Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Świętość krzyża rozpamiętuj

Wspólny występ chórów

Joanna Ferens

Wspólny występ chórów

W kościele Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym odbył się Koncert Pieśni Pasyjnej i Pokutnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to koncert organizowany w niedzielę poprzedzającą Niedzielę Palmową, który stał się już lokalną tradycją. Dyrygent chóru parafialnego z Korytkowa Dużego i pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Jerzy Odrzywolski wyjaśniał, jakie cele przyświecają wydarzeniu. – Wielki Post to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa, a także czas nawrócenia i pokuty. Z kolei muzyka i śpiew stanowią ważny element liturgii i nabożeństw w całej tradycji Kościoła. Piękno pieśni wielkopostnych dodatkowo podkreśla znaczenie liturgii, która uświęca człowieka i pozwala doświadczyć obecności Boga. Pieśni pasyjne i pokutne, w sposób prosty i obrazowy uczą nas rozumieć historię Zbawienia. Dlatego też właśnie w tym czasie w Korytkowie Dużym odbywa się koncert pieśni pasyjnej i pokutnej, który do tej refleksji skłania. Muzyka chóralna, łagodna i spokojna wprowadza w nas nastrój zamyślenia, uczestnictwo w tym koncercie pozwala nam głębiej wejść w rozważanie Męki Pańskiej i lepiej przygotować się do świąt wielkanocnych. Chóry biorące udział w koncercie prezentują utwory, które nie są szczególnie znane i śpiewane na co dzień, przez co ubogacają nas i dają szansę poznać zupełnie inny, nieznany dotąd repertuar pieśni pasyjnych i pokutnych. Cieszymy się, że nasz koncert gromadzi liczną publiczność, dzięki czemu coraz większa ilość wiernych łączy się z nami na wspólnym rozważaniu Męki Pańskiej.

Niezwykły dar

Koncert przynosi wiele wzruszeń, emocji i przeżyć – tłumaczyła dyrektor GOK w Biłgoraju, Celina Skromak. – Był to koncert, który miał na celu przede wszystkim popularyzację pięknych pieśni pasyjnych i pokutnych, a także prezentację i możliwość spotkania się lokalnych zespołów chóralnych. Jest to również okazja do wyciszenia i zadumy nad męką i śmiercią Chrystusa. Muzyka chóralna sama w sobie jest niezwykle wartościowa, wzruszająca i przejmująca, a ta o tematyce Męki Pańskiej dodatkowo przenika nas swoją treścią i głębią i właśnie taki charakter mają pieśni wykonywane przez chóry Ziemi Biłgorajskiej. Muzyka chóralna, łagodna i spokojna wprowadza w nas nastrój zamyślenia, uczestnictwo w tym koncercie pozwala nam głębiej wejść w rozważanie Męki Pańskiej i lepiej przygotować się do świąt wielkanocnych – podkreślała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Poruszenie serca

Ten koncert wywołuje wiele emocji – zaznaczał Wojciech Dziduch, pełniący funkcję wójta gminy Biłgoraj. – Człowiek po tym koncercie jest pełen emocji, a szczególnie kiedy na sam koniec wszystkie sześć chórów zaśpiewały razem, to naprawdę porusza serca. To pokazuje, jak dużą siłę stanowią chóry, które mamy na naszej pięknej Ziemi Biłgorajskiej. To, że możemy co roku gościć te chóry w gminie Biłgoraj to jest wielki zaszczyt. Taka Męka Pańska śpiewana, przeżywana na żywo to naprawdę jest niesamowite uczucie, które wywołuje wiele emocji, nie tylko u mnie, ale także wszystkich, którzy słuchali. Trudno wyrazić to wszystko słowami, tutaj trzeba po prostu przyjechać i wysłuchać. Dlatego już dzisiaj zapraszam za rok, żeby można było to na żywo przeżywać – tłumaczył.

W tegorocznym koncercie wystąpiły chóry Ziemi Biłgorajskiej: W koncercie zaprezentowały się Chór „Cordis” parafii Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju, Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej „Echo”, Chór „Cantate Deo” parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Chór kameralny parafii św. Jerzego w Biłgoraju, Chór „Noster” parafii św. Bartłomieja w Goraju oraz Chór parafii Matki Bożej Bolesnej i GOK w Biłgoraju. Na wydarzenie zaprosiły: Chór Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, parafia Matki Bożej Bolesnej i OSP w Korytkowie Dużym.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-03-29 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

CBOS: religijny wymiar Wielkanocy najważniejszy dla niespełna połowy Polaków

Marta Kilian

Wielkanoc to dla Polaków obecnie przede wszystkim święta rodzinne – tak postrzega je największa grupa badanych (63%). Dla mniej niż połowy ankietowanych (44%) Święta Wielkanocne są głównie przeżyciem religijnym. Tyle samo traktuje je przede wszystkim jako miłą tradycję (44%). Takie dane przynosi opublikowany dziś raport Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady