Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rekolekcje przy świętym płótnie

Rekolekcje przy Całunie Turyńskim

Bożena Buła

Rekolekcje przy Całunie Turyńskim

Ten czas pomógł nam sięgnąć do Źródła, aby umacniać naszą tożsamość chrześcijańską i doceniać bezmiar Bożej Miłości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 22-25 lutego br. w Parafii Przemienienia Pańskiego w Szczecinie przeżyliśmy rekolekcje z kopią Całunu Turyńskiego prowadzone przez ks. dr. Zbigniewa Dudka, paulistę.

Wiara i rozum

Przed kopią Całunu uaktywnił się nasz rozum, a dalej i głębiej poprowadziła nas wiara. Święty Jan Paweł II napisał w encyklice Fides et ratio (Wiara i rozum): „Wiara domaga się, aby jej przedmiot został poznany przy pomocy rozumu; rozum, osiągając szczyt swoich poszukiwań, uznaje, jak konieczne jest to, co ukazuje mu wiara.” (w numerze 42).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przedmiotem naszego poznania jest płótno pogrzebowe ukrzyżowanego człowieka, które nigdy wcześniej nie zachowało się w tak doskonałym stanie! Ksiądz Zbigniew, należący do Towarzystwa św. Pawła, przez cztery dni omawiał szczegółowo ten wizerunek. Konfrontując opis ewangeliczny męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa z wizerunkiem człowieka na Całunie można wywnioskować, że jest to płótno pogrzebowe Jezusa z Nazaretu. – Zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa szansa na to, aby w Całunie Turyńskim leżał inny człowiek niż Jezus, jest jak jeden do 200 miliardów! Nie jest możliwe, aby ktoś inny zginął w takich samych okolicznościach, jak mówi o tym Ewangelia i co zgadza się ze śladami na płótnie – powiedział ks. Zbigniew.

Moment przełomowy

Reklama

Ważnym wydarzeniem w dochodzeniu do tego był rok 1898, gdy Secondo Pia wykonał pierwszą fotografię Całunu. W 1931 r. Giuseppe Enrie wykonał fotografie twarzy i całego wizerunku. Okazało się, że są to negatywy kliszy fotograficznej. W marcu 1983 r. Całun Turyński został przekazany na własność Kościołowi katolickiemu – na ręce Jana Pawła II. Naukowcy różnych dyscyplin rozpoczęli jego gruntowne badania. Badacze z NASA odkryli, że wizerunek na płótnie jest trójwymiarowy. Święty Jan Paweł II pozwolił zbadać Całun Turyński promieniami wrażliwymi na obecność krwi. Hematolodzy z trzech ośrodków naukowych zbadali krew z płótna i ustalili, że jest to grupa AB Rh+. W historii Kościoła uznano ponad trzysta cudów eucharystycznych. Badania każdorazowo wykazały obecność komórek mięśnia sercowego w stanie agonalnym i grupę krwi AB Rh+.

Zbadano także Chustę z Oviedo, którą była owinięta głowa Jezusa. Są na niej liczne plamy krwi grupy AB i osocza, które układem odpowiadają ranom na twarzy z Całunu Turyńskiego. Poddano badaniom także Welon z Manoppello, który przedstawia wizerunek twarzy Jezusa na przezroczystej tkaninie z bisioru. Badania wykazały anatomiczną tożsamość z twarzą z Całunu Turyńskiego.

Wdzięczność

Dla dobrego przeżycia rekolekcji, każdego dnia po Mszy św., podchodziliśmy do ran na Całunie, aby je dotknąć i pomodlić się. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania miała osobne spotkanie. W dobie kultury obrazkowej Całun przykuł ich uwagę, co pozwoliło ks. Zbigniewowi przekazać im przesłanie Całunu – największej relikwii chrześcijańskiej.

Ksiądz Zbigniew jest kustoszem repliki Całunu. Jeździ z nią po Polsce i głosi rekolekcje. Od 1999 r. przeprowadził je w 468 parafiach, w tym w ok. 30 parafiach naszej archidiecezji. Nasz ks. prob. Mariusz Ogórski uczestniczył w nich jako: wikary ok. 20 lat temu, proboszcz parafii w Kolinie, a obecnie naszej parafii i zaprosił ks. kustosza do głoszenia rekolekcji z Całunem. Dziękujemy za nie. One pozwolą nam z głębszą wiarą i wdzięcznością przeżywać Mszę św. i inne sakramenty, nabożeństwa wielkopostne i Liturgię Paschalną – sięgać do Źródła, aby umacniać naszą tożsamość chrześcijańską i coraz bardziej doceniać bezmiar Bożej Miłości.

Podziel się:

Oceń:

2026-03-10 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie tylko Całun

Prof. Jorge Manuel Rodriguez Almenar
podczas pobytu w Warszawie – drugi od lewej.
Przemawia Grzegorz Górny

Wojciech Łączyński

Prof. Jorge Manuel Rodriguez Almenar podczas pobytu w Warszawie – drugi od lewej. Przemawia Grzegorz Górny

Dzięki badaniom nad Sudarionem z Oviedo możemy wytłumaczyć, co widać na Całunie Turyńskim - powiedział dr Jorge Manuel Rodriguez Almenar podczas wykładu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Red.

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Więcej ...

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację...

Wiadomości

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji...

Niedziela Częstochowska

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji...

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo...

Kościół

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo...

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

Wiadomości

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

Wiara

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o...

Kościół

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o...