Reklama

Zdrowie

Specjalista radzi

Przeciwdziałać bólom kręgosłupa

Niedziela Ogólnopolska 8/2021, str. 56

Adobe.Stock

Długie siedzenie przy biurku i przed komputerem powoduje dokuczliwe bóle. Czy jest sposób, by ich uniknąć?

Jeszcze rok temu nikt z nas nie wyobrażał sobie, że praca będzie się odbywać w trybie zdalnym. Dzisiaj jest to powszechnie stosowana praktyka. Dla pracowników oznacza to jednak zmniejszenie aktywności fizycznej. W sytuacji kiedy mieszkanie jest jednocześnie biurem, nietrudno o pojawienie się dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Kręgosłup, ze względu na swoją budowę, przystosowany jest do ruchu. Uwielbia chodzenie, skłony i skręty. Spędzanie wielu godzin przed komputerem nieruchomo, w wymuszonej pozycji, jest dla niego torturą.

Reklama

Jak zatem ustrzec się przed bólem? Przede wszystkim należy dostosować miejsce do pracy. Ekran monitora powinien znajdować się na wysokości wzroku. Wysokość fotela powinna być tak dobrana, aby kolana i stawy biodrowe były zgięte ok. 90o. Także wysokość klawiatury należy dobrać tak, aby ręce były luźno oparte na blacie, a łokcie także zgięte ok. 90o. Pod myszkę warto zastosować podkładkę z podpórką pod nadgarstek.

Aby uniknąć nadmiernego zmęczenia i przeciążenia kręgosłupa, potrzebne są częste przerwy w pracy oraz ruch. Ćwiczenia pomagają we właściwym odżywieniu krążków międzykręgowych, poprawiają smarowanie stawów kręgosłupa oraz zapobiegają przykurczom mięśni. Oto krótki zestaw ćwiczeń, który pomoże każdemu uchronić się przed takimi dolegliwościami kręgosłupa:

1. Usiądź wygodnie i połóż dłonie na kolanach. Cofnij głowę, nie unosząc jednocześnie wzroku. Utrzymaj pozycję przez 5 sekund, a następnie rozluźnij się.

Reklama

2. Złącz łopatki i utrzymaj je jak najbliżej kręgosłupa przez 5 sekund, rozluźnij się.

3. Pochyl głowę i skręć ją w prawo. Lewy bark opuść jak najniżej, aby poczuć rozciągnięcie po lewej stronie szyi. Utrzymaj pozycję przez 5 sekund, a potem powtórz ćwiczenie, rozciągając prawą stronę.

4. Chwyć butelkę wody obiema rękami. Wyprostuj łokcie i unieś butelkę nad głowę, a następnie opuść ją na kolana.

5. Chwyć butelkę wody jedną ręką. Rozłóż ręce na boki. Następnie przekładaj butelkę z jednej ręki do drugiej i wróć do pozycji wyjściowej.

Każde ćwiczenie powtórz 10 razy.

Pamiętaj, że bólu kręgosłupa nie wolno bagatelizować. Jeżeli twoje dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas i utrudniają funkcjonowanie, warto skonsultować problem z fizjoterapeutą.

2021-02-17 09:35

Wybrane dla Ciebie

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiadomości

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

Sport

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania