Reklama

Niedziela Małopolska

Ich rola na dzisiaj

Kard. Stanisław Dziwisz (obok którego siedzi ks. Jan Kabziński) poczytuje sobie patronowanie Forum Incjatyw za zaszczyt, ale i obowiązek

Maria Fortuna-Sudor

Kard. Stanisław Dziwisz (obok którego siedzi ks. Jan Kabziński) poczytuje sobie patronowanie Forum Incjatyw za zaszczyt, ale i obowiązek

„Jesteśmy przekonani, że myśl i życie Jana Pawła II stanowią jeden z najcenniejszych skarbów dziedzictwa Polski …”– napisali uczestnicy V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II, reprezentujący 26 organizacji z różnych stron Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszony na spotkanie (do Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, na Białych Morzach)kard. Stanisław Dziwisz z uznaniem mówił o inicjatywach upamiętniających dziedzictwo Jana Pawła II i dziękował osobom w te dzieła zaangażowanym za ich działalność. Zauważał: – Pamięć o Janie Pawle II jest ciągle żywa. Zwłaszcza teraz to odniesienie do jego nauczania staje się tak bardzo ważne.

Ponadczasowe nauczanie

Hierarcha podkreślił, że dziedzictwo pozostawione przez polskiego Papieża jest ogromne. I dodał: – Zapytano mnie, co by dzisiaj powiedział Polakom Jan Paweł II w tej sytuacji, w jakiej się znajdujemy; w sytuacji konfliktów, sporów. Odpowiedziałem, że wystarczy sięgnąć do homilii i przemówień, które Ojciec Święty wygłosił w Polsce w czasie kolejnych pielgrzymek, aby poznać jego zdanie na temat dzisiejszych problemów, odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Forum uczestniczyły osoby zaangażowane w różnorodne dzieła kulturalne, naukowe, społeczne i religijne – inspirowane myślą i nauczaniem Jana Pawła II. Jak podkreślają organizatorzy spotkania – Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – w czasie ostatnich 12 lat, które upłynęły od śmierci polskiego Papieża, powstało i działa wiele organizacji. Ich misją jest badanie, zachowanie i popularyzacja pontyfikatu Jana Pawła II. W minionym czasie zrealizowały one bardzo wiele różnorodnych projektów. Podpisanie wspólnego apelu, przez kard. Stanisława Dziwisza i przedstawicieli instytucji papieskich, do władz państwowych i samorządowych o aktywne zaangażowanie w umacnianie dziedzictwa Jana Pawła II, w kontekście zbliżającej się 100. rocznicy jego urodzin, było ostatnim elementem Forum, które odbyło się tuż przed 12. rocznicą śmierci polskiego Papieża.

Apel

W wystosowanym apelu podkreślono m.in. że: „Spuścizna intelektualna Jana Pawła II i sposób, w jaki wpływał na współczesny świat, walkę o prawa człowieka i dbanie o jego integralny rozwój materialny, duchowy i religijny – nadal są wskazaniem dla nowych pokoleń Polaków oraz inspiracją dla wielu środowisk...”.

Reklama

W apelu zwrócono się do Prezydenta RP, Parlamentu, Rządu i władz samorządowych, aby wszyscy włączyli się w planowane obchody, których celem jest umocnienie etosu Jana Pawła II. W odczytanej przez Agatę Szutę, dyr. Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, odezwie wybrzmiał m.in. postulat o utworzenie trzyletniego narodowego programu utrwalania dziedzictwa papieskiego w Polsce i na świecie przed zbliżającą się 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. Zaproponowano także ustanowienie 16 października oficjalnym świętem narodowym oraz postulowano utworzenie orderu św. Jana Pawła II.

Apel zakończono słowami: „My, reprezentanci instytucji, które już od lat są na tym polu zaangażowane, deklarujemy swoją otwartość, współpracę i uczestnictwo w szerokich konsultacjach społecznych. Etos Jana Pawła II posiada moc kształtowania Polaków odpowiedzialnych za przyszłość naszej ojczyzny. Tylko wspólna praca wszystkich ludzi rozumiejących ten etos spowoduje, że przyszłe pokolenia będą kroczyć po śladach największego z synów naszego narodu”.

Idea

Odnosząc się do treści apelu, Agata Szuta podkreśliła, że odczytany tekst oraz działania, które uczestnicy Forum będą podejmować, wypracowały wszystkie instytucje skupione wokół przyświecającej im idei upowszechniania dziedzictwa Jan Pawła II. Dyr. A. Szuta dodała: – Spotykamy się od 5 lat. Staramy się, aby Jan Paweł II był żywym pomnikiem, o którym nie tylko my będziemy pamiętać, ale przede wszystkim przyszłe pokolenia. Bardzo nam zależy na tym, aby Jan Paweł II nie był dla naszych następców tylko postacią historyczną, lecz aby się wsłuchiwano w jego nauczanie, abyśmy byli żywymi świadkami jego pontyfikatu.

Agata Szuta zwróciła się w imieniu organizatorów Forum do kard. Stanisława Dziwisza, aby patronował wspólnemu przedsięwzięciu i wspierał realizację wyznaczonych celów. Na co najbliższy współpracownik polskiego Papieża odpowiedział: – Poczytuję sobie to zadanie jako wielki przywilej, ale też i obowiązek. Obowiązek tego, który współpracował, a raczej służył Janowi Pawłowi II przez 39 lat. Wyznał, że tę wyznaczoną mu przez Forum rolę traktuje jako wypełnienie papieskiego testamentu. I od razu zaproponował zadania: – Myślę, że powinniśmy jeszcze raz przestudiować encykliki odnoszące się do małżeństwa, do życia, ponieważ one są aktualne, a dzisiaj zauważamy w tych kwestiach duże zamieszanie. Tymczasem w encyklikach te zagadnienia są uporządkowane. Trzeba je więc przekazać społeczeństwu. To jest nasza rola na dzisiaj!

Podziel się:

Oceń:

2017-04-11 10:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

Więcej ...

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

L'Osservatore Romano - nowa forma na współczesne czasy

2024-05-17 12:56

Priorytety i wyzwania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zwiedzanie Rzymu w dwa dni, synodalne spotkanie proboszczów, dziesiąta rocznica kanonizacji Jana Pawła II, a także kard. Gianfranco Ravasi o korzeniach Jubileuszu - to tylko niektóre z artykułów polskiej wersji językowej miesięcznika L'Osservatore Romano, która ukazała się w formie elektronicznej z nową szatą graficzną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...