Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości ku czci św. Bartłomieja

Jak na dożynki przystało, był chleb i dożynkowy wieniec

Monika Łukaszów

Jak na dożynki przystało, był chleb i dożynkowy wieniec

Św. Bartłomiej był apostołem, o którym niewiele mówi tradycja chrześcijańska. Mimo to jego kult rozwinął się na całym świecie, także w naszej diecezji. Na przykład – w Nowej Wsi Legnickiej, niewielkiej miejscowości w gminie Legnickie Pole, coroczny odpust łączony jest z jarmarkiem i dożynkami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Polsce kult św. Bartłomieja był niegdyś bardzo żywy – wystawiono ku jego czci na naszych ziemiach ponad 150 kościołów. Miał on nawet w Polsce swoje sanktuaria, np. w Polskich Łąkach k. Świecia.

W diecezji legnickiej św. Bartłomiej patronuje parafii w Działoszynie, Leszczyńcu i Wojciechowie oraz kościołowi filialnemu w Nowej Wsi Legnickiej, niewielkiej miejscowości w gminie Legnickie Pole. To tutaj od ponad 70 lat w ołtarzu głównym znajduje się obraz z wizerunkiem świętego, który dla mieszkańców stanowi szczególną wartość, bowiem przywieźli go ze sobą z Kresów Wschodnich podczas powojennego przesiedlenia. Co roku, z racji jego wspomnienia, organizowany jest tutaj Jarmark św. Bartłomieja połączony z dożynkami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości odpustowe

Tegoroczne świętowanie, które rozpoczęła Msza św., odbyło się 18 sierpnia. Na zaproszenie proboszcza parafii ks. Dariusza Pudełko, przewodniczył jej ks. Dominik Drapiewski, który wcześniej przez ponad 11 lat pracował jako proboszcz tej parafii. W homilii ks. Dominik, przytaczając wydarzenia z życia św. Bartłomieja, mówił m.in. o różnych wymiarach wolności w życiu człowieka. W związku z tym, że były to też miejscowe dożynki, to jak na święto plonów przystało, był wieniec dożynkowy oraz chleb upieczony z mąki tegorocznego zboża, który na ołtarzu złożyli starostowie dożynek. W tym roku rolę tę pełnili Anna Korotkiewicz i Przemysław Misiak. Tuż po Eucharystii wszyscy przeszli na plac przy kościele, gdzie znajduje się „Skwer Narodów”. To szczególne miejsce pamięci o Kresowiakach, ofiarach Sybiru, a także o byłych mieszkańcach Nowej Wsi Legnickiej. Tam władze gminy Legnickie Pole oraz przedstawiciele miejscowości złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Jarmark

Następnie wszyscy w barwnym korowodzie udali się na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbył się Jarmark św. Bartłomieja. Po części oficjalnej i obrzędzie dożynkowym zaczęła się zabawa, którą przygotowali organizatorzy: gmina Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś”. Atrakcji nie zabrakło i każdy znalazł coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowano m.in. zabawy z Krainą Eldorado, dmuchańce, pokazy policji oraz OSP Raczkowa. Na scenie zaprezentował się miejscowy zespół pań z Koła Gospodyń Wiejskich Nowowianki, zespół Iris oraz Furmanie. Konkursem, który cieszył się jak zwykle największym zainteresowaniem i z którego słynie Nowa Wieś, były zawody w rzucie broną, które rozegrano w kategorii pań i panów. Tutaj bezkonkurencyjny po raz kolejny okazał się Michał Michalak, który rzucił broną na ponad 14 m.

Reklama

Jarmark był także okazją do wręczenia wyróżnienia „Zasłużony dla Nowej Wsi Legnickiej”, które od 2013 r. przyznawane jest przez mieszkańców dla osób, które w szczególny sposób zapisały się w historii miejscowości. W tym roku ten zaszczytny tytuł przyznano wieloletniemu sołtysowi, a obecnie wójtowi gminy Legnickie Pole Henrykowi Babuśce oraz już pośmiertnie Stanisławowi Fassa. Natomiast sołtys wsi Stefan Wan odebrał z rąk Prezes Związku Sybiraków w Legnicy „Odznakę Honorowego Sybiraka.

Jarmark św. Bartłomieja zakończyła zabawa taneczna pod chmurką. A jak mieszkańcy Nowej Wsi świętowali, można zobaczyć na www.legnickiepole.pl w zakładce Sołectwa.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-28 12:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piotrków – początek parlamentaryzmu

Archiwum Wydawnictwa Archidiecezji Łódzkiej

Więcej ...

Papież: stoimy w obliczu epokowych wyzwań kulturowych

2024-05-13 13:34

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wezwał do dialogu i szczególnej uwagi dla wszystkich cierpiących z powodu "ubóstwa kulturowego i duchowego" lub wykluczenia w obliczu licznych i decydujących wyzwań kulturowych. Ojciec Święty przyjął w poniedziałek na audiencji Szkołę Paleografii, Dyplomatyki i Archiwistyki założoną przez Leona XIII 140 lat temu oraz Szkołę Bibliotekoznawstwa ustanowiona przez Piusa XI 90 lat temu.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda odznaczył George`a Weigela

2024-05-14 09:47

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP katolickiego pisarza, teologa i działacza społecznego George`a Weigela. Odznaczenie państwowe "za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie" wręczone zostało podczas uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania