Reklama

Świat

USA: Rycerze Kolumba wzywają do budowania Kościoła w rodzinie

To, co robimy dziś w naszych rodzinach i parafiach, zmieni historię Kościoła i naszych społeczeństw – powiedział na otwarcie dorocznej, 134. już konwencji Rycerzy Kolumba 2 sierpnia w Toronto Carl Anderson. Od 1 października 2000 r. stoi on na czele tej największej na świecie organizacji świeckich mężczyzn. Mszę św. otwierającą to zgromadzenie pod przewodnictwem naczelnego kapelana Rycerzy, metropolity Baltimore abp. Williama Loriego, koncelebrowało 11 kardynałów, kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów oraz ponad stu księży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mówiąc o dokonaniach stowarzyszenia w ubiegłym roku, C. Anderson szczególną uwagę zwrócił na program Budowanie Domowego Kościoła. Była to odpowiedź na synodalny proces o duszpasterstwie rodzin. Rycerze Kolumba wyszli z własną inicjatywą, podejmując działania na rzecz wzmocnienia swych małżeństw, przezwyciężenia ich problemów oraz wychowania dzieci w wierze. W sposób szczególny skupiono się na młodych ojcach, aby pokazać im, jak mają zbliżać swe rodziny do Boga.

Otwierając obrady Najwyższy Rycerz przedstawił m.in. najnowsze statystyki. Wynika z nich, że liczba Rycerzy Kolumba wzrosła w ubiegłym roku do 1,9 mln. Szybki rozwój organizacji odnotowuje się między innymi w Polsce, na Litwie i na Ukrainie. Rośnie też zaangażowanie charytatywne Rycerzy. W ubiegłym roku przeznaczyli na to 175 mln dolarów i ponad 73 mln godzin pracy w wolontariacie. Szczególnym wsparciem otoczyli prześladowanych chrześcijan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anderson wskazał też na potrzebę jednoznacznego opowiedzenia się za życiem. Katolicy muszą skończyć z oddawaniem głosu na polityków, którzy popierają aborcję. Nie jest to tylko jedna z wielu kwestii politycznych, ale porządek prawny, który doprowadził do śmierci 40 mln osób – przypomniał Anderson. Dodał, że politycy manipulują katolikami. "Nie zbudujemy kultury życia, jeśli będziemy głosować na polityków, którzy popierają kulturę śmierci" – powiedział zwierzchnik Rycerzy Kolumba.

Zakon Rycerzy Kolumba jest największą na świecie organizacją katolików świeckich o charakterze charytatywnym. Mogą do niego należeć wyłącznie mężczyźni, praktykujący katolicy. Założył ją 2 października 1881 w piwnicy kościoła Najświętszej Marii Panny w New Haven (stan Connecticut) miejscowy proboszcz, 29-letni wówczas kapłan pochodzenia irlandzkiego ks. Michael J. McGivney (1852-90; obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny).

Było to od początku stowarzyszenie mężczyzn, którzy chcieli działać w duchu rodzinnym i braterskim, a zarazem w solidarności, wspierając się wzajemnie. Łączyła ich wiara, której przysięgali bronić, podobnie jak ojczyzny i rodziny. Wspólny był im także ideał Krzysztofa Kolumba, który nie tylko odkrył Amerykę, ale też sprowadził tam chrześcijaństwo. Już 29 marca 1882 zarejestrowano nową organizację pod nazwą Rycerze Kolumba.

Reklama

Zakon bywa określany jako „silna prawica Kościoła”, ciesząc się uznaniem papieży, prezydentów i innych przywódców światowych za wspieranie Kościoła na płaszczyźnie ewangelizacji i oświaty katolickiej, za zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym. Wizja założyciela obejmowała również system ubezpieczeń, aby zapewnić byt wdowom i sierotom po zmarłych rycerzach. Program ubezpieczeniowy Zakonu rozrósł się, starając się jak najlepiej służyć coraz liczniejszej organizacji. Od wielu lat Rycerze Kolumba mają najwyższe notowania, gdy chodzi o wypłacalność z A.M. Best oraz Standard & Poor’s.

Zakon oferuje najwyższej jakości usługi w zakresie ubezpieczenia, rent i długoterminowych programów dla członków i ich rodzin, łącznie z wieloma innymi korzyściami wynikającymi z braterskiej wzajemnej pomocy.

Organem zarządzającym Zakonu jest Rada Najwyższa, odpowiedzialna za rozwój całej organizacji. Do jej obowiązków należą m.in.: rozpoczynanie działalności Zakonu na nowych terenach, powoływanie władz regionalnych, określanie i propagowanie zasad i celów organizacji, podejmowanie nowych inicjatyw, szerzenie informacji o misji Rycerzy w świecie oraz troska o dobro rodzin członków przez programy ubezpieczeniowe.

Na czele organizacji stoi najwyższy rycerz, którym od 1 października 2000 jest 65-letni obecnie prawnik Carl A. Anderson - 13. z rzędu zwierzchnik Rycerzy.

Od 1897 Zakon jest obecny w Kanadzie (dziś liczy tam 231 tys. Rycerzy), od 1905 - na Filipinach (ok. 250 tys.) i w Meksyku (7 tys.) oraz od 1909 - na Kubie (dziś w praktyce tam nie działa). W 2005, za namową Jana Pawła II oraz na zaproszenie wystosowane m.in. przez kardynałów Józefa Glempa i Franciszka Macharskiego, Rycerze Kolumba przybyli do Polski, a sześć pierwszych ich rad powstało pod koniec 2006 r. Obecnie jest w naszym kraju ponad 2 tys. członków tego Zakonu. Kapelanem Rycerzy w Polsce był zmarły niedawno kard. F. Macharski.

Rycerze Kolumba są mocno zaangażowani w działania na rzecz obrony życia, m.in. organizując wiece, marsze, wystawy, ale również akcje modlitewne pod „klinikami” dokonującymi aborcji.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-03 20:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA/ Biden: jesteśmy na dobrej drodze, by wygrać wybory

PAP

Jesteśmy na dobrej drodze, by wygrać wybory - oświadczył kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden, apelując do swoich sympatyków o cierpliwość. Dodał, że "było wiadomo, że będzie to długo trwało".

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów