Reklama

Polska

Katedra polowa: powtórny pogrzeb bp. Tadeusza Płoskiego

Uroczystości pogrzebowe bp. Płoskiego, kwiecień 2010 r.

Artur Stelmasiak

Uroczystości pogrzebowe bp. Płoskiego, kwiecień 2010 r.

Z udziałem najbliższej rodziny i przyjaciół w poniedziałek odbył się w katedrze polowej powtórny pogrzeb bp. gen. dyw. Tadeusza Płoskiego, biskupa polowego w latach 2004–2010, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Po zakończeniu Eucharystii trumna z ciałem bp. Płoskiego spoczęła w krypcie katedry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystię poprzedziła modlitwa różańcowa przy trumnie bp. Tadeusza Płoskiego.

– W tej chwili najważniejsza jest nasza modlitwa, przeniknięta wiarą, że śmierć tak naprawdę jest początkiem nowego życia. Dlatego stajemy tu z najbliższą rodziną i przyjaciółmi bp. Tadeusza Płoskiego, aby kolejny już raz powierzyć go Miłosierdziu Bożemu – powiedział na początku Eucharystii bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że w modlitwie poleca także mamę i najbliższych bp. Płoskiego, dla których śmierć syna i brata jest ogromną stratą oraz źródłem cierpienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Guzdek nawiązał do ewangelicznej opowieści o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain. Przypomniał, że rozegrała się ona w bramie miasta, symbolizującej granicę między dwoma światami. – Jezus, który zatrzymał się w bramie dotknął mar, na których spoczywało ciało młodego człowieka i powiedział: „Młodzieńcze, tobie mówię, wstań” – niejako zawrócił go z tej drogi, która prowadziła w stronę wieczności, do świata żywych. A zbolałej matce powiedział: „Nie płacz”. Przywracając życie jej synowi, także jej przywrócił radość i sens życia – powiedział.

Zdaniem ordynariusza wojskowego ta ewangeliczna scena współgra z wydarzeniami, które miały miejsce 19 kwietnia 2010 roku, w dniu pogrzebu bp. Płoskiego. – Katedra polowa stała się bramą, w której zatrzymali się: tragicznie zmarły bp Tadeusz Płoski, jego matka, rodzeństwo, przyjaciele oraz kapelani i wierni ordynariatu polowego. To spotkanie z Jezusem nastąpiło podczas Eucharystii, która była sprawowana w dniu jego pogrzebu – powiedział.

Biskup polowy podkreślił, że "spotkanie z Jezusem w obliczu śmierci było i jest źródłem nadziei – nadziei na nowe życie, wieczne".

We Mszy św. uczestniczyła rodzina i najbliżsi przyjaciele bp. Tadeusza Płoskiego. Po zakończeniu Eucharystii trumna z ciałem zmarłego została ponownie umieszczona w krypcie katedry polowej.

Reklama

*** Tadeusz Płoski urodził się 9 marca 1956 r. w Lidzbarku Warmińskim. W 1976 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie, gdzie odbył studia filozoficzno-teologiczne. 6 czerwca 1982 r. w katedrze olsztyńskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa warmińskiego Jana Obłąka. Przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Józefa w Morągu.

W 1992 r. został oddelegowany do ordynariatu polowego i objął urząd notariusza, a następnie szefa wydziału duszpasterskiego kurii ordynariatu polowego w Warszawie. Od 1995 do 2001 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma ordynariatu polowego „Nasza Służba”. 16 maja 2001 r. objął urząd kanclerza kurii ordynariatu polowego.

16 października 2004 r. został mianowany przez Jana Pawła II biskupem polowym Wojska Polskiego. 30 października 2004 r. przyjął święcenia biskupie i odbył uroczysty ingres z ceremoniałem wojskowym do katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Został pochowany 19 kwietnia 2010 r. w Kaplicy Lotników katedry polowej. Bp Płoski był czwartym ordynariuszem wojskowym w polskiej historii.

W ubiegłym roku Prokuratura Krajowa zadecydowała o ekshumowaniu ofiar katastrofy smoleńskiej. 27 kwietnia ciało bp. Płoskiego zostało ekshumowane, przewiezione do jednego z zakładów medycyny sądowej i poddane specjalistycznym badaniom. 29 maja odbył się powtórny pogrzeb bp. Tadeusza Płoskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2017-05-30 09:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bahrajn: jutro konsekracja katedry Matki Bożej Arabskiej

Kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Caritas Internationalis, poświęci jutro w Awali w Bahrajnie katedrę Matki Bożej Arabskiej, patronki Zatoki Perskiej. „Nowa katedra jest znakiem nadziei dla wszystkich chrześcijan na Półwyspie Arabskim” – uważa Regina Lynch z papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP).

Więcej ...

Apokaliptyczny czas Powstania Warszawskiego i wielkie miłości

2024-06-27 20:52
Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Agata Kowalska

Z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Podczas Powstania Warszawskiego zawarto 256 związków małżeńskich. Statystycznie na każdy dzień powstania przypadały cztery śluby.

Więcej ...

300 lat posługi Kapucynów w Lublinie

2024-06-28 20:05

Ewa Kamińska

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024