Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Modlitwa i pamięć o pomordowanych

Delegacje przed pomnikiem

Adam Łazar

Delegacje przed pomnikiem

Na południe od centrum Lubaczowa, w lesie Niwki stoi pomnik, a umieszczona na nim tablica informuje, że spoczywają tu ofiary egzekucji mieszkańców Lubaczowa i okolicznych wsi, rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta w sierpniu 1941 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 27 września na Niwkach miała miejsce modlitwa w intencji pomordowanych. Uroczystość – ze względu na wymogi sanitarne związane z pandemią – miała ograniczony wymiar. Poczty sztandarowe przyszły nie pod pomnik a do konkatedry, w której Eucharystię w intencji pomordowanych i poległych w obronie Ojczyzny sprawował dziekan ks. kan. Andrzej Stopyra. Po Mszy św. delegacje udały się pod pomnik, który w tym roku został przebudowany, a na nim pojawiła się nowa tablica z imionami i nazwiskami 48 osób rozstrzelanych tu 16 sierpnia 1941 r. Zmieniło się także otoczenie pomnika: ustawiono nowe stacje Drogi Krzyżowej, ułożono nowe płyty, ustawiono ławki i maszty. Wszystko to zostało poświęcone przez proboszcza ks. kan. Andrzeja Stopyrę. On też poprowadził Drogę Krzyżową z pięknym tekstem rozważań. Okolicznościowe wystąpienie miała poseł na Sejm RP Teresa Pamuła i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lubaczowskiego Adam Swatek. Tadeusz Antonik, prezes Stowarzyszenia Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej w imieniu organizatorów podziękował wszystkim, którzy pracowali na tym, by to otoczenie tak wyglądało. Delegacje przy pomniku i pod krzyżem złożyły wiązanki kwiatów, zapaliły znicze.

Dzięki badaniom archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zweryfikowano 48 osób, których nazwiska znalazły się na pomniku.

Podziel się cytatem

Poznać prawdę

W poznaniu prawdy o mordzie na Niwkach pomaga władzy miejskiej Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. To dzięki jego badaniom archiwalnym zweryfikowano 48 osób, których nazwiska znalazły się na pomniku. Wiemy, że aresztowania tych patriotów między 24 czerwca a 15 sierpnia 1941 r. dokonali funkcjonariusze milicji ukraińskiej z Lubaczowa, Oleszyc i Baszni. 16 sierpnia 1941 r. o godz. 5 z więzienia w Lubaczowie wyjechały na Niwki trzy samochody. W pierwszych dwóch samochodach, pokrytych brezentowymi plandekami, wieziono skazańców, w trzecim była eskorta z żołnierzy słowackich oraz oddział egzekucyjny, złożony z członków ukraińskiej policji pomocniczej. Po przybyciu na miejsce polecono skazańcom stanąć na skraju głębokiego rowu strzeleckiego. W pewnej odległości za ich plecami ustawiono karabin maszynowy, z którego padło kilka serii w kierunku ofiar. Po dokonaniu egzekucji zwłoki ofiar, jak też ciężko rannych skazańców, zostały wrzucone do wspólnej mogiły i zasypane ziemią. Nie był to jedyny mord w tym lesie. Na przełomie lipca i sierpnia funkcjonariusze gestapo i policji ukraińskiej rozstrzelali w nim 36 Żydów przywiezionych z więzienia w Lubaczowie. Sześć osób rozstrzelanych na dziedzińcu więziennym zakopano też w lesie na Niwkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2020-10-07 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej

prezydent.pl

Kwiaty przed tablicą w pałacowej kaplicy są składane każdego 10. dnia miesiąca.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli