Reklama

Franciszek

Papież przygotowuje dokument nt. postawy Kościoła w czasie dyktatury w Argentynie

Grzegorz Gałązka

Franciszek przygotowuje dokument, w którym Kościół katolicki dokona samokrytyki w ocenie roli, jaką odgrywał w Argentynie, gdy rządziła nią w latach 1976-83 po dyktatorsku junta wojskowa. Ujawniła to 24 kwietnia w wypowiedzi dla Telewizji Narodowej 83-letnia Angela „Lita” Boitano – przewodnicząca argentyńskiego Stowarzyszenia Rodzin Osób Zatrzymanych i Zaginionych ze Względów Politycznych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powołując się na niedawną rozmowę z papieżem w Watykanie oświadczyła, że zapytała go, „kiedy usłyszymy jakąś samokrytykę ze strony Kościoła na temat jego działalności w okresie dyktatury?”. „Franciszek mi odpowiedział: przygotowujemy to i niedługo [ten dokument] się ukaże” – zapewniła Boitano, matka dwojga dzieci „zaginionych” w 1976.

Dodała, że Ojciec Święty poinformował ją ponadto, że „jakiś miesiąc temu” udał się do Argentyny wyższy pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, aby omówić to zagadnienie, po czym papież zaznaczył, że „pracujemy nad tym dokumentem”. „Zgodziliśmy się co do tego, że również my musimy iść naprzód, pomagając poruszyć hierarchię kościelną tam, na miejscu [tzn. w Argentynie]” – stwierdziła przewodnicząca organizacji ofiar reżymu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komentator włoskiego „Il Messaggero” Roberto Romagnoli zwraca uwagę, że aby powstał taki dokument, potrzebna była zapowiedź wizyty papieża Bergoglio w jego ojczyźnie w 2016 (choć na razie bez konkretnej daty). Oznacza to, że dojdzie do tego w 40 lat od rozpoczęcia rządów junty i w 16 lat od pierwszej prośby o przebaczenie za grzechy popełnione przez Kościół, jaką wystosował we wrześniu 2000 ówczesny przewodniczący episkopatu abp (od 2007 kardynał) Estanislao Karlic.

Przyszły dokument będzie w istocie przyznaniem się do winy współudziału, współpracy i milczenia ze strony Kościoła argentyńskiego w okresie dyktatury wojskowej.

Tej „mea culpa”, z którą ma wystąpić hierarchia argentyńska, będzie towarzyszyć także, choć nie wiadomo jeszcze w jakiej formie, ujawnienie dokumentów z archiwów watykańskich, dotyczących więźniów politycznych, osób zaginionych, torturowanych i innych z lat 1976-83, gdy krajem rządzili wojskowi. Watykan już od dłuższego czasu systematyzuje i dygitalizuje wszystkie dokumenty, jakie posiada. To samo dzieje się w Argentynie z materiałami, jakimi dysponuje tamtejsza konferencja biskupia, a prace te winny się zakończyć w ciągu roku.

Reklama

Obecny papież już ponad rok temu dodał wyraźnego bodźca tym działaniom. W tej sprawie spotkali się 23 bm. w Watykanie prał. Giuseppe Laterza z Sekcji ds. Stosunków z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, adwokat z tegoż Sekretariatu Vincenzo Mauriello, ambasador Argentyny przy Watykanie Eduardo Valdes i wspomniana „Lita” Boitano.

„Poprosiłam prałata Laterzę, aby ta «mea culpa» nadeszła jak najszybciej” – powiedziała po spotkaniu sędziwa kobieta. Dodała, że zarówno ona, jak i cała Argentyna oczekuje, że owa samokrytyka będzie „jak najbardziej ludzka, na ile będzie to możliwe”. „Sądzę, że mogłabym to także uznać za ostatni odcinek mojej czterdziestoletniej walki. Ale oczywiście zabiegam o te przeprosiny ze strony Kościoła nie dla siebie, ale dla moich dzieci Miguela Angela i Adriany Silvy oraz wszystkich innych ofiar dyktatury argentyńskiej, zabitych lub tych, które przeżyły” – podkreśliła przewodnicząca Stowarzyszenia.

Romagnoli dodaje, że również ambasador Valdes uważa, iż „będzie to bardzo ważny krok, przede wszystkim dla samego Kościoła”. Dyplomata zaznaczył, że jest bardzo zadowolony z tego, co już osiągnięto, z dialogu, „który doprowadzi do tego historycznego kroku i który uleczy w końcu ranę między społeczeństwem a Kościołem”.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-26 06:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykańska instrukcja o dziewicach konsekrowanych

Sebastian Dankiewicz

Stolica Apostolska wydała Instrukcję o dziewicach konsekrowanych „Ecclesia Sponsae Imago”. Jest to pierwszy tej rangi dokument na temat. Stan dziewic konsekrowanych został przywrócony po Soborze Watykańskim II.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

AFP: Zełenski spodziewa się, że Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy

2024-05-18 09:00
Wołodymyr Zełenski

Karol Porwich/Niedziela

Wołodymyr Zełenski

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla agencji AFP prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewa się, iż Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy. Dodał jednak, że mimo postępów Rosjan sytuacja ukraińskich sił jest lepsza niż tydzień wcześniej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli