Reklama

Niedziela Częstochowska

Rozpoznać twarz Chrystusa

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Beata Pieczykura: – Jaki jest cel pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę?

Ks. Paweł Wróbel: – Głównym celem pielgrzymki jest zawierzenie się maturzystów Matce Bożej przed bardzo ważnymi wyborami życiowymi. Takie spotkanie młodych ludzi jest również wspólnym wyznaniem wiary i uwielbieniem Pana Boga, pokazaniem, że Kościół wciąż jest młody i pełen energii ludzi, którzy z Bogiem chcą układać swoje życie. Pielgrzymka to także okazja do ewangelizacji i dania świadectwa wiary wobec rówieśników, podzielenia się swoim doświadczeniem współpracy z łaską Bożą.

– Ilu maturzystów uczestniczy w pielgrzymce?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Przed pielgrzymką trwały zapisy, katecheci przez formularz elektroniczny zgłaszali grupy młodzieży do Referatu Katechetycznego. W ubiegłych latach w pielgrzymce wzięło udział ok. 2 tys. maturzystów.

– Jakie tematy będą podjęte w części ewangelizacyjnej?

– Po raz kolejny program ewangelizacyjny, w tym roku pod hasłem „Ujrzał i uwierzył”, przygotowała Szkoła Nowej Ewangelizacji im. św. Jana Chrzciciela w Archidiecezji Częstochowskiej. Będziemy starali się ukazać młodym twarz Chrystusa, który jest blisko nas, a my nie zawsze potrafimy Go rozpoznać. Jak zawsze SNE ma przygotowane bardzo ciekawe spotkanie ewangelizacyjne. Dotychczas spotkania ewangelizacyjne dla maturzystów odbywały się w dwóch miejscach – na halach św. Józefa dla jednej grupy i w kościele seminaryjnym dla drugiej grupy. W tym roku wyjątkowo nie będą obecni klerycy z WSD w Częstochowie ze względu na własne rekolekcje. Spotkanie dla wszystkich maturzystów prowadzone przez SNE w Częstochowie odbywa się w sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze.

– W jaki sposób duszpasterze pomagają młodym odkryć drogę powołania, czy dzieje się to podczas pielgrzymki?

– Duszpasterze młodzieży, czyli głównie księża katecheci, wikariusze, są z młodzieżą na co dzień. Szczególną okazją do spotkań i rozmów na różne tematy są lekcje religii w szkole i spotkania duszpasterskie w parafii, z pewnością duszpasterze podczas takich spotkań z młodzieżą również poruszają kwestie rozeznania powołania. Uważam, że pielgrzymka maturzystów jest czasem głębszego doświadczenia wspólnoty Kościoła i momentem, kiedy młodzież może powiedzieć o swoich planach, trudnościach i decyzjach Matce Bożej. Zawsze jest też okazja do przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania oraz do uczestniczenia w Eucharystii.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-27 11:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Licznie i z nadzieją – 4 tys. maturzystów na Jasnej Górze

Bożena Sztajner/Niedziela

- Nie pozwólcie umrzeć nadziei na to, że można być wspaniale człowiekiem – prosił dziś młodzież na Jasnej Górze bp Edward Dajczak.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...