Reklama

Polska

Pomnik św. Jana Pawła II z Francji chcą przyjąć w Sochaczewie

www.coeurdebretagne.com

Radni powiatu sochaczewskiego na poniedziałkowej sesji zadeklarowali jednogłośnie chęć przyjęcia pomnika św. Jana Pawła II z gminy Ploërmel w Bretanii. Decyzją tamtejszej Rady Stanu krzyż z papieskiego monumentu ma zostać usunięty, wobec czego premier Beata Szydło zapowiedziała, że polski rząd chętnie sprowadzi pomnik do kraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rada Powiatu w Sochaczewie wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec próby rugowania symboli chrześcijańskich z przestrzeni publicznej. Nakaz francuskiej Rady Stanu o usunięciu krzyża z pomnika Papieża Polaka w Bretanii jest kolejnym przejawem walki z chrześcijaństwem i dyskryminacją ludzi wierzących, co zostało podkreślone w przyjętym stanowisku.

„Święty Jan Paweł II jest symbolem zjednoczonej, chrześcijańskiej Europy. Działania podejmowane przez władze Francji wobec wspomnianego pomnika przypominają najgorsze totalitarne wzory. Polacy, w tym sam Karol Wojtyła, najboleśniej doświadczyli prześladowań katolików przez nazizm i komunizm” - stwierdzili sochaczewscy radni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślili samorządowcy, zdjęcie krzyża z pomnika jest kolejnym krokiem w degradacji chrześcijańskiego dziedzictwa.

"Jako katolicki kraj, z którego wywodzi się święty Jan Paweł II i którego nauczanie i myśli nam towarzyszą na każdym kroku – musimy stanowczo zareagować na to, co dzieje się we Francji. W naszym kraju pomniki Jana Pawła II, innych świętych oraz krzyże stanowiące symbol wiary chrześcijańskiej, znajdują należny szacunek" - brzmi fragment stanowiska radnych.

Radni zgłosili gotowość przyjęcia pomnika św. Jana Pawła II. „Zapewniamy, że na gościnnej Ziemi Sochaczewskiej, której dzieje są nierozerwalnie splecione z chrześcijaństwem i najwyższym poświęceniem dla Ojczyzny, znajdziemy godne miejsce dla Papieża Polaka, który ocalił świat przed komunizmem. Przyjęcie pomnika naszego Ojca Świętego będzie dla nas najwyższym zaszczytem” – czytamy m.in. w przyjętym stanowisku.

Jak donosi TVP Info, jedna z francuskich organizacji polonijnych podjęła tymczasem starania o zebranie środków, które pozwolą na wykup terenu, na którym znajduje się pomnik św. Jana Pawła II.

Przyjęcie pomnika deklarują jednak nie tylko polskie władze. Gdyby cały pomnik został usunięty, to chętnie zabiorą go do siebie władze węgierskiego miasta Tata. - Jeśli Francja, uważająca się za kraj wolności, nie chce pomnika Jana Pawła II, to my z radością znajdziemy dla niego miejsce w naszym mieście - napisał w 2015 r. burmistrz József Michl do swego francuskiego odpowiednika w Ploërmel.

Reklama

Decyzję o usunięciu krzyża z papieskiego pomnika podjęła 25 października francuska Rada Stanu (najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji), potwierdzając tym samym werdykt sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa.

Tym samym ostatecznie zakończył się spór trwający od 2006 r., gdy monument został postawiony decyzją miejscowych władz. Przedmiotem kontrowersji nie jest sam pomnik papieża, lecz krzyż, który wieńczy łuk wznoszący się nad figurą Jana Pawła II. Na usunięcie krzyża władze mają sześć miesięcy.

O usunięcie krzyża wnioskowało stowarzyszenie wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan). Krzyż, ze względu na to, że jest symbolem chrześcijańskim, jak i ze względu na rozmiary łuku, został uznany przez nie za „ostentacyjny symbol religijny”.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-30 19:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kanada: czerwona farba na pomniku Jana Pawła II w Edmonton

Pomnik św. Jana Pawła II przy kościele Różańca Świętego w Edmonton w zachodniej Kanadzie został zdewastowany. Na jego cokole pojawiły się ślady rąk i stóp, odciśnięte w czerwonej farbie.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk do uczniów: czy Pan Jezus ma plany na wakacje?

2024-06-21 17:12
Bp Krzysztof Włodarczyk

Episkopat News

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Czy Pan Jezus ma plany na wakacje? - pytał uczniów Collegium Salesianum w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji przewodniczył w kościele świętego Marka Mszy św. na zakończenie roku szkolnego.

Więcej ...

Opium dla europosłanki

2024-06-22 10:25

Archiwum TK Niedziela

Był rok 2006, może 2007. Byłem z delegacją SEDE, czyli Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego w Bośni i Hercegowinie. Naszym mikrobusem dojeżdżaliśmy właśnie ze stolicy czyli Sarajewa do Mostaru. O ile to pierwsze miasto jest w zasadzie niemal całkowicie zamieszkane przez muzułmanów, o tyle w Mostarze katolików – Chorwatów jest nawet trochę więcej niż wyznawców islamu – Bośniaków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne...

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie przez kolejne...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej