Reklama

Niedziela Łódzka

Bądź z nami i błogosław

Relikwie św. Stanisława trafiły z Krakowa do Łodzi

Piotr Drzewiecki

Relikwie św. Stanisława trafiły z Krakowa do Łodzi

Męczennik ze Szczepanowa, biskup Krakowa, patron Polski – św. Stanisław od 21 października jest obecny w relikwiach w parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystego wprowadzenia doczesnych szczątków pierwszego polskiego męczennika dokonał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Są to relikwie trzeciego biskupa, jakie posiada parafia. Pierwszymi były relikwie bł. Jakuba Strzemię, które 3 kwietnia 2019 r. wprowadził bp Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej. Jako drugie pojawiły się szczątki św. Józefa Bilczewskiego, zainstalowane 21 października 2020 r. przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolitę lwowskiego. – Moim pragnieniem było, aby moja parafia miała relikwie. Wokół było ich coraz więcej, szczególnie św. Jana Pawła II. Bardzo chciałem mieć relikwie inne, takie „nietypowe”, ale bardzo ważnych świętych. Wszystko zaczęło się od bł. bp. Jakuba Strzemię. Wówczas nie myślałem o innych relikwiach. Jednak przy relikwiach błogosławionego postawiono banery, na których znalazły się wspaniałe słowa „mentora i odnowiciela” kultu bł. Jakuba – św. Józefa Bilczewskiego. Pomyślałem: „nie może być, aby św. bp Bilczewski nie był razem z Jakubem”. I tak się stało! Oczywiście obydwaj święci otrzymali nowe obrazy do kaplicy relikwii. Zawisły one z boku obrazu św. Stanisława, który wisiał tu jeszcze przed wojną. Dalej już było zwyczajnie – brakuje tylko tego ze środka, jego relikwie trzeba ściągnąć z Krakowa. I to także się udało – opowiada ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela.

Proboszcz odbiór relikwii ustalił z ówczesnym proboszczem katedry wawelskiej – ks. Zdzisławem Sochackim. Plan spotkania i uroczystości zaplanowany był na 17 września, jednak 2 września prałat zmarł. Po kontakcie z kurią krakowską, abp Marek Jędraszewski zdecydował, że sam wręczy relikwie na Franciszkańskiej 3. Grupa 23 parafian wraz z proboszczem odebrała relikwie w sali Okna Papieskiego. – Metropolita krakowski przyjął nas bardzo serdecznie, bez pośpiechu, ze szczerą, nieukrywaną radością. Pamiętał naszą parafię i powiedział, że był u nas na początku swojego posługiwania w Łodzi i poświęcał tablicę pamiątkową. Zaprowadził nas do kaplicy biskupów krakowskich, w której Karol Wojtyła otrzymał święcenia kapłańskie i oprowadził nas po niej – relacjonuje ks. Klimkiewicz.

Przed wprowadzeniem relikwii św. Stanisława, odnowiony został obraz świętego, pomalowany ołtarz, zainstalowane zostało nowe oświetlenie oraz przygotowany relikwiarz w kształcie krzyża, wykonany z czarnego dębu, czyli tzw. polskiego hebanu, w którym umieszczono relikwie. Kaplica nosi imię św. Stanisława Biskupa i Męczennika, choć nazywana jest także kaplicą biskupów krakowskich. Zarówno bł. Jakub Strzemię, jak i św. Józef Bilczewski, mimo, że byli biskupami Lwowa, byli bardzo związani z Krakowem i to nie tylko przez studia. Lwów leżał w granicach Polski i miał ścisłe więzi z Krakowem, jako miasta bliźniacze. Tych „krakusów” zamyka ten, który jest fundamentem przez męczeńską krew, wiary Kościoła krakowskiego i całej Polski – biskup ze Szczepanowa, obecny w relikwiach w łódzkim kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-10-19 13:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W pamięci i sercach

Niedziela sosnowiecka 37/2014, str. 1, 8

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Więcej ...

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

PAP/Leszek Szymański

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy. Bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?