lat idziemy w przyszłość z Janem Pawłem II, ta wystawa wpisuje się w to kroczenie z nim – podkreślił gospodarz wystawy, dyrektor, właściciel i twórca Muzeum Krzysztof Witkowski.

Wystawę „Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II" można oglądać do 15 stycznia 2018 roku.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-01 07:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tłumy na spotkaniach z premierem Morawieckim

Wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w całej Polsce przyciągają wiele uwagi. Na spotkania z szefem rządy przychodzą tłumy wyborców. Nie inaczej było podczas dzisiejszego spotkania w Brzegu, gdzie frekwencja była imponująca. A jak to wszystko wygląda w przypadku Koalicji Obywatelskiej i Grzegorza Schetyny? Poniższe zdjęcia mówią same za siebie

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...