Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kradną Boże Narodzenie

Komisja Europejska opracowała dokument zawierający instrukcję komunikacji wewnętrznej – chodzi o to, co i jak należy mówić. Znalazły się w nim sugestie odradzające unijnym urzędnikom używania sformułowania „Boże Narodzenie” oraz chrześcijańskich imion. Rzekomo ma to zapobiegać dyskryminacji, bo „nie każdy w Europie jest chrześcijaninem”. Do dokumentu dotarł włoski dziennik Il Giornale. Elaborat skrytykował watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, a Helena Dalli – komisarz ds. równości, pod wpływem krytyki, częściowo odcięła się od niego. Stwierdziła, że wymaga on jeszcze pracy.

SETTIMANA
Wybór biskupów

Reklama

Kolejny kontrowersyjny temat podjęto w ramach niemieckiej drogi synodalnej. Chodzi o kwestię wyboru biskupów. Prawo elekcji hierarchów jest swobodnym uprawnieniem papieża. Tylko w niektórych przypadkach, związanych z historycznie ugruntowanymi zwyczajami, zapisanymi m.in. w umowach o charakterze międzynarodowym, Ojciec Święty przedstawia np. listę swoich kandydatów, spośród których „ciało” danego Kościoła, np. kapituła, wybiera jednego kandydata, i jego papież zatwierdza. W Niemczech tymczasem podnoszą się głosy, że większy wpływ na wybór powinien mieć laikat. Tyle że – jak twierdzą kanoniści – na gruncie obowiązującego prawa nie da się tego zrobić. Watykan jest raczej niechętny tym zwyczajowym odstępstwom od powszechnej procedury. Być może nawet chciałby je zmienić, ale zmiana prawa międzynarodowego jest ryzykowna, „rusza się” je w ostateczności. Niemcy jednak się nie poddają i powtarzają, że prawo kanoniczne także nie jest niezmienne, a historia pokazuje, iż sposoby wyłaniania biskupów się zmieniały.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

SiR
Wspomnienia rzecznika

Książki byłych rzeczników prasowych najważniejszych ludzi na świecie wywołują wiele emocji. Czytelnicy rzucają się na nie, chcąc poznać kulisy władzy. Publikacja byłego rzecznika prasowego Watykanu, który przez trzy dziesięciolecia służył św. Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi, wymyka się z tego schematu. Nie dlatego, że jest nieszczera lub że została napisana przez zakonnika. Ojciec Federico Lombardi tłumaczy to przede wszystkim szczerością postaci, którym służył. Słowa, które głosili trzej papieże, zgadzają się z ich życiem. Nie uprawiali polityki, lecz głosili Ewangelię. To także sprawiało, że materia przekazu rzecznika była godna chwały. Miał mówić o miłości, służbie drugiemu człowiekowi, solidarności i współczuciu. Jak to było służyć – to słowa używane w książce najczęściej – trzem papieżom? Ich osobowości były różne, konstelacje – także, ale misja ta sama, dlatego w Watykanie nie ma zwyczaju, aby nowy papież przychodził ze swoim rzecznikiem.

AsiaNews.it
Rosja i wolność

Dziś Rosja jest liderem wolnego świata – stwierdził obchodzący 75. urodziny patriarcha Cyryl. Zdaniem lidera patriarchatu moskiewskiego, owo liderowanie Rosji polega na tym, że jest wolna od wpływów zewnętrznych, a jeśli Bóg zechce, jej droga będzie pełna sukcesów. Jest to typowa laurka dla Władimira Putina, który też zresztą komplementował Cyryla za jego sukcesy ewangelizacyjne i odznaczył go Orderem św. Andrzeja.

SiR
Zaszczepcie się!

Biskupi z zachodu Europy coraz częściej apelują do wiernych o to, by zaszczepili się przeciw COVID-19. Wypowiedzi mają związek z czwartą falą pandemii, która przybiera na sile i zbiera coraz więcej ofiar. Wraz z tym wzrastają napięcia w społeczeństwach, a manifestacje przeciwko szczepieniom stają się coraz gwałtowniejsze. W ostatnim czasie szczególnie często głos zabierali biskupi z Niemiec i Austrii, która jako pierwsza w Europie wprowadziła powszechny obowiązek szczepień. Biskupi podkreślają, że szczepienia to obowiązek moralny, wyraz solidarności i miłości bliźniego. Zwracają się do przeciwników szczepień z argumentem, że odmawiając przyjęcia wakcyny, narażają zarówno tych, którzy nie mogą jej przyjąć ze względów zdrowotnych, jak i najmłodszych obywateli, dla których jeszcze nie ma szczepionki. Coraz częściej punkty szczepień znajdują się w katedrach. Pierwszym z nich była wiedeńska katedra św. Szczepana. Podobne powstały w Paderborn i Osnabrück.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-07 11:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msze publiczne zostaną wznowione w Austrii 15 maja

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

©Gebetsaktion Medjugorje Wien

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Publiczne msze zostaną przywrócone w Austrii 15 maja, powiedział kanclerz kraju.

Więcej ...

Papieska intencja modlitewna na lipiec: o formację do rozeznania

2025-07-03 16:20

Vatican Media

Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii - wskazuje Ojciec Święty. W najnowszym filmie „The Pope Video” Papież Leon XIV odczytuje oryginalną modlitwę, prosząc Ducha Świętego o łaskę nauki rozeznawania. W świecie, który nieustannie się zmienia, rozeznawanie jest bardziej potrzebne niż kiedykolwiek, by podejmować właściwe decyzje.

Więcej ...

Stolica/ Plenerowa wystawa "Maria Skłodowska-Curie we Włoszech: trzy podróże, jedna pasja" - od piątku

2025-07-04 18:33
Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Licencja PD, Wikimedia Commons

Maria Skłodowska-Curie z córką Ireną w polowej pracowni radiologicznej, 1915 r.

Plenerową wystawę „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech: trzy podróże, jedna pasja” od piątku oglądać można na Trakcie Królewskim w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie do 17 sierpnia - poinformowano na stronie biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Wiadomości

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką