Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Spotkanie czcicieli Ojca Pio

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Piotr Lorenc/Niedziela

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Grupy Modlitwy św. Ojca Pio mają być szkółkami wiary i ogniskami miłości miłosiernej – przypomniał o. Robert Krawiec podczas wielkopostnego dnia skupienia wspólnot.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupy szczególnie dbają o formację, modlitwę i rozwój życia duchowego, dlatego nie dziwi, że ich wielkopostny dzień skupienia miał bogaty program. Wydarzenie odbyło się 25 lutego w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Centralnym punktem była koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Dzień skupienia miał wymiar międzydiecezjalny. Do Sosnowca przybyło 28 wspólnot z terenu naszej diecezji oraz archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej. Spotkanie przygotował ks. Dariusz Karoń, diecezjalny moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio. W sumie w zebraniu uczestniczyło ponad 300 osób, które przybyły wraz ze swoimi duchowymi opiekunami. Obecny był m.in. ks. Zygmunt Klim, moderator grup z archidiecezji katowickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Następnie konferencję ascetyczną wygłosił o. Robert Krawiec, krajowy asystent grup. – Grupy Modlitwy św. Ojca Pio to wspólnoty modlitewno-formacyjne oparte o duchowość św. Ojca Pio. Mają być „szkółkami wiary i ogniskami miłości miłosiernej”. Członkowie grup modlą się, formują, angażują społecznie i charytatywnie zgodnie ze wskazaniami zawartymi w swoim statucie i regulaminie, zatwierdzonymi przez Stolicę Apostolską – przypomniał o. Krawiec.

Najważniejszym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył pasterz Kościoła sosnowieckiego, a homilię wygłosił o. Tomasz Duszyc, kapucyn, pochodzący z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu. W kazaniu zaznaczył, że zmierzamy do Wielkiej Nocy, do zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, grzechem i ciemnością, nad naszym grzechem, naszymi ocenami. – To jest ten cel, do którego zmierzamy: uczta pojednanych grzeszników z Jezusem. Nie ma takiego człowieka, który mógłby być zbyt daleko, by nie wrócić do Boga i nie zasiąść przy tej uczcie. To obraz ogromnej nadziei: uczta Jezusa z celnikami i grzesznikami – powiedział kapucyn. Po przerwie obiadowej uczestnikom dnia skupienia została zaprezentowana wspólnota „Betlejem” z Jaworzna. To dobrze znane miejsce, gdzie mieszkają, żyją i pracują ubodzy i wykluczeni. O inicjatywie opowiedział ks. Mirosław Tosza, założyciel i opiekun wspólnoty. Spotkanie zakończyła Koronka do Miłosierdzia Bożego i oddanie czci, przez ucałowanie, relikwiom Ojca Pio.

Reklama

– Dzisiejszy dzień skupienia jest elementem formacji Grup Modlitwy św. Ojca Pio. Naszemu patronowi bardzo zależało, aby te grupy były szkołami wiary i miłości. W tak licznej wspólnocie spotykamy się przynajmniej raz w roku. W tym roku, w porozumieniu z archidiecezją katowicką, spotykamy się w naszej bazylice katedralnej, aby na początku Wielkiego Postu, razem z biskupem, podbudować swoją wiarę. Także tę wiarę w Kościół, zgodnie z hasłem obecnego roku duszpasterskiego: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – powiedział ks. Dariusz Karoń, moderator diecezjalny Grup Modlitwy św. Ojca Pio.

Na terenie naszej diecezji działa osiem Grup Modlitwy św. Ojca Pio, oficjalnie zarejestrowanych w centrali w San Giovanni Rotondo. Oprócz tego działa kilka grup nieformalnych. Liczba wszystkich regularnie formujących się czcicieli św. Ojca Pio to oficjalnie ok. 100 osób, a nieoficjalnie są ich tysiące.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-07 14:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uzdrawiające słowa Ojca Pio

Materiał prasowy

Włoski stygmatyk z Pietrelciny skrywał wiele tajemnic. Jedną z nich było czytanie w sumieniach, które pozwalało mu dobrze poznać człowieka zwracającego się do niego z prośbą o pomoc. Drugą – umiejętność znalezienia rozwiązania i zaradzenia problemom. Skąd Ojciec Pio wiedział, jakie dać rzeczy słowo, wyjaśnia w książce „Terapeuta dusz” Błażej Strzechmiński OFMCap, znawca jego duchowości.

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...