Reklama

Niedziela Małopolska

Żyją po Bożemu

2025-06-10 13:53

Niedziela małopolska 24/2025, str. IV

Są jednym z najstarszych bractw w Krakowie

Archiwum bractwa

Są jednym z najstarszych bractw w Krakowie

Najstarszy dokument, który wspomina o bractwie, pochodzi z 1347 r. – mówi ks. Wojciech Ćwiękała.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybractwo Najświętszego Sakramentu i Pięciu Ran Pana Jezusa, działające przy kościele Bożego Ciała na Kazimierzu, jest jednym z najstarszych, działających na terenie Krakowa, bractw w Polsce o charakterze religijnym.

Historia

– Najstarszy dokument, który wspomina o bractwie, pochodzi z 1347 r. Papież Klemens VI specjalną bullą nadał mu odpusty za spełnianie niektórych czynności religijnych. Z bulli tej dowiadujemy się, że głównym celem bractwa jest szerzenie kultu Najświętszego Sakramentu – mówi ks. Wojciech Ćwiękała, kanonik regularny laterański, proboszcz i opiekun duchowy wspólnoty i dodaje: – Każdy z braci, jeśli przechodzi koło kościoła, jest zobowiązany, żeby wejść do świątyni i oddać cześć Najświętszemu Sakramentowi poprzez krótką adorację. Pracujemy obecnie nad rozpropagowaniem idei bractwa i pozyskaniem nowych członków, żeby tradycja została podtrzymana. Duża część wspólnoty to osoby w podeszłym wieku i schorowane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obowiązki

Reklama

– Jestem we wspólnocie ok. 15 lat. W Arcybractwie Najświętszego Sakramentu i Pięciu Ran Pana Jezusa podstawowym obowiązkiem jest modlitwa i szerzenie czci Najświętszego Sakramentu. Spotykamy się raz w miesiącu z braćmi i o. Wojciechem. Co tydzień mamy wspólną Eucharystię, po której odmawiamy Koronkę Bractwa. Żeby do nas wstąpić, trzeba poczuć powołanie. Tak było ze mną, akurat byłem w kościele i starszy brat poprosił mnie, żebym pomógł. Przyszedłem na spotkanie i zostałem. Dziś sam szukam młodych ludzi i proponuję im wstąpienie w nasze szeregi. Warunkiem jest, żeby po Bożemu żyć i lubić modlitwę – opowiada Bogusław Krupa z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, członek bractwa.

W historii wspólnoty należały do bractwa również kobiety, które posługiwały w procesjach, nosząc feretrony z przedstawieniami świętych. Obecnie wszystkich braci jest około dziesięciu. Członkostwo w arcybractwie wiąże się również z wieloma przywilejami, m.in. z możliwością udziału w pielgrzymkach i utrzymywaniem bliskich relacji z bractwami z innych krakowskich kościołów: Na Skałce, św. Katarzyny Aleksandryjskiej czy Ojców Franciszkanów. W kościele Bożego Ciała, w kaplicy św. Anny znajduje się certyfikat nadany bractwu przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Troska o tradycję

W Krakowie każda z procesji odbywających się w poszczególnych parafiach wyróżnia się własną oprawą i kolorytem. – To, co nas odróżnia od innych bractw, to na pewno strój – mówi pan Bogusław i kontynuuje: – Mamy symbolizujące rany Pana Jezusa czerwone kaptury i suknie. Ubieramy na nie komżę i przepasujemy się sznurami. Zakładamy brackie stroje zawsze wtedy, kiedy służymy do Mszy św. oraz na procesje eucharystyczne. Można nas zobaczyć przede wszystkim w procesjach: w naszej parafii z okazji Bożego Ciała i z relikwiami św. Stanisława z Wawelu na Skałkę, gdyż jako bractwo od wieków ją prowadzimy. Niesiemy krzyż i laski marszałkowskie z emblematami serca Pana Jezusa i Matki Bożej. Zawsze jesteśmy u ojców cystersów w Mogile na odpuście Podwyższenia Krzyża. Jeździmy na Dróżki Kalwaryjskie oraz na zaproszenia z innych parafii.

Wszystkich, którzy chcą lepiej poznać tę jedną z najstarszych wspólnot w Krakowie lub do niej dołączyć, bracia gorąco zapraszają. Kontakt jest możliwy przez stronę: www.bozecialo.net/arcybractwo-najswietszego-sakramentu.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz na Wawelu: ostatnie słowo należy do Boga życia

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych kard. Stanisław Dziwisz odprawił Mszę św. z procesją do grobów królewskich i modlitwą w intencji zmarłych spoczywających w Katedrze Wawelskiej. "Ostatnie słowo należy do Boga życia, który stworzył człowieka do nieśmiertelności" - mówił metropolita krakowski.

Więcej ...

Jest decyzja o przeniesieniu sędzi TK Krystyny Pawłowicz w stan spoczynku

2025-07-02 11:23
Krystyna Pawłowicz

Adrian Grycuk/pl.wikipedia.org

Krystyna Pawłowicz

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu w stan spoczynku sędzi TK Krystyny Pawłowicz z dniem 5 grudnia br. - wynika z pisma, do którego w środę dotarła Polska Agencja Prasowa.

Więcej ...

Nawrocki: chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa

2025-07-03 11:15

PAP/Leszek Szymański

Prezydent elekt Karol Nawrocki podkreślił, że chce, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie militarnym, wojskowym, cywilnym, operacyjnym i analitycznym. Stwierdził też, że nominacje generalskie powinny bardziej przejrzyste.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Pilne! Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws....

Wiadomości

Pilne! Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws....

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

Kościół

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...