Reklama

Kultura

"Skaldowie" koncertują w polskich parafiach w USA

Ks. Cezary Chwilczyński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Skaldowie" na zakończenie roku złotego jubileuszu (50-lecia działalności na polskiej scenie muzycznej) koncertują w polskich parafiach w USA.

Grupa udała się do Stanów Zjednoczonych z koncertem noworoczno-kolędowym pt. „Moje Betlejem” do słów Aleksandra Leszka Moczulskiego i muzyki Jacka Zielińskiego. Podczas koncertów nie zabrakło też tych najbardziej znanych przebojów, które od kilkudziesięciu lat znane są niemal wszyskim Polakom: „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Przesliczna wiolonczelistka”, „Nie domykajmy drzwi”, "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", „Wierniejsza od marzenia”, „Z kopyta kulig rwie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koordynator w USA trasy koncertowej "Skaldów" ks. kan Mirosław Król - kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w archidiecezji Newark, mówi, iż „koncert w naszym sanktuarium czy też w Amerykanskiej Częstochowie w Pensylwanii w Doylestown i innych polskich parafiach to dowód wdzięczności dla muzyków, którzy od pół wieku pokazują, iż muzyka może nieść wiele pozytywnych wartości, a zaangażowanie zespołu w ewangelizację poprzez swoją działalność artystyczną to dowów dawania pięknego świadectwa wiary i jedności z Kościołem. Misterium „Moje Betlejem” to głęboka refleksja nad naszą wiarą i mobilizacja dla każdego z nas, aby sam zadał sobie pytanie: czy Jezus narodził się już w moim sercu?” - mówi ks. Król. „Promocja kultury chrześcijańskiej to dziś zadanie wyznawców Jezusa w świecie, który coraz bardziej ulega sekularyzacji. Jestem przekonany , że słowa, które padają podczas tych fantastycznych koncertów z ust muzyków - a zwłaszcza perkusisty Jana Budziaszka - są wyśmienitym przykładem ewangelizacji poprzez kulturę” - dodaje kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II.

Zobacz zdjęcia: Legenda polskiej muzyki w USA

Dla Jana Budziaszka trasa koncertowa w USA to: „kolejne (pierwsze było w 1969 r.) spotkanie z Polonią, wśród której znany jest „Dzienniczek perkusisty”. Ja uczę się pobożności i patriotyzmu od Polaków na obczyźnie. Mottem jednego z moich dziennikczków pt. „Odkrycie Ameryki” jest zdanie: „Wam się wydaje, że przyjechaliście tutaj, aby zarobić wiecej pieniedzy, ale plan Boży jest doskonały, który mówi: „będziecie moimi świadkami aż po krańce ziemi". To i dla mnie, i dla tych Polaków, którzy tu w USA przychodzą na nasz koncert, nieustanne wezwanie do dawania świadectwa wiary i przywiązania do Jezusa” - mówi muzyk.

Reklama

Koncerty cieszą sięwśród amerykańskiej Polonii wielkim aplauzem, a wielu ich uczestników wspomina utwory swojej młodości. Każdy z koncertów kończy się bisami, a publiczność, którą gromadzą polskie parafie, nie chce się rozsatać z artystami.

Grupa "Skaldowie" powstała w Krakowie latem 1965 r. Założycielami grupy byli: Andrzej Zieliński, Jacek Zielinski oraz Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Tarsiński. Oficjalnie zespół zadebiutował w październiku 1965 r. na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki. W 1968 r. "Skaldowie" zagrali w filmie "Kulig", do którego Andrzej Zieliński skomponował muzykę. W tym samym roku ukazał się drugi album zespołu - "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał".Na VII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymali główną nagrodę za "Medytacje wiejskiego listonosza", 1970 r. ponownie w wielu plebiscytach "Skaldowie" zostali najlepszym zespołem roku. W 2015 r. zespół obchodził 50-lecie działalności - z tej okazji jubileuszowe koncerty odbyły się m.in. w Chorzowie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Ukazał się także kolekcjonerski box, w którym znalazło się dwanaście albumów CD z utworami zespołu.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-11 16:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Perły odnalezione w popiele historii

Koncert Gaudete w bazylice wiślickiej

Archiwum

Koncert Gaudete w bazylice wiślickiej

Kiedyś muzyką liturgiczną utkaną z harmonicznych dźwięków śpiewanych na chwałę Boga wypełnione były katedry, opactwa i klasztory w Europie.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...