Reklama

Głos z Torunia

Wolni i wyzwalający

Niedziela toruńska 15/2019, str. I

Procesja z darami eucharystycznymi

Wojciech Fałkowski/SAI

Procesja z darami eucharystycznymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Toruń 30 marca stał się centrum oazowej działalności filii pelplińskiej Ruchu Światło-Życie. W jej skład wchodzą diecezje: bydgoska, elbląska, gdańska, gnieźnieńska, pelplińska, toruńska i warmińska. Tego dnia do Centrum Dialogu im. Jana Pawła II przyjechali przedstawiciele diakonii, którzy na co dzień posługują we wspomnianych diecezjach. Tematem wiodącym spotkania było 40-lecie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i nowe wyzwania, jakie stoją przed tym dziełem.

Wolność

Krucjata Wyzwolenia Człowieka powstała w 1979 r. z inicjatywy sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który dostrzegał opłakane skutki nałogu alkoholowego w naszej ojczyźnie. Motywacją do podjęcia tego dzieła był apel św. Jana Pawła II skierowany do rodaków, aby „przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa”. Ks. Blachnicki dostrzegł, że najskuteczniejszym sposobem przeciwstawiania się alkoholizmowi jest modlitwa połączona z postem. Zrodziła się więc w środowisku oazowym idea całkowitej abstynencji od napojów alkoholowych w myśl zasady: „Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich”. Ideą Krucjaty jest nie tylko niepicie; ma ona również aspekt pozytywny: ma prowadzić do całkowitej wolności, która jest dla człowieka zadaniem. Może ją osiągnąć tylko nowy człowiek, czyli taki, który przyjął Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela, podporządkowując Mu wszystkie płaszczyzny swojego życia. Taki człowiek jest zdolny do miłości rozumianej jako posiadanie siebie w dawaniu siebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa i post

Zgromadzeni na dniu wspólnoty pochylali się nad rolą Krucjaty w minionym 40-leciu oraz analizowali wyzwania, jakie stoją przed tym ruchem w nowym roku formacyjnym, który rozpocznie się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca. Hasło nowego roku brzmi: „Wolni i wyzwalający” i nawiązuje do osób, które podejmując w wolności wstrzemięźliwość od alkoholu, pragną przez swoją modlitwę i post wyzwalać z niewoli grzechu tych, „którzy nie mogą już wyzwolić się o własnych siłach”. Ten temat podjął Jarosław Szydłak, odpowiedzialny za diakonię wyzwolenia Ruchu Światło-Życie w archidiecezji gdańskiej. W prezentacji przedstawił m.in. statystyki spożycia alkoholu w Polsce, które wciąż są niepokojące. Okazuje się, że Krucjata, jako 40-latka, nadal pozostaje atrakcyjna, tzn. potrzebna współczesnej Polsce, w której nie ma jeszcze kultury picia.

Reklama

Dwie postawy

Punktem kulminacyjnym spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. W homilii omówił postawy dwóch ewangelicznych postaci – faryzeusza, który chociaż postępował sprawiedliwie, miał wzrok utkwiony w samego siebie, oraz celnika, który znając swoje grzechy, zwrócił się ze skruchą do Boga i żałował za popełnione zło. Ksiądz Biskup przestrzegał także przed pogardzaniem drugim człowiekiem spowodowanym uważaniem siebie za lepszego od innych. Na koniec Eucharystii wyraził swoją radość z możliwości modlitwy z osobami, które na co dzień podejmują służbę we wspólnocie.

Po Mszy św. uczestnicy wraz z Księdzem Biskupem zasiedli do wspólnego stołu. Po południu odbyły się dwie części spotkania w grupach. W ich trakcie osoby należące do tej samej diakonii w różnych diecezjach dzielili się swoim doświadczeniem Krucjaty oraz wyznaczali zadania związane z tematem nowego roku formacyjnego.

Wykorzystać łaskę

Dzień wspólnoty zakończył się Nieszporami prowadzonymi przez ks. Waldemara Konczalskiego, moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie diecezji toruńskiej. Podkreślił, że przynależność do Krucjaty jest łaską, którą trzeba dobrze wykorzystywać nie tylko dla własnej satysfakcji i w przyjaznym środowisku, lecz także tam, gdzie panuje grzech i zniewolenie, aby zaświadczyć o wolności, którą daje Chrystus.

Umocnieni doświadczeniem wspólnoty i w duchu odpowiedzialności uczestnicy DWDD powrócili do swoich wspólnot, aby podzielić się wnioskami i przygotować się do przeżywania roku formacyjnego 2019/2020 pod hasłem: „Wolni i wyzwalający”. Czytelnicy natomiast mogą włączyć się w dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, wypełniając formularz dostępny na stronie www.kwc.oaza.pl i wysyłając go na wskazany na nim adres.

Podziel się:

Oceń:

2019-04-10 10:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielęgnowanie wspólnoty

Agnieszka Maik

Zespół Full of Grace przygotowuje się do posługi w Niedzielę Palmową.

Więcej ...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele