Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Geografia misyjna

Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów jeszcze do niedawna swoimi kompetencjami obejmowała takie kontynenty jak Afryka, Azja czy Ameryka Południowa. Dziś terytorium misyjnym stała się także Europa. Podkreślił to w przededniu niedzieli misyjnej kard. Luis Antonio Tagle (na zdjęciu), szef misyjnej dykasterii.

Coraz wyraźniej przebija się do świadomości Kościoła to, że jego centrum znajduje się już nie na bogatej Północy, ale na biednym Południu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

REPORT
Papież nie zwalnia

Reklama

Nie sprawdziły się przewidywania komentatorów, że Franciszek przez swój wiek i niedawną poważną operację przystopuje i zrezygnuje z dalekich podróży. Spekulowano również na temat stosunku Ojca Świętego do rządzących na Węgrzech polityków. Media głównego nurtu przy okazji krótkiej wizyty papieża na Węgrzech we wrześniu z okazji Kongresu Eucharystycznego próbowały wmówić ludziom, że powodem jest niechęć Franciszka do premiera Węgier Viktora Orbána. Kłam tym stwierdzeniom zadają słowa samego Ojca Świętego, który w wywiadzie dla argentyńskiej agencji prasowej Télam zaznaczył, że w planach na 2022 r. ma wiele pielgrzymek, a na pierwszym miejscu wymienił dalekie Kongo i właśnie Węgry. Poza tym Franciszek chciałby odwiedzić Papuę-Nową Gwineę i Timor Wschodni, które również nie należą do najbliższych lokalizacji. Ojciec Święty chce w ten sposób „nadrobić zaległości” spowodowane pandemią. Przez niemal 9 lat swojego pontyfikatu zdążył już odwiedzić 54 państwa.

IL SISMOGRAFO
Węgrzy dla kościołów

Węgierski rząd przyjął niedawno program wsparcia dla niemal 2 tys. miejsc kultu religijnego: kościołów, świątyń i synagog. Ekipa Viktora Orbána chce na to przeznaczyć 70 mln euro. Spośród miejsc kultu, które mają być restaurowane, większość znajduje się na Węgrzech, ale część leży poza granicami kraju. Według dziennikarzy, Węgrzy chcą wspomóc kwotą ponad 4 mln euro restauracje 69 świątyń katolickich, 25 reformackich, 6 greckokatolickich i jednej synagogi na terytorium południowej Słowacji. W związku z tym na Słowacji rozszalała się mała burza, bo rząd – w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Kultury – dowiedział się o zamiarach Węgrów z... lokalnej prasy. Słowaccy politycy oburzyli się na te działania – w przeciwieństwie do przedstawicieli Kościoła katolickiego, którzy podkreślają, że państwo słowackie nie chce pomagać Kościołowi w utrzymaniu nie tylko kościelnych, ale także narodowych dóbr kultury.

KNA
Z igły widły

Benedykt XVI napisał list kondolencyjny po śmierci swojego bliskiego kolegi – niemieckiego cystersa Gerharda Winklera. W liście papież emeryt wspomniał, że on także wkrótce przejdzie do nowego, lepszego życia. Pół zdania wystarczyło, żeby zrobić aferę i wysnuć wniosek, że Benedykt XVI ma już dość życia na ziemi. Insynuacje te musiał prostować abp Georg Gänswein. Podkreślił, że papież senior jest pełen radości życia. Mimo fizycznych ograniczeń, które wynikają z podeszłego wieku, nadal ma jasny umysł i na pewno nie jest zgorzkniałym, zmęczonym życiem starcem.

The Pillar
Co by było gdyby?

W ostatnich miesiącach narasta napięcie wokół Tajwanu, który Chiny traktują jako swoje wewnętrzne terytorium. Praktycznie codziennie Chińczycy urządzają wojskowe prowokacje, z naruszaniem przestrzeni powietrznej Tajwanu włącznie. Część politologów przewiduje, że to element przygotowań do inwazji na wyspę. Dla Watykanu może to być problem, bo z jednej strony jest praktycznie jedyną światową potęgą, która utrzymuje pełne relacje dyplomatyczne z Tajwanem, a z drugiej – Stolicy Apostolskiej zależy również na relacjach z ChRL, czego przykładem jest podpisanie w 2018 r. kontrowersyjnego porozumienia z Xi Jinpingiem. Komentatorzy przewidują, że warunkiem nawiązania pełnych relacji dyplomatycznych z ChRL będzie zamknięcie nuncjatury w Tajpej. Co zatem zrobiłby Watykan, gdyby wydarzyło się najgorsze? Analitycy uważają, że prawdopodobnym scenariuszem byłoby milczenie, jak w przypadku traktowania przez państwo chińskie Ujgurów czy sytuacji w Hongkongu.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-02 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Więcej ...

Dr Milena Kindziuk: Jak traktować objawienia bł. ks. Popiełuszki we Włoszech?

2025-07-05 11:38

Materiał prasowy

O duchowym przesłaniu objawień bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włoszech, ich zgodności z nauczaniem Kościoła, roli objawień prywatnych oraz postaci włoskiej mistyczki Franceski Sgobbi - opowiada w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną dr Milena Kindziuk, współautorka książki „Niezwykłe objawienia ks. Jerzego Popiełuszki we Włoszech”. Publikacja, napisana wspólnie z ks. prof. Józefem Naumowiczem, przybliża nieznane dotąd szerzej świadectwa mistycznych spotkań z błogosławionym kapłanem i pomaga zrozumieć ich duchowy sens.

Więcej ...

Chrześcijanka w rządzie Syrii: różnorodność jako szansa

2025-07-05 17:23
Flaga syryjska

PAP/EPA

Flaga syryjska

Jedyna kobieta i jedyna chrześcijanka w syryjskim rządzie tymczasowym podkreśla różnicę między religijnością a radykalizmem. W rozmowie z niemieckim magazynem „Der Spiegel” Hind Kabawat powiedziała, że ufa rządowi kierowanemu przez islamistów, że kraj po wojnie poprowadzi on w dobrą przyszłość. 51-letnia polityk przyznała, że kocha swoją religię i chodzi do kościoła, „ale to nie znaczy, że nienawidzę wszystkich niechrześcijan”. Przeciwnie, chrześcijaństwo pomogło jej rozumieć i kochać inne religie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa