Reklama

Niedziela Wrocławska

30 lat świecy, która niesie dobro

W auli PWT świętowano 30-lecie wigilijnej świecy Caritas

Magdalena Lewandowska/Niedziela

W auli PWT świętowano 30-lecie wigilijnej świecy Caritas

1 grudnia abp Józef Kupny razem z młodymi wolontariuszami zapalił świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od pojawienia się pierwszej świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom mija 30 lat. W 1993 r. w Polsce rozprowadzono tych świec prawie 300 tys., dziś jest ich 1,5 mln. W naszej diecezji na wigilijne stoły trafi 70 tys. świec. Z zebranych środków w zeszłym roku dofinansowaliśmy wypoczynek 913 dzieci i młodzieży z dziewiętnastu parafii archidiecezji wrocławskiej. Wsparliśmy najbardziej potrzebujące dzieciaki – mówił podczas inauguracji dzieła ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i dodał: – To jest drobny dar niosący dobro. Ale dar, który pozwala odczuć tym, którzy potrzebują wsparcia, że o nich pamiętamy. Nie tylko przy okazji świąt, lecz przez cały rok.

Jesteśmy razem

Świece są różne, w innych częściach Polski mają odmienny kształt, wielkość, kolor. Ale wszystkim nam zależy na tym, by poprzez zapalenie tej świecy w czasie wieczerzy wigilijnej pamiętać o osobach, które potrzebują naszej pomocy. W ten sposób chcemy im pokazać, że jesteśmy z nimi, jesteśmy razem, chociaż każdy zasiądzie do stołu w swoim domu – podkreślał abp Józef Kupny. W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, razem z młodymi wolontariuszami i dziećmi z Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy u. Paulińskiej, zapalił pierwszą w tym roku świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita wrocławski każdego zachęcał do włączenia się w świąteczne akcje Caritas. Dziękował również wolontariuszom za zaangażowanie: – Bez was nie byłoby tej akcji. Tak, jak ta świeca daje ciepło i światło, wy niesiecie dobro drugiemu człowiekowi.

Przyjdź do kościoła z zakupami

Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom to nie jedyna inicjatywa świąteczna Caritas. – Akcji na święta jest znacznie więcej, m.in. „Nasza Paka” podczas której dzieciaki w szkołach zbierają prezenty dla rówieśników, którym w życiu jest trudno. Dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Mamy pod opieką przez cały rok takie dzieci, które nie mogą nawet marzyć o świątecznym upominku pod choinką. Dlatego chcemy przygotować dla nich Bożonarodzeniowe prezenty, a w tę pomoc włączają się uczniowie dolnośląskich szkół. 22 grudnia te prezenty zostaną rozdane – opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Reklama

Prosi również, by włączyć się w świąteczne zbiórki żywności. – Zachęcam do wzięcia udziału w zbiórce żywności „Tak pomagam” w sklepach od 8 do 9 grudnia. Dzięki zebranym produktom przygotujemy paczki, które w większości trafią do ubogich i osamotnionych seniorów, ale też do rodzin wielodzietnych. By mieli godne święta – przekonuje rzecznik Caritas.

Jak co roku nie zabraknie koszy wystawionych w naszych świątyniach. – Nie wahajmy się w Adwencie w niedzielę przyjść do kościoła z zakupami. Zakupy robimy w sobotę, a w niedzielę niesiemy je do świątyni, żeby podzielić się z najuboższymi z naszych parafii – mobilizuje Paweł Trawka i dodaje: – Wolontariusze Caritas z wielkim oddaniem będą tę żywność potem sortować i przygotowywać paczki tak, by trafiły do naszych parafian, naszych sąsiadów. Ubogich, którzy mieszkają blisko nas. Parafialne Zespoły Caritas naprawdę wiedzą, kto w parafii tej pomocy najbardziej potrzebuje.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-05 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ta świeca tworzy polską Wigilię

Archiwum

W każdej parafii, już od pierwszej niedzieli Adwentu, są do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli