Reklama

Niedziela Łódzka

Z braćmi w wierze

Nagrodę metropolicie łódzkiemu wręczono w Muzeum Archidiecezji Poznańskiej

Ks. Paweł Kłys

Nagrodę metropolicie łódzkiemu wręczono w Muzeum Archidiecezji Poznańskiej

Już po raz 27. pod hasłem „Szalom.Pokój – Dar Boga” odbyły się obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przeddzień ogólnopolskiego wydarzenia Żydzi i katolicy obchodzili je na łódzkich Bałutach w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się synagoga. – Cele dialogu chrześcijańsko-żydowskiego są następujące: pogłębienie wzajemnej wiedzy o sobie, pragnienie, aby ta wiedza nie była wiedzą specjalistów i co z tego przejmą kolejne pokolenia, wspólne zaangażowanie po stronie sprawiedliwości, pokoju, troski o stworzenie i pojednanie, wspólny sprzeciw przeciwko wszystkim przejawom dyskryminacji w świecie oraz wspólne zaangażowanie charytatywne. Żydzi i chrześcijanie mogą razem stanąć przy boku tych, którzy są wyłączeni, wykluczeni, biedni – mówił kard. Ryś, odnosząc się do dokumentu Nostra Aetate.

W trakcie spotkania odbył się także dwugłos „Judaizm i chrześcijaństwo o wojnie” z kard. Grzegorzem Rysiem i rabinem Dawidem Szychowskim. – Tora mówi, że wszystkie ścieżki, są ścieżkami pokoju tzn. Tora wyznacza nam cel, abyśmy starali się cały czas być wyżej i wyjść poza wojnę, konflikty, byśmy mogli osiągnąć – dojść do stopnia, gdzie nie będzie już wojen. W procesie tym musimy się starać te wszystkie zwierzęce instynkty, które powodują w nas jakąś konfliktowość, sublimować – wyjaśniał łódzki rabin. – Punktem wyjścia w „Katechizmie Kościoła Katolickiego” w myśleniu o wojnie nie jest to, że wojny są i że są okrutne, i giną ludzie, ale punktem wyjścia jest to, że każde życie jest święte przez fakt, że w powstaniu życia każdego z nas uczestniczył Bóg – podkreślił metropolita łódzki. Następnie odbyła się liturgia słowa Bożego z komentarzami. Zakończeniem łódzkich obchodów Dnia Judaizmu było przekazanie sobie znaku pokoju i agapa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyły się centralne obchody, których gospodarzem była diecezja radomska. Uczestniczył w nich przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski – kard. Grzegorz Ryś. W kościele farnym św. Jana Chrzciciela w Radomiu nabożeństwu słowa Bożego przewodniczył metropolita łódzki. – Świątynia nie może być miejscem, gdzie układa się plany wojenne. Świątynia nie jest miejscem, w którym prosi się Boga o błogosławieństwo dla swojej nienawiści. Jestem stworzony na obraz i podobieństwo Boga, i każdy człowiek, także ten, z którym nie jest mi po drodze, nosi w sobie obraz i podobieństwo Boga. Bóg nie kocha w ten sposób jednego, że odrzuca drugiego – podkreślił łódzki duchowny.

Zwieńczeniem tegorocznego chrześcijańsko-żydowskiego wydarzenia była obecność kard. Rysia w Poznaniu, gdzie odebrał nagrodę „Menora Dialogu” za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów. – Jeśli dziś wręczamy tę nagrodę dostojnemu laureatowi, to właśnie z tym przekonaniem, że swoją pracą historyka, a zwłaszcza ostatnią niezwykle potrzebną publikacją Chrześcijanie wobec Żydów od Jezusa po inkwizycję. XVI wieków trudnej relacji przyczynia się do wywabienia kilku białych plam z historii Kościoła i dziejów dwóch wspólnot. Wręczamy ją również z nadzieją, że jego wypowiedź w sprawach trudnych zawsze będzie brzmiała wyraziście i będzie charakteryzować się naukową odwagą, która jest cnotą każdego człowieka uniwersytetu – mówiła w laudacji s. Anna Bodzińska. Nagrodę przyznało Stowarzyszenie Coexist i Fundacja Signum.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-23 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fundament naszej tożsamości

Abp Grzegorz Ryś na Dniu Judaizmu

Maria Niedziela

Abp Grzegorz Ryś na Dniu Judaizmu

– Przyszłoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbędą się 17 stycznia w Łodzi – poinformował zebranych w Namiocie Spotkania abp Grzegorz Ryś, jeden z organizatorów łódzkiego Dnia Judaizmu.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30
Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów