Reklama

Głos z Torunia

Zwycięski Król

Niedziela toruńska 17/2025, str. V

Misterium w Jabłonowie co roku przypomina o miłości z krzyża

Krzysztof Turzyński

Misterium w Jabłonowie co roku przypomina o miłości z krzyża

W sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie wita nas wyjątkowy krzyż. Krucyfiks w postaci Chrystusa Ukrzyżowanego łączy Jego misję arcykapłańską i królewską, a obok odkupieńczego cierpienia i śmierci ukazuje nam chwałę Boskiego Odkupiciela.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jaka jest jego historia? Projekt wykonania w latach 60. ubiegłego stulecia zlecono Jerzemu Machajowi, artyście warszawskiemu. Przed przystąpieniem do wykonania figury przestudiował on ikonografię katakumbową i wschodnią i stamtąd zaczerpnął myśl przewodnią swego dzieła. Jako artysta znał też słynny cudowny krucyfiks zwany „Il Volto Santo” z Lukki w Toskanii we Włoszech, z którym krucyfiks jabłonowski ma wiele cech wspólnych.

Pokój i nadzieja

Krzyż, do którego rzeźbiarz przytwierdził postać Chrystusa, wykonał mistrz stolarski z Jabłonowa, Franciszek Neumann. Do czasu otwarcia sanktuarium wizerunek ten zajmował główne miejsce ponad tabernakulum w prezbiterium kaplicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobaczmy, na czym polega wyjątkowość tego dzieła. Chrystus Pan zachowuje układ głowy, rąk i stóp oraz ran charakterystyczny dla Ukrzyżowanego, ale ukazany jest w wersji chwalebnej: nie ma gwoździ w ranach, a korona cierniowa znajduje się ponad Jego głową, podtrzymywana przez dwa anioły. Oblicze Ukrzyżowanego ma wyraz pełen raczej zwycięskiego pokoju niż odkupieńczego cierpienia, a skłonione ku nam, wyraża troskę Jezusa o tych, za których oddał życie i dla których zmartwychwstał.

Reklama

Postać Chrystusa ubrana jest w złote szaty, bogato zdobione, które określić można zarówno jako królewskie, jak i arcykapłańskie. Również ułożenie rąk kojarzy się z liturgicznym gestem kapłańskim. Ponadto w szaty Jezusa autor włączył wątek ekumeniczny: stuła ułożona jest w sposób charakterystyczny dla kapłanów obrządku wschodniego; centrum złotej tuniki zajmuje potrójny krzyż; w szatę wkomponowane są wezwania w różnych językach – „Miserere”, „Kyrie eleison”, „Gospodin pomiluj” oraz centralnie umieszczony napis: Pax.

W rzeźbie krucyfiksu jabłonowskiego ukazuje się więc nam Król i Arcykapłan, przez swą śmierć na krzyżu przynoszący nam odkupienie i pokój i głoszący nadzieję, że także my – wraz z Nim – zmartwychwstaniemy.

Miłość i wezwanie

Stańmy w duchu przed jabłonowskim krzyżem. Zobaczmy rozpostarte nad światem ramiona, wyciągnięte w kształt krzyża, których nie trzymają już gwoździe naszych grzechów – pozostała tylko miłosierna miłość. Rany chwalebne dają znak nadziei. Korona cierniowa jest dziś chwalebna, oznacza zwycięstwo nad śmiercią. Ranę Serca, z której wytrysnął zdrój Miłosierdzia, okrywa kapłańska szata, szata triumfu. Jezus, Arcykapłan wszech wieków, dokonał swojej ofiary – i żyje na wieki.

Już nie krzyż pochyla się nad nami, lecz pełne dobroci Oblicze. I woła nas: „Przyjdź!”. Idźmy więc na Jego wezwanie, bo krzyż jawi się na horyzoncie naszego życia jako znak nadziei i pokoju.

Oderwijmy spojrzenie od zwycięskiego krzyża i pójdźmy do braci i sióstr, bo jesteśmy posłani, aby zanieść im dobrą wieść o zmartwychwstaniu i budzić w nich nadzieję, by obdzielać wszystkich pokojem.

Niech nasze spojrzenie, przeniesione z Jezusowego krzyża na bliźniego, zawsze promieniuje dobrocią i rodzi czyny miłosierdzia, a na każdym naszym dobrym dziele niech odbija się jaśniejąca Twarz Chrystusa Pana. Niech wszystkie nasze ludzkie krzyże – małe i duże – czerpią swą wartość z Chrystusowego zbawczego, chwalebnego Krzyża i niech nas doprowadzą do zwycięskiego „Alleluja” w domu Ojca Niebieskiego.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-23 08:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bł. Maria Karłowska - niezwykła patronka Jabłonowa

Aleksandra Wojdyło

Z okazji święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 10. rocznicy nadania miastu Jabłonowo Pomorskie patronatu bł. Marii Karłowskiej oraz 125. lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, którego bł. Maria Karłowska była założycielką, w dniu 2 czerwca w kościele pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim sprawowana była Msza św. dziękczynna. Przewodniczył jej bp Wiesław Śmigiel.

Więcej ...

Tyle uzdrowień, tyle słów, a my ciągle tacy sami

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 11, 20-24

Więcej ...

Prezydent o misji Uznańskiego-Wiśniewskiego: przełom w dziejach polskiej nauki i wyraz odwagi

2025-07-15 14:25
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Zakończona sukcesem misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego to nie tylko przełom w dziejach polskiej nauki, to wyraz odwagi i ducha, który od pokoleń kształtuje nasze narodowe dążenia - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. „Polska dziękuje za Pańską odwagę” - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...