Reklama

Turystyka

Warto zobaczyć

Pojezierze Gnieźnieńskie

Katedra gnieźnieńska

Adobe Stock

Katedra gnieźnieńska

To bardzo ważny ze względów historycznych zakątek Polski, związany z jej początkami i rządami pierwszych Piastów, jednocześnie piękny przyrodniczo i atrakcyjny turystycznie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez Pojezierze Gnieźnieńskie prowadzi najstarsza trasa turystyczna w Polsce, tzw. Szlak Piastowski. Powstała z okazji Milenium Chrztu Polski w latach 60. XX wieku i obejmuje piętnaście większych i trzydzieści mniejszych miejscowości, w których znajdują się zabytki związane z początkiem państwa polskiego. Ale Pojezierze Gnieźnieńskie to nie tylko historia. Nie brakuje tu też atrakcji przyrodniczych. To kraina ponad setki jezior, więc okazji do wypoczynku czy zwiedzania na pewno nie zabraknie.

Gniezno

Reklama

Położone na siedmiu wzgórzach Gniezno jest przede wszystkim znane jako pierwsza stolica Polski. Legenda mówi, że założenie Gniezna wiąże się z historią trzech braci: Lecha, Czecha i Rusa i zbudowaniu przez Lecha grodu w miejscu, gdzie gniazdował biały orzeł. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od biegnącego przez jego centrum Traktu Królewskiego – specjalnie wytyczonej trasy spacerowej, wzdłuż której postawiono piętnaście rzeźb królików – reprezentujących różne zawody oraz pięć posągów pierwszych władców Polski. Trakt łączy najciekawsze miejsca Gniezna. Jednym z nich jest katedra gnieźnieńska wznosząca się na szczycie Wzgórza Lecha. Zbudował ją Mieszko I, a ok. 1000 r. spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha, patrona Polski. Jego życiorys przedstawiono w osiemnastu scenach na drzwiach katedry. Drzwi odlano z brązu w XII wieku i są jednym z najważniejszych polskich zabytków. To absolutny unikat, nie tylko w skali kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pobiedziska

Jeśli nie damy rady zobaczyć wszystkich obiektów na Szlaku Piastowskim, warto zajrzeć do Pobiedzisk. Znajduje się tam Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, dzięki któremu można obejrzeć zabytki odtworzone w skali mikro, czyli dokładnie dwadzieścia razy mniejsze niż w rzeczywistości. Dodatkową atrakcją jest zrekonstruowany gród piastowski z wystawą maszyn oblężniczych i średniowiecznym placem zabaw dla najmłodszych.

Ostrów Lednicki

Nieopodal Pobiedzisk znajduje się Jezioro Lednica, u jego brzegów zlokalizowano Muzeum Pierwszych Piastów. Stamtąd za pomocą przeprawy promowej można się dostać na Ostrów Lednicki – wyspę, na której znajdował się jeden z najważniejszych grodów piastowskich i na której, według wielu historyków, w 966 r. miało dojść do chrztu Polski. Na wyspie zachowały się pozostałości po zabudowaniach pamiętających czasy Mieszka I, do tego spod ziemi czy z wody wciąż wydobywa się tutaj ponadtysiącletnie skarby. Tutaj też odbywają się słynne lednickie spotkania młodzieży.

Żnin, Wenecja i Biskupin

Reklama

Te trzy leżące na północ od Gniezna miejscowości zaliczają się do regionu etnograficznego zwanego Pałukami – miejsca wyróżniającego się własną gwarą, muzyką czy tradycjami. W pałuckiej Wenecji jest jedno z największych w Europie Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Sami też możemy się wybrać na wycieczkę kolejką wąskotorową, kursującą na 12-kilometrowym odcinku między Żninem, Wenecją, Biskupinem i Gąsawą. Jeździ ona codziennie w okresie od maja do końca sierpnia.

W Biskupinie można zobaczyć słynną zrekonstruowaną prehistoryczną osadę kultury łużyckiej z epoki żelaza (ok. 2, 7 tys. lat temu). Jest to rząd trzynastu chat otoczonych potężnym drewnianym wałem. Na jego zbudowanie potrzebne było aż 4 tys. drzew. Do osady prowadził most.

Kruszwica

Gdy przeniesiemy się na wschodni odcinek Szlaku Piastowskiego, trafimy nad jezioro Gopło (jest długie na 25 km, a jego powierzchnia wynosi ponad 2,1 tys. ha). Przy nim położona jest Kruszwica słynąca z legendy o Popielu. To w Mysiej Wieży miał się ukrywać pozbawiony władzy okrutny władca. Choć sama wieża pochodzi z XIV wieku i jest pozostałością zamku Kazimierza Wielkiego, historia jej zjedzonego przez myszy legendarnego lokatora mocno działa na wyobraźnię.

Ze szczytu 32-metrowej wieży jest piękny widok na miasto, jezioro i okolice. Podczas spaceru wśród urokliwych zakątków Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia warto jeszcze zajrzeć do XII-wiecznej Kolegiaty Świętych Apostołów Piotra i Pawła, czyli jednego z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-30 13:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: w grudniu jadę do Grecji i na Cypr, a w 2022 roku do Oceanii

PAP

Papież Franciszek zapowiedział, że w grudniu pojedzie do Grecji i na Cypr. W przyszłym roku natomiast wybiera się po raz pierwszy do Oceanii. Ojciec Święty mówił o tym w wywiadzie dla argentyńskiej agencji informacyjnej Télam.

Więcej ...

Abp Galbas podczas Mszy w rocznicę katastrofy smoleńskiej: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

2025-04-10 20:43

PAP/Radek Pietruszka

“Dziś czujemy się duchowo związani z ofiarami ludobójstwa Katynia i z ofiarami katastrofy lotniczej spod Smoleńska. To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości” - mówił abp Adrian Galbas, który przewodniczył Mszy o pokój, w rocznicę zbrodni katyńskiej i 15 rocznicę katastrofy smoleńskiej. W liturgii udział wziął prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Więcej ...

By poznać lepiej historię

2025-04-11 14:35

plakat organizatorów

W najbliższy wtorek 15 kwietnia zostanie otwarta wystawa "Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim”!

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...