Reklama

Niedziela Małopolska

Bezpieczna przystań

Spotkanie zakończyło się agapą

Gabriela Kupczyk, postulantka ze Zgromadzenia Ducha Św.

Spotkanie zakończyło się agapą

Jesteśmy i modlimy się z młodymi i za młodych – mówi s. Pia Kaczmarczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drugie z cyklu spotkań „PORT – Poznaj, Otwórz się, Rozeznaj, Trwaj” odbyło się w kościele Matki Bożej z Lourdes w Krakowie (przy ul. Misjonarskiej). Wydarzenie było propozycją dla wszystkich młodych ludzi pragnących pogłębić swoją wiarę, odkryć powołanie i doświadczyć wspólnoty. To pierwsza w Polsce inicjatywa duszpasterzy powołań, którzy spotkali się i wspólnie zorganizowali modlitwę.

Program

Spotkanie rozpoczął konferencją pt. „Otwórz się” ks. Mirosław Cichoń, z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, który mówił: – Każde powołanie jest czymś nadzwyczajnym. Tylko w przestrzeni wiary można mówić o powołaniu. Dlaczego? Bo tym, który woła, jest Jezus. Jest Bóg. A ja jestem tym, który na to odpowiada. Pan Bóg mówi przez pragnienia, na przykład budząc we mnie uczucie do konkretnej osoby. I puentował: – Nasze życie jest wyjątkowe, a odkrywanie powołania musi się dokonywać w nieustannym dialogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie adorowano Najświętszy Sakrament. Modlitwę uwielbienia poprowadził Zespół Ruah. Magdalena Klimek, koordynator zespołu, poinformowała: – Nazwa zespołu oznacza z hebrajskiego Tchnienie Ducha Świętego. Na co dzień posługujemy przy Duchackim Centrum Młodych Ruah, przy ul. Szpitalnej, w Krakowie. Prowadzimy wieczory uwielbienia i s. Pia zaprosiła nas do wspólnej modlitwy na POR-cie. Śpiewaliśmy różne pieśni, także z naszej autorskiej płyty W mocy Ducha.

Reklama

Kolejnym punktem programu były świadectwa, które wygłosili: br. Michał Stec, kapucyn oraz ks. Marcin Szydłowski. – Od liceum moje serce odkrywało zaproszenie do życia w posłudze księdza diecezjalnego – wyznał ks. Marcin i dodał: – Nawet, gdy wybrałem seminarium, ktoś czasem mnie pytał, dlaczego nie idę do nowicjatu. Jednak mnie pociągało życie księdza diecezjalnego.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość porozmawiania z osobami duchownymi i małżonkami. Żeby wszyscy mogli się lepiej poznać i poczuć wspólnotą, uroczysta agapa zakończyła spotkanie.

Adresaci

– Chcemy poprzez spotkania „PORT”, zaprosić młodych ludzi do zatrzymania się i rozeznania swego powołania. Nie chodzi o to, by „namawiać” ich do zakonu, ale o to, by każdy młody człowiek spotkał się z Jezusem i zapytał, co dalej. Ważne, żeby młodzi podjęli świadomie wolną decyzję, czy to o życiu małżeńskim, zakonnym, kapłańskim czy poprzez dawanie siebie innym, żyjąc samotnie. Jesteśmy i modlimy się z młodymi i za młodych – mówiła s. Pia Kaczmarczyk, duchaczka, pomysłodawczyni i organizator wydarzenia.

Izabela Cieślak, uczestniczka z parafii Bożego Ciała w Krakowie zachęcała: – Warto przyjść na „PORT”, bo można poznać wiele różnych zgromadzeń sióstr i księży, i rozeznać powołanie małżeńskie. To duża pomoc dla młodzieży, która się tutaj spotyka w rozeznaniu swej drogi życiowej.

Ciąg dalszy nastąpi

– Razem z ks. Wojciechem Kaczmarkiem, misjonarzem św. Wincentego a Paulo i z ks. Mirosławem Cichoniem do współpracy zaprosiliśmy duszpasterzy powołań, którzy posługują i mieszkają na terenie archidiecezji krakowskiej. Obecnie „PORT” organizuje ok. 25 osób z różnych zakonów żeńskich, męskich i kapłanów diecezjalnych. Liczba współorganizatorów ciągle się powiększa – informuje s. Pia.

Spotkania będą się odbywać cztery razy w ciągu roku. Kolejne zaplanowano na 8 marca w sanktuarium ECCE Homo, a następne odbędzie się 10 maja w Centrum Jana Pawła II „Nie Lękajcie się” na Białych Morzach.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-19 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wystarczy tych ofiar!

Bp Mirosław Gucwa z dziewczętami,które uszyły maseczki

archiwum bp. Mirosława Gucwy

Bp Mirosław Gucwa z dziewczętami,które uszyły maseczki

- Gdy mieszkańcy Republiki Środkowoafrykańskiej zachorują na malarię lub inne choroby, większość z nich nie leczy się w szpitalach czy ośrodkach zdrowia lecz przy ognisku przed domem, gdzie piją wywar z liści papaya czy innych roślin. Po dwóch dniach takiej „kuracji” zazwyczaj stają na nogi – mówi Niedzieli wywodzący się z diecezji tarnowskiej bp Mirosław Gucwa - biskup diecezjalnym diecezji Bouar, w Republice Środkowoafrykańskiej, gdy pytam o pandemię korona wirusa.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Orędzie Leona XIV na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2025-07-27 07:58

Vatican Media

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) – tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez papieża Leona XIV na tę okazję. Dzień ten – ustanowiony przez papieża Franciszka – będzie obchodzony w Kościele katolickim w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Kościół

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia