Reklama

Aspekty

Pod egidą Serca Jezusa

Dziękuję moim poprzednikom za to, co zrobili w parafii – mówi ks. Piotr Kępka

Karolina Krasowska

Dziękuję moim poprzednikom za to, co zrobili w parafii – mówi ks. Piotr Kępka

Wciąż chcemy rozwijać w parafii kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ono może nam zapewnić niebo, a przecież to jest celem naszego życia – mówi ks. Piotr Kępka, proboszcz parafii w Wilkanowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1994 r. bp Adam Dyczkowski erygował nową parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkanowie. Nowa wspólnota parafialna była wówczas w trakcie budowy swojej świątyni. Wielkie zaangażowanie parafian i ówczesnego proboszcza ks. Jerzego Piaseckiego doprowadziły do uroczystości konsekracji kościoła w 1996 r. Właśnie przypada 25. rocznica tego radosnego wydarzenia.

Najpierw była kaplica

Początki parafii w Wilkanowie sięgają 1981 r. i są związane z postacią emerytowanego kapłana ks. Bolesława Ślósarczyka. To on zainspirował grupę mieszkańców, aby we wsi urządzić kaplicę, gdzie będzie można odprawiać niedzielną Mszę św. I tak też się stało. Na kaplicę zaadaptowano należący do gminy zabytkowy, murowany budynek z pierwszej połowy XIX wieku, stojący przy ul. Wandy Komarnickiej, obok trasy z Zielonej Góry do Świdnicy. Głównymi organizatorkami remontu były Anna Jagodzińska i śp. Jadwiga Łojewska. Mieszkańcy sami organizowali zbiórkę pieniędzy, kupowali i gromadzili materiały budowlane, a przede wszystkim ciężko pracowali, aby jak najszybciej oddać kaplicę do użytku. W różnej formie zaangażowanych było wiele rodzin, m.in. państwa Dojasów, Zegzuła, Adamskich, Nawrockich, Czekalskich, Woźniaków, Bukowskich. Do czasu powołania samodzielnej parafii w Wilkanowie, kaplica pełniła rolę kościoła filialnego erygowanej w 1984 r. parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedna z dwóch

Reklama

– Przygotowania do budowy kościoła w Wilkanowie na prośbę bp. Józefa Michalika rozpoczął ks. Grzegorz Grzybek, ówczesny proboszcz parafii Ducha Świętego. Działka pod budowę świątyni została darowana przez Irenę i Janusza Łabiaków, zaś pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 1992 r. Ksiądz Grzybek nadzorował budowę kościoła i doprowadził do powstania parafii Wilkanowo. W stanie surowym świątynię przejął najpierw jako rektor, a później już jako proboszcz ks. Jerzy Piasecki, który doprowadził do końca sprawy związane z wykończeniem i wyposażeniem kościoła. Ksiądz Jerzy był tutaj proboszczem przez 18 lat. Zrobił bardzo wiele, a przede wszystkim zintegrował wspólnotę, która powstała z dwóch parafii – mówi ks. Piotr Kępka, obecny proboszcz parafii. Dekret bp. Adama Dyczkowskiego z 15 sierpnia 1994 r. głosił, że samodzielny wikariat w Wilkanowie powstaje z podziału parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze oraz parafii św. Marcina w Świdnicy. Biskup erygował parafię 25 stycznia 1995 r. Oprócz Wilkanowa zostały przydzielone do niej Słone i Buchałów.

Komórki i diakonie

Następcą ks. Jerzego Piaseckiego został ks. Dariusz Orłowski, który przede wszystkim rozwinął parafię pod względem duszpasterskim. W tym czasie w kościele przybyły również organy oraz ogrzewanie. Rok temu świątynia została wewnątrz odmalowana. – Ksiądz Dariusz wprowadził Parafialne Komórki Ewangelizacyjne. To grupy ludzi, którzy spotykają się w domach i mają za zadanie rozprzestrzenianie nauki Kościoła i wiary w Boga wobec ludzi, do których my jako księża nie dotrzemy. Jeśli komórka rozrośnie się do większej liczby osób, wówczas powstaje nowa. Otwartość komórek polega na tym, że każdy może przyjść na takie spotkanie. COVID nam trochę skomplikował sytuację, więc od jakiegoś czasu spotykaliśmy się w formie on-line. Takie spotkania odbywają się co dwa tygodnie. Na najbliższe zostałem zaproszony do domu, więc coś zaczyna się już poluzowywać – mówi ks. Kępka. – Oprócz tego w parafii działają Diakonie Dekoracyjna, Muzyczna – Schola, Liturgiczna, Diakonia Miłosierdzia – Caritas oraz Przyjaciele Paradyża i Żywy Różaniec. W parafii odbywały się również spotkania biblijne, do których chcemy powrócić.

Pamiątkowa publikacja

Reklama

Jubileusze to okazja do podsumowań i dziękczynienia. Nie inaczej jest, gdy chodzi o jubileusz kościoła w Wilkanowie. Wydarzeniu towarzyszy okolicznościowa publikacja autorstwa Mirosława Kuleby pt. 25 lat kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkanowie. – Przez tę książkę chcemy podziękować wszystkim, którzy szczególnie byli zaangażowani w powstanie parafii i kościoła. Ci ludzie są w niej w dużej mierze wymienieni. Oprócz tego 24 czerwca przyjedzie do nas bp Tadeusz Lityński. Podczas uroczystej Eucharystii będziemy Panu Bogu dziękowali za 25 lat naszej historii, będą obecni moi poprzednicy – mówi ks. Piotr Kępka. – Przygotowaliśmy również odpowiednie formy podziękowania dla tych wszystkich, którzy w sposób szczególny przyczynili się do powstania parafii i kościoła. Wszystko wskazuje na to, że wierni otrzymają w tym czasie również tę pamiątkową publikację. Jubileusz, który będziemy obchodzili, jest świętem całej parafii.

Serce Jezusa

Wezwanie parafii i wilkanowskiego kościoła parafialnego zostało wzięte od obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa, przywiezionego z Wielkopolski przez rodzinę Kaczmarków, rodziców Marii Marciniak, która ofiarowała go do kaplicy na prośbę ks. Grzegorza Grzybka. Była to sporych rozmiarów kopia obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa autorstwa austriackiego malarza Hansa Zatzki, znanego też jako Zabateri (1859 – 1945). Z czasem ks. Ślósarczyk zdecydował o namalowaniu do kaplicy innego obrazu, a kopia Zatzki, także z inicjatywy ks. Grzybka i za zgodą Marii Marciniak, trafiła do kaplicy w zielonogórskiej poliklinice, gdzie znajduje się do dzisiaj.

A jak w parafii wygląda kult Najświętszego Serca Pana Jezusa? – W każdy piątek mamy adorację Najświętszego Sakramentu i czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa przez konkretne rozważanie z encykliki papieża Leona XIII i litanię – mówi ks. Kępka. Dodaje, że na czas jubileuszu będzie przygotowana wystawa poświęcona Sercu Jezusa i św. Marii Małgorzacie Alacoque oraz banner z kopią obrazu, który obecnie wisi w zielonogórskiej poliklinice. Widocznym znakiem jubileuszu jest też trwająca od kilku tygodni w parafii zbiórka na wyżywienie dzieci na Madagaskarze oraz rekolekcje, które poprowadzi ks. prof. Andrzej Draguła. – Na pewno dalej chcemy rozwijać w parafii kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Najświętsze Serce Jezusa może nam zapewnić niebo. Jeżeli będziemy Jego czcicielami, to możemy być pewni, że osiągniemy niebo, a przecież to jest celem naszego życia – kończy ks. Piotr Kępka.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-15 12:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pod osłoną Ducha Świętego

Ks. Michał Jaskuła, proboszcz parafii

Karol Porwich/ Niedziela

Ks. Michał Jaskuła, proboszcz parafii

U starszych zdobywam mądrość, bo oni skończyli szkołę, która się nazywa życie – mówi ks. Michał Jaskuła, młody proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego w Lindowie.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Rozróby na obchodach Dnia Bastylii w Paryżu. Zatrzymano aż 176 osób

2025-07-14 13:15
Zdjęcie poglądowe. W Paryżu minionej nocy doszło do wielu aktów agresji

Adobe Stock

Zdjęcie poglądowe. W Paryżu minionej nocy doszło do wielu aktów agresji

Aż 176 osób zostało zatrzymanych w nocy z niedzieli na poniedziałek w Paryżu w związku z wykroczeniami i przypadkami przemocy, do których doszło w związku z obchodami Dnia Bastylii, przypadającym 14 lipca świętem narodowym Francji - poinformowała policja.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju...

Kościół

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski