Reklama

Komentarze

Rodziny V4

Ks. Mieczysław Puzewicz

Rodzina jest najlepszym „wynalazkiem”. To właśnie w rodzinie, pod osłoną państwa, rodziły się najlepsze idee, wynalazki – powiedział premier Mateusz Morawiecki na prorodzinnej konferencji Grupy V4.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Warszawie 13 maja odbyła się międzynarodowa konferencja nt. polityki prorodzinnej „Coalition Pro Familia”. Uczestniczyli w niej ministrowie Grupy Wyszehradzkiej V4, którzy są odpowiedzialni za politykę rodzinną i społeczną w poszczególnych krajach, a także premier RP. – Społeczeństwa bez rodzin byłyby tym, czym cywilizacja bez kultury, religia bez wiary czy matematyka bez liczb. Rodzina to podstawowa komórka społeczna. Tam rodzi się poczucie stabilności, miłości i bezpieczeństwa. W ramach V4 będziemy wzmacniać rolę rodziny w życiu społecznym – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Kręgosłup rodziny

Podczas konferencji V4 ogłoszono zwycięzców w polskim konkursie Samorząd Pro Familia. Laureatem w kategorii „gmina wiejska” zostało Miejsce Piastowe; w kategorii „gmina wiejsko-miejska” zwyciężył Pleszew; wśród miast do 20 tys. mieszkańców – Boguszów-Gorce; do 100 tys. – Otwock; a wśród dużych miast – Katowice. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że gminy chcą się dzielić swoją dobrą praktyką, chcą pokazywać konkretne rozwiązania, które sprzyjają temu, aby młodzi ludzie chcieli zakładać rodziny i by w tych rodzinach rodziły się dzieci – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ministrowie rodziny Grupy Wyszehradzkiej podpisali wspólne porozumienie oraz list intencyjny, który nakreślił kierunki współpracy i badań w zakresie wsparcia rodzin równolegle w czterech państwach. – Dla nas rodzina to przede wszystkim inwestycja. Kręgosłup rodziny powinny stanowić wartości wymienione w konstytucji, czyli małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, z którego rodzą się dzieci. Wokół tego budujemy całą politykę prorodzinną w Polsce – podkreśliła min. Maląg.

Więcej małżeństw

Największym wyzwaniem jest demografia, bo nie ma w Europie państwa, w którym dzietność byłaby na zadowalającym poziomie. Kraje Grupy V4 powinny się wymieniać doświadczeniami, by pokonać tę trudną sytuację. – Europa Środkowo-Wschodnia ma ważne miejsce w prezentowaniu modelu polityki prorodzinnej, bo wiemy, że rodzina jest kluczem do naszego sukcesu i przetrwania – zwróciła uwagę minister rodziny Węgier Katalin Novák.

Reklama

W polskich warunkach cenne mogą być doświadczenie i sukcesy polityki prorodzinnej na Węgrzech. Co prawda dzietność nie jest tam na zadowalającym poziomie, ale udało się przełamać niepokojący trend. – Na Węgrzech inwestujemy 5% PKB na wsparcie rodzin, czyli przekazujemy na ten cel najwyższy odsetek na świecie. Widzimy tego rezultaty, bo w ciągu ostatnich 10 lat dzietność wzrosła u nas najbardziej w porównaniu ze wszystkimi państwami w Europie. Efektem naszej polityki jest wzrost dzietności o 25%, a do tego mamy prawie dwa razy więcej zawieranych związków małżeńskich – podkreśliła Novák.

Problemy społeczne

Region Europy Środkowej jest jedyną częścią UE, gdzie niebezpieczne trendy demograficzne zaczynają się odwracać. Zła sytuacja na Zachodzie to nie tylko błędy polityki społecznej. Premier Morawiecki przypomniał o promowanym przez lata modelu „rodziny” o nazwie DINK – dual (double) income, no kids, co można przetłumaczyć jako „podwójny dochód bez dzieci”. W tym modelu związki świadomie rezygnują z potomstwa na rzecz pracy zawodowej. – Taki model rodzi problemy społeczne. Tacy ludzie są samotni, a my walczymy także z samotnością, bo to w rodzinie człowiek uczy się relacji, empatii i miłości – podsumował premier.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-05-18 10:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sojusz na prawicy w wyborach do Europarlamentu

Więcej ...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

>