Reklama

Nasze zdrowie

Gdy kamienie atakują

Adobe Stock

Kamica nerkowa jest schorzeniem, które znacznie częściej zdarza się u mężczyzn niż u kobiet.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Złogi w układzie moczowym są różnej wielkości i różnie umiejscowione. Dlatego przez wiele lat mogą nie dawać wyraźnych objawów i są wykrywane przy okazji badania USG wykonywanego z innego powodu.

Objawy

U części pacjentów dochodzi jednak do ataków kamicy nerkowej, manifestujących się nagłym, ostrym bólem, który jest zlokalizowany w okolicy lędźwiowej i promieniuje do pachwiny po tej samej stronie. Ból, nazywany też kolką nerkową, jest spowodowany przemieszczaniem się kamienia z nerki do moczowodu. Oprócz bólu mogą wystąpić np.: nudności, częste parcie na mocz, pieczenie podczas oddawania moczu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsza pomoc

W przypadku ataku kolki nerkowej pierwsza pomoc polega na podaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych oraz piciu dużej ilości płynów, tj. ponad 2 l na dobę. Jeżeli kamień jest niewielki, to takie działanie może pomóc w „wypłukaniu” go. Jeżeli uda się zachować wydalony kamień, to badanie jego składu może pomóc w ustaleniu przyczyny powstawania złogów.

Podobne objawy mogą jednak towarzyszyć również innym chorobom. Jeżeli wystąpiły one po raz pierwszy, potrzebna jest konsultacja lekarska w celu ustalenia, czy chory rzeczywiście cierpi na kamicę nerkową. Kontakt z lekarzem jest pilnie potrzebny zwłaszcza wtedy, gdy tego rodzaju objawom towarzyszą gorączka, niemożność oddawania moczu, chora jest w ciąży, kolka nie ustępuje po podaniu leków przeciwbólowych.

Co dalej?

Duża część osób doświadcza ataku kolki nerkowej tylko raz w życiu, a wydalenie kamienia z układu moczowego kończy problem. Niestety, większość chorych w krótszym lub dłuższym czasie doznaje nawrotu choroby. Dlatego w przypadku dużego kamienia, którego nie udaje się wydalić, a który może spowodować różne komplikacje w układzie moczowym, a także w przypadku powtarzających się ataków kamicy, trzeba pozbyć się złogu drogą zabiegu medycznego. Jeszcze kilka dekad temu jedyną możliwością interwencji była operacja chirurgiczna. Obecnie medycyna dysponuje kilkoma rodzajami zabiegów, które nie wymagają użycia skalpela. Często stosowane jest m.in. zewnątrzustrojowe kruszenie złogów za pomocą fali uderzeniowej.

Reklama

Jak zapobiegać?

Styl życia, który jest tak ważny w przypadku chorób kardiologicznych, nadciśnienia, cukrzycy i in., ma znaczenie również w tym przypadku. Osoby, które mają tendencję do odkładnia się złogów w nerkach, powinny dbać o nawodnienie. Trzeba wypijać ok. 2 l napojów dziennie – więcej w upalne dni czy podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Nie są zalecane napoje wysokosłodzone, zawierające barwniki. Warto pamiętać o wypiciu filiżanki przegotowanej wody przed snem.

Ważna jest również dieta. Zalecane jest ograniczenie białka zwierzęcego, chociaż nie jest konieczna całkowita jego eliminacja. Lepiej natomiast zrezygnować z mocnej herbaty, kawy i kakao. Na listę spożywanych napojów warto wpisać napary ziołowe. Zastosowanie ziół moczopędnych pomaga oczyścić drogi moczowe i zapobiega tworzeniu się złogów, natomiast zioła, które rozkurczają mięśnie gładkie przewodów moczowych, ułatwiają usuwanie drobnych kamieni i piasku nerkowego. W aptekach są dostępne gotowe mieszanki, które działają w taki sposób.

Trzeba pamiętać, że wpływ na odkładanie się złogów w nerkach mają również inne choroby – np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc – które trzeba równolegle leczyć.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

NFZ: jest nowe zarządzenie dotyczące leczenia stomatologicznego, Fundusz zapłaci więcej za plomby

Karol Porwich

Więcej ...

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania