Reklama

W wolnej chwili

Grób Pański okiem florysty

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 53

Adobe.Stock

Stałym elementem wystroju grobów Pańskich w Polsce są kwiaty, które stanowią uzupełnienie dekoracji. W doborze roślin ważna jest kolorystyka.

Mękę Chrystusa w sztuce symbolizuje czerwony goździk o pojedynczym dużym kwiecie lub gałązkowy o licznych małych kwiatach. Można go wykorzystać w aranżacjach grobu Pańskiego, który jest przygotowywany w każdym kościele.

Odsłonięcie grobu Pańskiego odbywa się w Wielki Piątek. To przy nim odbywa się czuwanie w nocy po śmierci Chrystusa, z piątku na sobotę. W sobotę grób jest odkrywany, a po Mszy św. rezurekcyjnej pozostaje pusty.

Reklama

W niektórych parafiach wierni sami przygotowują symboliczny grób Jezusa, inne natomiast zatrudniają artystów, którzy tworzą wręcz dzieła sztuki. W każdej ze świątyń aranżacja grobu stara się symbolicznie wyrazić mękę i śmierć Jezusa.

Styl grobu Pańskiego zależy od zamysłu twórcy; grób może być tradycyjny, nowoczesny, strojny lub prosty w formie. Należy zwrócić uwagę na to, że aranżacja grobu Pańskiego powinna harmonizować z kaplicą adoracji, gdzie umieszczona jest monstrancja z Hostią okrytą przezroczystym welonem. Niezależnie od wyboru tłem dla aranżacji jest czerwona tkanina. Można w niej uwzględnić symboliczny duży krzyż, przez który jest przewieszone białe płótno. Opada ono w dół, okrywając w całości skrzynię, na której jest złożone ciało Chrystusa.

Powszechne jest dekorowanie figury kwiatami doniczkowymi, np. białymi, różowymi lub niebieskimi hortensjami, które są symbolem niewinności, albo białymi azaliami. Do dekoracji grobów używane są też cięte kwiaty: śnieżnobiałe, wytworne kalle, zwane potocznie kaliami, róże, a w ostatnich latach tulipany, goździki, storczyki i anturia, które długo cieszą oczy swym pięknem.

Reklama

W nawiązaniu do uwięzienia Jezusa kratownice umieszcza się na bordowym tle, dookoła monstrancji oraz grobu. Konstrukcja jest idealnym stelażem do przymocowania kwiatów i ciernistych gałęzi. Inną alternatywą dekoracji grobu jest powieszenie na czerwonym płótnie okręgu z ciernistych pędów – berberysu, głogu, śliwy tarniny – jako symbolicznej korony cierniowej. Stół z monstrancją ustawiamy tak, aby znalazła się ona w centrum wianka, a kompozycje kwiatowe – po prawej i lewej stronie. Całość aranżacji tworzy grecką literę ?.

Paschał i chrzcielnica to często pomijane elementy w dekoracjach kwiatowych, a odgrywają one bardzo ważną rolę w liturgii Wielkiej Soboty. Na ich postumentach często nie da się zamocować kompozycji w naczyniu, toteż dobrym technicznym rozwiązaniem będą różnego kształtu gąbki florystyczne w plastikowych koszach z gumowymi przyssawkami czy fiolki z wodą, w których umieszczamy kwiaty.

Uroku dekoracji dodadzą zwisające pędy, które nadadzą kompozycji lekkość, np. bluszcz, trzmielina, asparagus. Jeżeli jest taka możliwość, to paschał i chrzcielnica powinny się znajdować blisko siebie, a dekoracje kwiatowe powinny ze sobą harmonizować. Należy zwrócić uwagę na symboliczną wielkość aranżacji oraz stabilny montaż dekoracji.

Kwiaty w kościele w czasie Wielkanocy wyrażają radość ze zmartwychwstania Chrystusa – zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, w którym chrześcijanie mają możliwość uczestniczyć.

2021-03-30 10:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prace w ogrodzie i na balkonie

Więcej ...

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Więcej ...

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiadomości

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

Sport

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania