Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Piotrowski: nie wolno zapomnieć ogromu zbrodni i krzywd

Bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

„Tamte czasy nie są godne naszych wspomnień, ale nie wolno zapomnieć ogromu zbrodni i krzywd wyrządzonych córkom i synom tej ziemi od Bałtyku po Tatry” – mówił w środę w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski. Biskup kielecki przewodniczył Mszy świętej odprawionej 36. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbrodnie te, jak podkreślił biskup, dotyczyły także mieszkańców ziemi świętokrzyskiej i były następstwem panowania „niszczącej przez lata ideologii marksistowsko – leninowskiej”.

Bp Piotrowski zauważył także religijną genezę solidarnościowego zrywu i element „współpracy z Bogiem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Przez dar Bożego Słowa wierzymy, że tylko Bóg zapewnia trwałość ludzkiemu działaniu (…), który nie jest biernym obserwatorem ludzkiej historii” – mówił.

Reklama

Podkreślił także, że „serca ludzi pracy, kultury, sztuki, uprawiających rolę, nauczycieli, księży, osób konsekrowanych” – tęsknili za Jezusem i za zmianami w kraju, a w tym klimacie narodził się ruch „Solidarności”, który zachwycił nie tylko miliony Polaków, ale i ludzi w całej Europie.

Biskup kielecki, pytając, co stało się z „tymi milionami członków, sympatyków, sztandarami i odznakami”, wezwał „Solidarność” do solidnego rachunku sumienia. „36- letni chrześcijanin nie robi sobie rachunku sumienia z książeczki do pierwszej komunii świętej, ale mężnie i szczerze ocenia swoje życie” – zaznaczał.

Nazywając „Solidarność” – „36-letnią córą” – wezwał do odwagi sumienia. „Miej odwagę sumienia i odnowy, bo czekają cię zadania, bo Bóg i Kościół cię nie opuszcza (… ), a synowie i córki polskiej ziemi wciąż ci jeszcze ufają i liczą na ciebie” – apelował bp Jan Piotrowski.

Kieleckie uroczystości 36. rocznicy powołania NSZZ „Solidarność” rozpoczęło złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie związku na Skwerze im. S. Żeromskiego. Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Podobne uroczystości odbywają się w innych miastach powiatowych województwa świętokrzyskiego.

W Kielcach 31 lat temu 29 sierpnia 1980 r. jako pierwsza stanęła Fabryka Łożysk Tocznych „Iskra”. Strajki objęły w następnych dniach POLMO - SHL, Chemar, Preme, Transbud. Przedstawiciele pięciu zakładów podpisali w „Iskrze” Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. 15 września - 45 przedstawicieli 11 zakładów pracy - podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ. 19 października 1980 r. ukazał się pierwszy numer pisma „Solidarność Świętokrzyska” - od trzeciego numeru wychodzący jako „Biuletyn NSZZ »Solidarność« Regionu Świętokrzyskiego”. Do końca grudnia 1981 roku - internowano 312 osób z województwa kieleckiego.

W regionie świętokrzyskim na 400 działaczy „Solidarności” ok. 100 było internowanych i objętych stałą opieką Kościoła. Zorganizowaną akcję pomocy Prowadził Biskupi Komitet Potrzebującym, działający od końca 1981 r., na czele z bp. Mieczysławem Jaworskim.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-31 20:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielecki Bank Żywności zachęca do świątecznej zbiórki produktów dla potrzebujących

Marek Górniaczyk

„Święta godne, a nie głodne” – w wielkanocną zbiórkę żywności realizowaną pod tym hasłem, włącza się Kielecki Bank Żywności. Produkty można przekazać zarówno do specjalnych koszy w sklepach, jak i online.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?