Reklama

Rodzina

Grzybowscy: potrzeba jeszcze szerszej troski o rodzinę

Abp Vincenzo Paglia z Ireną i Jerzym Grzybowskimi

Archiwum autorów

Abp Vincenzo Paglia z Ireną i Jerzym Grzybowskimi

Równolegle z bodźcami ekonomicznymi, potrzebna jest zmiana sposobu myślenia na temat istoty małżeństwa – komentują dla KAI program "500 plus" Irena i Jerzy Grzybowscy. Powołując się na sytuację w krajach Europy Zachodniej, założyciele "Spotkań Małżeńskich" zauważają, że przyczyną niskiej dzietności nie jest sytuacja ekonomiczna rodzin, ale rozpad małżeństw, życie w związkach nieformalnych i konsumpcyjny styl życia".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy komentarz Ireny i Jerzego Grzybowskich, założycieli stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie dla KAI:

Z uznaniem przyjmujemy próby rządu RP stymulowania zmian w katastrofalnej sytuacji demograficznej naszego kraju. Przy tej okazji pragniemy zwrócić uwagę, że obok niewątpliwie potrzebnych bodźców finansowych – mamy na myśli program „Rodzina 500 plus” – niezbędne jest stwarzanie warunków do odnawiania i pogłębiania więzi małżeńskiej tak, aby pragnienie posiadania dziecka było naturalne i oczywiste dla każdego małżeństwa.
Z naszej, blisko czterdziestoletniej pracy wśród małżeństw wynika niezbicie, że ograniczenie liczby dzieci w rodzinie, poza przyczynami zdrowotnymi i rożnymi sytuacjami szczególnymi, spowodowane jest w ogromnym stopniu rozpadem więzi małżeńskiej. W bardzo wielu małżeństwach brak decyzji na poczęcie kolejnego dziecka spowodowany jest kryzysem małżeńskim, brakiem więzi osobowej i tzw. życiem obok siebie. A jeżeli co trzecie małżeństwo w Polsce rozwodzi się, jeżeli zmniejsza się liczba małżeństw w ogóle, to jak może wygląda dbanie o powiększanie rodziny?
Doświadczenie Spotkań Małżeńskich bardzo wyraźnie pokazuje, że decyzjom na poczęcie kolejnego dziecka sprzyja umacnianie i odbudowywanie więzi małżeńskich. Pielęgnowanie miłości małżeńskiej na naszych rekolekcjach i w czasie formacji porekolekcyjnej powoduje, że wzrasta w naszym środowisku liczba rodzin wielodzietnych. Odnowiona i umacniana miłość małżonków sprzyja ich decyzjom na powiększenie rodziny.
Znamy obszary biedy w rodzinach w Polsce i nie mamy wątpliwości, że trudna sytuacja ekonomiczna jest w bardzo wielu małżeństwach przyczyną ograniczania decyzji na kolejne dziecko. Jednakże, jeżeli popatrzymy na równie dramatyczną sytuację demograficzną w innych krajach, szczególnie Europy Zachodniej, to zobaczymy wyraźnie, że przyczyną niskiej dzietności nie jest sytuacja ekonomiczna rodzin, ale rozpad małżeństw, życie w związkach nieformalnych i konsumpcyjny styl życia. Dlatego, równolegle z bodźcami ekonomicznymi, potrzebna jest zmiana sposobu myślenia na temat istoty małżeństwa, potrzebne jest w Polsce stwarzanie klimatu budowania i odbudowywania więzi małżeńskiej. To ogromne zadanie, jakie stoi przed poradniami rodzinnymi, przed wspólnotami kościelnymi i w sposób szczególny przed środkami masowego przekazu. Potrzebne jest współbrzmienie czynników ekonomicznych i duchowych. Także prorodzinna polityka państwa powinna sprzyjać budowaniu i umacnianiu więzi małżeńskiej i rodzinnej. Powinna sprzyjać społecznej edukacji w tym zakresie.
***
Irena i Jerzy Grzybowscy są założycielami Spotkań Małżeńskich, międzynarodowego stowarzyszenia wiernych, zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską. W ciągu ponad 30 lat w Spotkaniach wypracowana została szkoła dialogu oparta na doświadczeniach psychologii komunikacji, teologii i nauki Kościoła.
Oprócz rekolekcji, Stowarzyszenie oferuje również kursy przygotowawcze do sakramentu małżeństwa. Ważną gałęzią pracy Spotkań Małżeńskich jest także prowadzenie rekolekcji dla powtórnych związków po rozwodzie (tzw. małżeństw niesakramentalnych).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2016-02-15 11:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niedziela – dzień dla Boga, dzień dla człowieka

alotof/fotolia.com

Jak Bóg „odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął” (Rdz 2,2), tak również życie ludzkie składa się z pracy i odpoczynku.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady