Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pocztówka Z Parafii

Z troską o słowo

Agnieszka Chadzińska

1 lipca br. przedstawiciele redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z Częstochowy gościli w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince przy ul. Ofiar Faszyzmu 11

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cywilizacja obecna oddziela nas dziś od papierowej informacji, a w naszym interesie jest, żeby utrzymywała się rozmaitość technik, różnorodność treści” – tymi słowami ks. Józef Święcicki, proboszcz parafii w Oświęcimiu-Brzezince, wyraził swą troskę o czytelnictwo katolickiej prasy podczas powitania gości z redakcji „Niedzieli”.

To na zaproszenie Księdza Proboszcza przybyli do kościoła ks. red. Mariusz Frukacz, pisząca te słowa i Dariusz Masztalerski, by przybliżyć świat dziennikarskiej i redakcyjnej pracy, trochę historii tygodnika – genezę jego powstania, osobę założyciela, ks. Teodora Kubiny, a także działalność w czasach po zakończeniu II wojny światowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pytania i odpowiedzi

Ks. red. Mariusz Frukacz głosił kazania podczas trzech Mszy św. Mówiąc słowo do wiernych, nie bał się stawiania trudnych pytań, szukania i wskazywania odpowiedzi. Pytania te wynikały, jak podkreślał, z ogromnej potrzeby rozwijania duchowości dzisiejszego człowieka, kiedy to sam człowiek takie pytania zadaje i często zdarza mu się błądzić podczas poszukiwań odpowiedzi.

– Człowiek dzisiejszych czasów szuka nadziei – mówił ks. Frukacz – przeżywa swoje lęki, kiedy dotykają go trudności, kiedy czuje samotność i takie problemy duchowe, z którymi nie umie sobie poradzić – może mieć poczucie, że Bóg jest jakoś mniej obecny w jego życiu. Człowiek naszych czasów szuka miejsc, w których mógłby na nowo spotkać Boga. Można więc powiedzieć, że człowiek dzisiejszych czasów szuka światła na drogi własnego życia.

Boży niepokój

Ks. Redaktor posłużył się przykładem Petera Seewalda, niemieckiego dziennikarza, znanego nam przede wszystkim z tego, że przeprowadzał wywiady z papieżem Benedyktem XVI. Dziennikarz sam o sobie mówił, że wcześniej był pogubiony, był człowiekiem pozbawionym wiary, który wciąż czegoś szukał. Przyznał, że dopiero rozmowy z kard. Ratzingerem, a później papieżem Benedyktem XVI i papieżem emerytem, przywróciły go do wiary. Na zadawane przez siebie pytania uzyskiwał odpowiedzi papieża, które go zaintrygowały i wzbudziły „Boży niepokój”.

Reklama

Dzięki nim stał się człowiekiem wiary. Wiara jest wielką mocą w życiu człowieka. Dzięki tej mocy człowiek odzyskuje życie. Nawiązując do Ewangelii, ks. Mariusz przypomniał też o zaufaniu w cierpieniu, które jest elementem wiary. Tak jak kobieta z niemijającym krwotokiem, jak ojciec zmarłego dziecka, każdy z nas ma prawo przeżywać cierpienie zgodnie z tym, co czuje, a jeśli nie straci zaufania, „jego wiara go uzdrowi”. Co zrobić, by nie zagubić wiary w sytuacji cierpienia? Gdzie szukać owej mocy? Kiedy ona się nam objawia? Na te pytania ks. red. Mariusz Frukacz odpowiada: podczas Eucharystii.

Owoce

Niedzielna wizyta w parafii MB Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince nie kończyła się na niedzielnych Mszach św. Między nimi był czas na rozmowy przy stoisku z wydawnictwami „Niedzieli”. Parafianie okazali się bardzo zainteresowani szczegółami dotyczącymi codzienności w redakcji, nabywali polecane książki, a na koniec spotkania ks. Mariusz został zaproszony do głoszenia rekolekcji w parafii.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-10 14:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Sri Lanki u papieża

Grażyna Kołek

Ojciec Święty przyjął na audiencji prezydenta Sri Lanki. Oficjalny komunikat mówi o serdecznych rozmowach, w których przypomniano styczniową wizytę papieża w tym azjatyckim kraju.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania