Reklama

Polska

Trwają Dni Judaizmu we Wrocławiu

hurk/pixabay

Co ty tutaj robisz Eliaszu? – to hasło tegorocznego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Jego obchody w stolicy Dolnego Śląska zostały rozłożone aż na trzy dni. W programie poza wspólną modlitwą przewidziano m.in. warsztaty języka hebrajskiego, prezentacje tańców żydowskich, wykłady, prelekcje, degustacje koszernych potraw oraz koncert Stanisława Soyki „Tryptyk Rzymski”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie miejscem centralnych wydarzeń jest wrocławski Ostrów Tumski. Tutaj dziś uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji chazana Synagogi pod Białym Bocianem Krzysztofa Korzonowskiego oraz biblisty ks. prof. Sławomira Stasiaka z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Kapłan nawiązał do fragmentu biblijnego, zaproponowanego przez Konferencję Episkopatu Polski, pochodzącego z Pierwszej Księgi Królewskiej, a opisującego objawienie się Boga Eliaszowi na Górze Horeb. Mówił o obecności Boga w życiu proroka przez cały czas jego posługi dla narodu. Podkreślił, że Jahwe był z Eliaszem, kiedy walczył z prorokami Baala i kiedy prześladowali go władcy oraz że zawsze mógł on liczyć na Boże wsparcie.

Po tym dwugłosie odbyła się wspólna modlitwa w której uczestniczyli przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz abp Józef Kupny. W rozmowie z KAI metropolita wrocławski zauważył, że obchody Dnia Judaizmu poprzedzają w Polsce Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. – To znak, że zanim rozpoczniemy modlitwę ekumeniczną, powinniśmy uświadomić sobie, gdzie są nasze korzenie, a tych poszukujemy poznając zwyczaje, tradycje i religię żydowską – mówił hierarcha, dodając, że nie bez znaczenia jest fakt, iż nazwa święta brzmi: „Dzień Judaizmu w Kościele katolickim”. Przypomina ona, że ten dzień jest potrzebny katolikom, by zagłębiając się w judaizm coraz pełniej rozumieli chrześcijaństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup wyraził również nadzieję, że wspólna modlitwa oraz spotkanie katolików i żydów przyczyniają się do budzenia odpowiedzialności we współczesnej Europie za losy religii objawionej. Przywołując słowa papieża Benedykta XVI abp Kupny dodał: "Wspólnie możemy głosić, że Bóg istnieje, że można Go poznać, że On stworzył ziemię i że my jesteśmy Jego stworzeniami, że On wzywa każdego człowieka, by szedł drogą życia, szanując Jego plan w odniesieniu do świata".

Reklama

Zwieńczeniem dzisiejszego spotkania były warsztaty języka hebrajskiego oraz degustacja koszernych potraw. Chętni mogli poznać tańce żydowskie oraz kupić książki poświęcone judaizmowi.

Kulminacja obchodów przypadnie jutro. O 19.30 we wrocławskiej katedrze rozpocznie się koncert „Tryptyk rzymski” w wykonaniu Stanisława Soyki z chórem Affebre. Organizatorzy wrocławskich Dni Judaizmu podkreślają, że „Tryptyk rzymski” to poezja Jana Pawła II, medytacje nad Księgą Rodzaju, czyli wspólną świętą księgą żydów i chrześcijan. Zwracają przy tym uwagę, że Papież Polak przyczynił się wydatnie do wzmocnienia dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Przecież jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi.

Wstępem do przeżywania Dni Judaizmu były wczorajsze warsztaty „Kaligrafia hebrajska” oraz wykład „Mistyka hebrajskich liter”. Dzień Judaizmu jest obchodzony we Wrocławiu po raz dwunasty. Od samego początku organizatorem jest Archidiecezja Wrocławska wraz z różnymi organizacjami partnerskimi.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-13 16:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wzywa chrześcijan i żydów do współpracy na rzecz poszanowania życia i pokoju

Grzegorz Gałązka

Do współpracy w dziele poszanowania życia ludzkiego i stworzenia, na rzecz ludzkiej godności, sprawiedliwości i solidarności, a nade wszystko pokoju wezwał Ojciec Święty chrześcijan i wyznawców judaizmu, przyjmując delegację najstarszej nieprzerwanie działającej żydowskiej organizacji B’nai B’rith International.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus dokonuje cudu uzdrowienia dzięki wierze

2024-06-28 11:39
Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

pl.wikipedia.org

Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Wojenne mogiły

2024-07-01 05:51

Julia Zubenko

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...