Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rady benedyktyńskiej mniszki

Lucyna Jakobsche prezentuje relikwie. Od lewej przełożona s. Sabina i s. Jolanta

Lucyna Jakobsche

Lucyna Jakobsche prezentuje relikwie. Od lewej przełożona s. Sabina i s. Jolanta

Czego możemy się nauczyć od św. Hildegardy?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bielszczanka Lucyna Jakobsche dowiedziała się, że przy ul. Żywieckiej w Bielsku-Białej znajduje się Klasztor św. Hildegardy Zgromadzenia Córek Bożej Miłości mieszczący się w starym dworze starostów lipnickich z początków XVII w. W kaplicy klasztornej umiejscowione są relikwie św. Hildegardy z Bingen, benedyktyńskiej mniszki, reformatorki Kościoła, przekazane siostrom przez kard. Puzynę. – Gdy się o tym dowiedziałam, postanowiłam bliżej poznać osobę i filozofię życia św. Hildegardy, która uczyła mniszki miłowania Boga przez śpiew, taniec i w pięknie przyrody. U członków mojej rodziny wystąpiły poważne problemy zdrowotne. Leczenie farmakologiczne, dieta i zioła nie pomagały. Zaczęłam zastanawiać się, o co chodzi. Dopiero w dziełach Hildegardy znalazłam odpowiedź. Święta patrzyła na zdrowie i choroby człowieka w sposób całościowy. Drogą do zdrowia i szczęścia, a tym samym radości życia, jest przestrzeganie sześciu złotych zasad – mówi p. Lucyna. Odkryła, że zastosowanie sześciu reguł sprawia, iż ciało zachowuje zdrowie i dobre samopoczucie, a w przypadku choroby prowadzi do zlikwidowania fizycznych i duchowych dolegliwości. – Dowiedziałam się, że każdego dnia należy znaleźć czas na pracę i odpoczynek, modlitwę i wyciszenie, zachować w tym równowagę. Trzeba odnaleźć naturalny rytm snu i czuwania, aktywności fizycznej i ruchu jako równoważących się sił. Ważne jest, aby właściwie jeść i pić, spożywać ciepłe potrawy i z umiarem. Trzeba czerpać energię życiową z czterech żywiołów świata, praktykować sztukę wydalania szkodliwych substancji oraz podtrzymywać uzdrawiające siły duchowe przez pełnienie cnót chrześcijańskich, wady zastąpić cnotami – wymienia.

Promuje świętą

W międzyczasie ukończyła I stopień Akademickiego Studium św. Hildegardy na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Uczestniczyła też w rekolekcjach w Tyńcu, o których dowiedziała się ze strony Centrum św. Hildegardy w Legnicy. – Promuję św. Hildegardę wśród przyjaciół, znajomych. Hildegarda sama siebie nazywała nieuczoną, ubożuchną kobietą, podkreślając, że źródłem jej wiedzy i zdolności są otrzymane od Boga wizje, których doświadczała od dzieciństwa. Jest autorką prac z zakresu teologii, medycyny, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa; jest poetką, kompozytorką, wizjonerką, prorokinią. Dla mnie święta jest drogą, która mnie prowadzi przez zawiłe koleje losu. Uczy mnie radości życia, oddawania chwały Bogu Trójjedynemu przez wdzięczność za dary natury, piękno promyków słońca, kropli deszczu na liściach, śpiewu ptaków, szmeru strumyków – zaznacza p. Lucyna. W domu stosuje orkisz i przyprawy hildegardowe: bertram, galgant, hyzop, koper włoski, cząber. – Orkisz to podstawa każdego głównego posiłku: śniadania, obiadu i kolacji. Nie tak dawno seniorom z naszej wspólnoty parafialnej NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie opowiedziałam o ziołach i przyprawach Hildegardy, jak wielkie dary otrzymaliśmy od Boga, z których mamy korzystać, ale i je szanować – dopowiada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Siostry zapraszają

W zeszłym roku artysta fotografik Paweł Mszyca zrobił zdjęcia relikwiarza i figury św. Hildegardy znajdującej w ołtarzu w kaplicy Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Następnie zaprojektował obrazek ze świętą, na którym jest modlitwa do Trójjedynego Boga. Odtąd siostry rozdają go każdemu chętnemu. W zakrystii znajduje się księga, gdzie można wpisać podziękowania i prośby do świętej. Można zostawić do siebie kontakt: e-mail lub telefon.

Liturgiczne wspomnienie św. Hildegardy przypada 17 września. W tym dniu siostry będą szczególnie świętować i zapraszają do kaplicy na Msze św. niedzielne o godz. 7 i 10. Zachęcają do udziału w Mszach św. również w tygodniu o 6.30 (oprócz wakacji, ferii zimowych i każdej ostatniej soboty miesiąca).

W planach jest pielgrzymka śladami św. Hildegardy w terminie 28 września do 1 października br.

Zainteresowani osobą świętej i pielgrzymką mogą kontaktować się z L. Jacobsche: lucyna.2604@wp.pl lub z Biurem Turystyczno-Pielgrzymowym MIRIAM. P. Lucyna zachęca też, by każdego 17. dnia miesiąca spotkać się na wspólnej modlitwie u sióstr.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-09-12 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podbeskidzie: Rowerowa Droga Krzyżowa z „Rozkręć Wiarę” – w deszczu i słońcu

Diecezja.bielsko.pl

Zmienne warunki pogodowe i wspólne duchowe doświadczenie - to tylko niektóre charakterystyczne elementy, jakie złożyły się na Rowerową Drogę Krzyżową z „Rozkręć Wiarę”. Wszystko to, a nawet więcej mieli okazję przeżyć ci, którzy przejechali liczącą 125 kilometrów trasę - z Wieprza koło Żywca do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie