Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Skarby archidiecezji krakowskiej

2025-07-08 11:04

Niedziela sosnowiecka 28/2025, str. VI

Archiwum klasztoru Ojców Bernardynów w Alwerni

Tydzień temu przybliżyliśmy kościoły jubileuszowe w Krakowie. Dziś, w ramach Roku Świętego, zapraszamy w podróż do obdarzonych tym szczególnym tytułem sanktuariów, rozsianych po całej archidiecezji krakowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mają różną historię, powstały w różnym czasie, różnie jest też z obecnym natężeniem kultu. Jednak każde z tych miejsc to okno, przez które patrzy na nas miłosierny Bóg i – zwłaszcza w szczególnym roku jubileuszowym – pragnie obdarzać nas swoimi łaskami.

Męka w centrum

Spośród 9 kościołów jubileuszowych archidiecezji krakowskiej, leżących poza jej sercem, tylko jeden nie jest sanktuarium maryjnym. To prowadzone przez bernardynów sanktuarium Pana Jezusa Cierpiącego w Alwerni. Łaskami słynący wizerunek Ecce Homo pochodzi z XV wieku i przebył długą drogę przez Europę, zanim trafił w to miejsce w 1686 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugie z bernardyńskich sanktuariów na tej liście łączy wymiar pasyjny z kultem wizerunku Matki Bożej. To oczywiście Kalwaria Zebrzydowska, na której dróżki, usiane maryjnymi i jezusowymi kaplicami, od wieków wychodzą pątnicy rozważający swoje życie w świetle losów Zbawiciela i Jego Matki. Miejsce to jest doskonale znane wiernym naszej diecezji, którzy już 13 września kolejny raz pojawią się tam w ramach diecezjalnej pielgrzymki.

Maryjne tytuły

Reklama

Jak wiele tytułów ma Matka Boża, możemy przekonać się, śpiewając w maju Litanię Loretańską. Ale przegląd maryjnych wezwań dają nam także sanktuaria, stanowiące kościoły jubileuszowe. Mamy tu: „Matkę Łaskawą” (Wieliczka), „Matkę Szkaplerzną” (Czerna), „Królową Rodziny” (Maków Podhalański) i Opiekunkę Rodzin Robotniczych (Płoki). Są też tytuły wskazujące na kontekst lokalny: „Pani Myślenicka” (Myślenice) i „Królową Podhala” (Ludźmierz), a także – nieco bardziej „światowe”, choć to sanktuarium narodowe – „Matka Fatimska” (zakopiańskie Krzeptówki).

Duchowe perły

Większość z tych sanktuariów daje nam możliwość odwiedzenia ich po drodze lub połączenia modlitewnego nawiedzenia ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji. Bo przecież Wieliczka kojarzy się głównie z kopalnią soli. 10-minutowy spacer od tej jednej z najbardziej znanych polskich atrakcji pozwoli nam nawiedzić parafię św. Franciszka z obrazem Matki Bożej Łaskawej namalowanym najprawdopodobniej w drugiej połowie XVI wieku przez artystę szkoły włoskiej. Zanim powstał kościół, obraz wisiał w kapliczce, a górnicy składali przed nim liczne wota i modlili się o bezpieczną pracę. To miejsce spoczynku Sługi Bożego Alojzego Kosiby, bohatera znanego filmu Braciszek z Arturem Barcisiem.

Podobnie Zakopane – przed wspinaczką na Giewont można stanąć pod repliką tamtejszego krzyża w zakopiańskim sanktuarium fatimskim, będącym wotum wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II z zamachu w 1981 r. A jadąc do Zakopanego, można zboczyć, przejeżdżając najpierw przez Maków Podhalański, by spojrzeć w oczy Maryi na XVI-wiecznym wizerunku, a potem zanurzyć się w ciszę ludźmierskiego sanktuarium, gdzie cześć odbiera figura „Gaździny Podhala”. Wszystkie te miejsca związane są też ze św. Janem Pawłem II, który chętnie tu pielgrzymował.

Najbliżej wschodnich i południowych rubieży naszej diecezji leży sanktuarium w Czernej (bliskie nam nie tylko geograficznie, ale też przez relikwie św. Rafała Kalinowskiego) oraz Płoki – miejsce, gdzie na niewielkiej skalistej górze stoi kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Od XV wieku do czczonego tu wizerunku Maryi przybywały rodziny górnicze także z okolic dzisiejszego Olkusza.

Każde z tych miejsc to nie tylko kościół jubileuszowy do „odhaczenia” w Roku Świętym. To także prawdziwe duchowe perły, a niejednokrotnie również skarby historyczne. Warto je odwiedzić, gdy dusza zapragnie ciszy i modlitwy.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Niedzielę Palmową: krzyż jest znakiem zwycięstwa miłości nad złem

Karol Porwich/Niedziela

Krzyż dla jednych ma być poniżeniem człowieka i człowieczeństwa, a dla tych, którzy uwierzyli w jego moc, jest znakiem zwycięstwa miłości nad złem, grzechem, nieprawością - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w Niedzielę Palmową sprawowanej w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Szwajcaria: radna miejska strzelała do obrazu przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus

2025-07-25 21:09

zrzut ekranu Instagram

Prokuratura w Zurychu postawiła zarzuty radnej miejskiej i byłej przewodniczącej Partii Zielono-Liberalnej Saniji Ameti po zamieszczeniu przez nią zdjęcia, na których oddaje około 20 strzałów do obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Według informacji szwajcarskiego portalu 20 Minuten, Ameti oskarżono na podstawie artykułu 261. szwajcarskiego kodeksu karnego o publiczne znieważenie przekonań religijnych i zakłócanie pokoju religijnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia