Reklama

Wiara

Elementarz biblijny

Mój Syn, w którym mam upodobanie

Niedziela Ogólnopolska 2/2023, str. 19

Rzeka Jordan/Grażyna Kołek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrzest Jezusa w Jordanie jest nie tylko początkiem Jego misji i działalności publicznej. W tym wydarzeniu Bóg mówi coś bardzo ważnego o tym, jak – dzięki Jezusowi – zmieniają się relacje między Bogiem a człowiekiem. O tym wydarzeniu mówi się jako o teofanii, czyli objawieniu się Boga. Słyszymy głos Boga Ojca, widzimy znak Ducha Świętego w postaci gołębicy i patrzymy na Jezusa, umiłowanego Syna. Ewangelista Mateusz pisze: „A oto otworzyły się nad Nim niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego nad Niego. A oto głos z nieba mówił: Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”.

Otwarte niebiosa to w Piśmie Świętym znak objawienia Boga. W Ewangelii czytamy dosłownie, że niebiosa zostały otwarte Jezusowi. Bóg Ojciec dla Jezusa otwiera niebiosa, aby dać świadectwo przed ludźmi, że On jest posłanym na ziemię umiłowanym Synem Bożym. Mamy więc nie tylko świadectwo Jana Chrzciciela, który wskazuje ludziom Jezusa, Baranka Bożego, ale sam Bóg ogłasza ludziom zgromadzonym nad Jordanem, że Jezus wykona powierzoną Mu misję, że jest Jego umiłowanym Synem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Głos z nieba mówi o relacji między Bogiem a Jezusem: „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”. Bóg patrzy na Jezusa z czułością i miłością. Co więcej, użyte przez Mateusza wyrażenie w trzeciej osobie: „Ten jest...”, sprawia, że słowo Boże jest skierowane nie tylko do Jezusa. Bóg tak mówi do wszystkich zgromadzonych wokół Jezusa, jak również do Kościoła wszystkich narodów i pokoleń. Naszą odpowiedzią na te słowa jest modlitwa Ojcze nasz..., której nauczył nas Jezus. Zwracamy się w niej do Boga tak jak Jezus – Ojcze.

Reklama

To jest możliwe właśnie dzięki Jezusowi, który jest Synem Bożym, Mesjaszem i naszym Zbawicielem. Opisywane wydarzenie objawienia Boga po chrzcie Jezusa w Jordanie nawiązuje do zapowiedzi ze Starego Testamentu. Izajasz pisze o Słudze Jahwe, używając bardzo podobnych słów: „Wybrany mój, w którym mam upodobanie” (Iz 42, 1). Ma on odnowić Izraela i zanieść zbawienie aż na krańce ziemi.

Jezus zajął miejsce ludzi, stając w Jordanie i biorąc na siebie nasze grzechy. Patrząc na chrzest Jezusa przez pryzmat krzyża i zmartwychwstania, wiemy, że odkupił nas z grzechów, ze zła i śmierci. W życiu chrześcijanina wydarzeniem przemieniającym jest chrzest św. Właśnie dlatego, że Bóg Ojciec nas umiłował, w Jezusie mamy dostęp do życia Bożego. Przez chrzest, w którym przyzywa się Trójcę Świętą: Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego, zostajemy wyzwoleni z grzechu i odrodzeni, włączeni we wspólnotę Kościoła i mamy udział w misji Jezusa. O każdym Bóg mówi: to jest mój syn umiłowany, to jest moja córka umiłowana.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-01-03 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Al-Maghtas znaczy Miejsce Chrztu

Miejsce chrztu Jezusa

Margita Kotas/Niedziela

Miejsce chrztu Jezusa

Betania za Jordanem. Choć w Ewangelii nie ma jednoznacznej wskazówki, która pozwalałaby dokładnie określić miejsce, gdzie prorok Jan ochrzcił Jezusa, to właśnie tu się je lokuje.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst