Reklama

Wiadomości

USA: milion uczestników na VIII Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii

JOLANTA MARSZAŁEK

"Miłość jest nasza misją: rodzina pełnią życia" - to hasło VIII Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w dniach 22-27 września w Filadelfii. Będzie ono najważniejszym punktem wizyty Franciszka w Stanach Zjednoczonych. Organizatorzy spodziewają się miliona wiernych ze 150 krajów świata na papieskiej Mszy św. kończącej 27 września spotkanie rodzin z całego świata, a zarazem sześciodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas pobytu w Filadelfii Franciszek spotka się m.in. z więźniami oraz ich rodzinami, a 26 września wieczór dołączy do uczestników Święta Rodziny i wysłucha świadectw sześciu rodzin z sześciu kontynentów.

Według organizatorów będzie to największe Spotkanie Rodzin z papieżem w historii. Najwięcej uczestników jest spodziewanych z USA. Ponadto przybędą rodziny z Kanady, Wietnamu, Republiki Dominikańskiej, Nigerii, Kenii, Meksyku, Mozambiku, Pakistanu. Organizatorzy przewidują, że do Filadelfii przybędzie też ok. 80 tys. przedstawicieli Polonii i gości z Polski. Oficjalnym reprezentantem Episkopatu Polski będzie ordynariusz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W czasie spotkania tysiąc wolontariuszy będzie służyć pielgrzymom pomocą, 1,6 tys. gospodarstw domowych przyjmie uczestników w swoje progi. Koszt całego spotkania to ok. 45 mln dolarów, z czego 30 mln pochodzi z datków. Dzięki sponsorom ufundowano stypendia dla rodzin z najbiedniejszych krajów świata.

VIII Światowe Spotkanie Rodzin rozpocznie się kilka dni wcześniej Kongresem Rodzin. W dniach 22-25 września ponad 17 tys. osób będzie uczestniczyć w wykładach i panelach poświęconych tematyce rodziny. Zaproszeni goście będą podejmować takie tematy jak: świętość rodziny z zlaicyzowanym świecie, teologia ciała według św. Jana Pawła II, rola kobiety w rodzinie i społeczeństwie, seksualność w planie Bożym, dziecko jako dar dla rodziny, wychowanie w wierze, problemy współczesnej rodziny i sposoby ich rozwiązywania.

Wśród prelegentów będą m.in. kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum, kard. Luis Antonio Tagle z Manili, a także znani w Polsce Scott Hahn i Christopher West. Ponadto głos zabierze wiele par małżeńskich oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich i religii.

Równolegle z tym wydarzeniem będzie się odbywał Kongres Młodych, w którym oprócz wykładów, odbędą się koncerty, przedstawienia oraz świadectwa artystów i muzyków z całego świata.

Reklama

W sobotę 26 września odbędzie się Święto Rodziny, które zdaniem organizatorów będzie czasem radości i dziękczynienia za rodzinę. Przez cały dzień na kilku scenach będą się odbywać różne spektakle, koncerty, programy edukacyjne z udziałem znanych aktorów i muzyków, m.in. Arethy Franklin i Marka Wahlberga. Wieczorem odbędzie się wielki koncert z udziałem Orkiestry Filadelfijskiej, a także zdobywcy nagród Grammy, wokalisty z Kolumbii - Juanesa oraz międzynarodowej sławy włoskiego tenora Andrei Bocellego.

Jak podkreślają organizatorzy, Światowe Spotkanie Rodzin to czas umacniania więzi rodzinnych, dlatego przygotowano także akcję zbierania świadectw rodzin z całego świata. Na oficjalnej stronie internetowej można przesłać świadectwo swojego uczestnictwa w spotkaniu z papieżem, a ponadto historię przeżywania wiary w rodzinie. Świadectwa są publikowane jako jedna z form przygotowania do tego wydarzenia.

Spotkanie to także wielka akcja modlitewna w intencji papieża Franciszka i rodzin. Od kilku tygodni w katedrze św. Piotra i Pawła w Filadelfii trwa nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Ponadto grupy modlitewne rozpoczęły "modlitwę w drodze". Spacerując pomiędzy świątyniami Filadelfii oraz innymi miejscami, które odwiedzi papież, modlą się na różańcu.

W sierpniu rozpoczęła się akcja "Modlitwa jest naszą misją". Na platformie internetowej Mayfeelings na koncie Światowego Spotkania Rodzin można się zarejestrować i pobrać tekst modlitwy, także w języku polskim, do codziennego odmawiania w łączności z osobami z całego świata. Do akcji można się dołączyć na stronie internetowej www.mayfeelings.com/prayforWMF2015

W Filadelfii odbędzie się także wiele imprez towarzyszących. Muzeum Biblii przygotowało wystawę "Verbum Domini II: Słowo Boże wychodzi do narodów". Można będzie na niej zobaczyć kolekcję rzadkich tekstów i artefaktów biblijnych, m.in. fragmenty zwojów znad Morza Martwego oraz pierwsze wydanie Biblii Króla Jakuba z 1611 roku w języku angielskim.

Reklama

Instytut Franklina w Filadelfii przygotował dla pielgrzymów multimedialną wystawę poświęconą historii i zabytkom Watykanu. Można będzie zobaczyć około 200 dzieł sztuki m.in. Michała Anioła i Berniniego z kolekcji watykańskich.

Spotkaniu będzie towarzyszył też festiwal filmowy, w czasie którego zostaną zaprezentowane filmy fabularne poświęcone m. in. życiu Kościoła w Filadelfii. Ponadto przewidziany jest specjalny pokaz filmu "Lista Schindlera" dla 1400 uczniów szkół średnich z archidiecezji Filadelfii.

Dla pielgrzymów został przygotowany specjalny szlak sanktuariów. Filadelfia jest miastem św. Katarzyny Drexel i św. Jana Neumanna, ponadto znajdują się tam setki kościołów, wśród nich katedra św. Piotra i Pawła oraz Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie posługują ojcowie paulini i gdzie znajduje się polskie centrum religijne i kulturalne.

Dzieci i młodzież ze szkoły św. Malachiasza w Filadelfii uczestniczą w projekcie "Świętość dzisiaj. Rodzina i wiara w XXI wieku", w ramach którego razem z nauczycielami przygotowują mural, który przykryje fasadę szkoły. Tematem przewodnim dzieła jest miłość i modlitwa w rodzinie oraz spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Specjalny prezent dla Franciszka przygotowali także osadzeni i pracownicy więzienia. Będzie to krzesło na Mszę św. wieńczącą Spotkanie Rodzin w Filadelfii. Papież osobiście podziękuję więźniom za ten wyjątkowy dar.

Poczta watykańska już kilka miesięcy temu przygotowała specjalny znaczek pocztowy poświęcony papieskiej wizycie w Stanach Zjednoczonych i VIII Światowemu Spotkaniu Rodzin.

Organizatorzy Światowego Spotkania Rodzin przygotowali profile na Facebooku i Twitterze, gdzie można śledzić przebieg wydarzenia oraz znaleźć codzienne refleksje na podstawie przesłania papieskiego do uczestników VIII Spotkania Rodzin. Ponadto są dostępne specjalne aplikacji na smartfony: World Meeting of Families Congress App oraz Go Philadelphia App, dzięki którym można zaplanować pobyt podczas Kongresu Rodzin, spotkania z papieżem oraz poznać historię i zabytki Filadelfii.

Jan Paweł II ogłosił rok 1994 Rokiem Rodziny. Od tego czasu Papieska Rada ds. Rodziny została wyznaczona do organizacji Światowych Spotkań Rodzin, które są okazją "do dzielenia się wiarą przeżywaną w rodzinie, wzajemnego umacniania wiary i miłości". Pierwsze spotkanie odbyło się w Rzymie w 1994 roku, a potem co trzy lata w różnych częściach świata: w Rio de Janeiro (1997), Rzymie (2000), Manili (2003), Walencji (2006), Mieście Meksyk (2009) i Mediolanie (2012).

Podziel się:

Oceń:

2015-09-15 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Duchowy ratunek. Różaniec Rodzin w archidiecezji warszawskiej

Karol Porwich/Niedziela

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia, o g. 19.30 w parafii Zesłania Ducha Świętego na warszawskich Bielanach sprawowana będzie Msza św. inaugurująca Różaniec Rodzin w archidiecezji warszawskiej.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?