Reklama

Polska

Bp Ryś po ingresie: nowy metropolita wskazuje, że trzeba znać Chrystusa

Małgorzata Cichoń

W sobotę w Krakowie odbył się ingres abp. Marka Jędraszewskiego do Katedry Wawelskiej. "Nowy metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski wskazuje jednoznacznie, że kluczem jest poznawać Chrystusa" - powiedział w krótkiej rozmowie z KAI po uroczystościach krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpowiadając na pytanie o odbiór słowa abp. Marka Jędraszewskiego wypowiedzianego podczas kanonicznego objęcia urzędu metropolity krakowskiego, biskup Ryś powiedział, że widać w nim wiele wymiarów: kościelny, ale również państwowy - ogólnopolski. "Trudno się temu dziwić: Katedra Wawelska jest miejscem, która skupia to wszystko" - powiedział.

Hierarcha podkreślił, że najważniejsza w homilii nowego zwierzchnika Kościoła krakowskiego była puenta. "Programem arcybiskupa Jędraszewskiego jest tak naprawdę jego zawołanie 'Scire Christum', czyli 'Znać Chrystusa'" - wskazał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że podczas homilii arcybiskup przedstawił pewien opis rzeczywistości - wiary człowieka w Polsce i dziedzictwa krakowskiego oraz jednocześnie podał odpowiedź na pytania, które się przy tym rodzą. "Nie ma innej odpowiedzi na pytania, które są wpisane w bycie chrześcijaninem - osobiście, i we wspólnocie, na przykład kościelnej czy też narodowej, niż Jezus Chrystus. Nie ma innej odpowiedzi niż poznanie Jezusa Chrystusa" - wyjaśnił.

Reklama

Zwrócił również uwagę, że nowy metropolita dużo swojego przepowiadania poświęcił prawdzie, czemu sprzyjało również sobotnie wspomnienie św. Tomasza z Akwinu - mistrza w odkrywaniu i przekazywaniu prawdy. „Po pierwsze, posługa prawdzie to ważna posługa w Kościele; po drugie, dla nas prawda jest tak naprawdę tożsama z Jezusem Chrystusem. Chrystusa - jako Prawdę poznaje się nie tylko intelektem, ale i sercem” – stwierdził. Zaznaczył, że abp Jędraszewski wskazał także, że Jezus Chrystus jest Prawdą objawioną w Miłości, co uczynił przez przywołania krakowskich „ikon miłosierdzia” - Brata Alberta, Siostry Faustyny i wcześniej Królowej Jadwigi.

Bp Ryś podkreślił, że w czasie ingresu dotknęły go także słowa wypowiedziane przez bp Jana Szkodonia. "Relacja między metropolitą a wiernymi nie jest tylko wyznaczona prawem i to wyraźnie zostało podkreślone. To było słowo wypowiedziane ze środka wiary - o posłuszeństwie w wierze, o miłości i przyjęciu nowego biskupa-pasterza oraz okazaniu mu wsparcia w czekających go zadaniach" - przyznał.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP odniósł się także do słów kard. Stanisława Dziwisza o Kościele krakowskim, który wskazał, że nie jest on bogaty tylko tradycją, świętymi, historią i wielkim dziedzictwem. "Ten Kościół jest też bogaty dniem dzisiejszym; to nie „muzeum”, ale żywa, tętniąca, otwarta, różnorodna, bogata ludźmi i księżmi wspólnota, która z nadzieją czeka na abp. Jędraszewskiego jako Pasterza" - powiedział na zakończenie rozmowy bp Ryś.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-28 20:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Razem naśladujmy Jezusa łagodnego i pokornego

Bożena Sztajner/Niedziela

Uroczystym ingresem do katedry rzeszowskiej w dniu 20 lipca 2013 r., poprzedzonym kanonicznym objęciem diecezji w dniu 19 lipca, bp Jan Wątroba rozpoczął posługę biskupa diecezji rzeszowskiej.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów