Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: kard. Dziwisz opowiadał studentom o św. Janie Pawle II

Kard. Stanisław Dziwisz podczas inauguracji Szpitala Domowego

Małgorzata Cichoń

Kard. Stanisław Dziwisz podczas inauguracji Szpitala Domowego

„On naprawdę pomagał i pomaga ludziom – mamy wielkiego protektora w niebie” – mówił w niedzielę o Janie Pawle II do studentów z parafii św. br. Alberta w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz. Wieloletni sekretarz papieża Polaka podczas spotkania pt. „Posługiwałem świętemu” odpowiadał na pytania młodych o nurtujące ich aspekty życia krakowskiego świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielne spotkanie rozpoczęło pytanie o moment wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Kardynał wspomniał, że podczas wyboru Jana Pawła I przewidywało się, że konklawe będzie trwało długo – stąd pojechał razem z przyjaciółmi na wycieczkę. „Wracamy, a tu ogromny ruch w Rzymie – okazało się, że w pierwszym dniu wybrali papieża. Więc jak było konklawe, na którym wybrano Jana Pawła II, nigdzie z Rzymu się nie ruszałem” – powiedział.

Opowiedział, że w pierwszym momencie ogłoszenia Karola Wojtyły papieżem, stojąc na placu św. Piotra, zadrżał i pomyślał: „Stało się!”. Następnie podprowadzono go do nowego papieża, który przywitał go z radością i powiedział „Ale dali szkoły”. Dodał, że tak właśnie zaczęła się jego posługa u boku świętego papieża, która trwała kolejne 27 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Studenci pytali także o codzienność papieża. „Papież był bardzo oryginalny – on się nigdy nie powtarzał” – wspomniał hierarcha. Podkreślił, że choć każdy dzień miał podobny plan ramowy, to z głębi św. Jana Pawła II wynikała jego niepowtarzalność. Przypominał, że papież bardzo wcześnie wstawał i zawsze rozpoczynał dzień modlitwą oraz Mszą św. ze wspólnotą najbliższych. Wszystkie obowiązki papież starał się wypełniać osobiście, zwłaszcza reagować na aktualne sprawy Kościoła powszechnego i świata. Na dodatkowe pytania o czas relaksu kardynał odpowiedział: „Dla niego relaksem była modlitwa – on się modlitwą nie męczył”.

Szczególnie ważny okazał się właśnie opis relacji Jana Pawła II z Bogiem. Kard. Dziwisz przypomniał, że papież Polak był człowiekiem niezwykłej modlitwy. „On miał ten dar wejścia w kontakt z Panem Bogiem. Często zostawialiśmy go samego w kaplicy – wtedy wyraźnie słyszeliśmy, że rozmawiał półgłosem z Bogiem” – stwierdził. Dodał, że jego modlitwa zawsze była skuteczna, szczególnie w przypadku problemu małżeństw bezdzietnych.

Studenci nie unikali także trudnych pytań dotyczących m.in. zamachu na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz powiedział, że z perspektywy czasu ten dzień wydaje się odległy, zwłaszcza, że wtedy nie było czasu na myślenie – konieczne były natychmiastowe i odpowiednie reakcje. „’Czy boli?’ – pytałem Ojca Świętego jeszcze na jeepie. ‘Boli’ – odpowiedział z trudem” – relacjonował przejmująco. Podkreślił, że w pamięci zapadło mu jeszcze to, że już w czasie transportu do szpitala słyszał z ust papieża słowa o przebaczeniu sprawcy i wdzięczności Bogu.

Spytano także o radykalizm postawy Jana Pawła II, m.in. dotyczący aborcji i eutanazji. „Ten radykalizm płynął z Ewangelii. Ten kto rozumie, że tylko Bóg jest panem życia nie może nie szanować prawa człowieka do życia” – stwierdził metropolita.

Kardynał powiedział także studentom, że w Janie Pawle II uderzała go jego świętość objawiająca się w odniesieniu i czci do Pana Boga. Dodał, że u papieża wyraźny był też szacunek dla chleba: „Pamiętam, że na pewnej procesji na drodze leżał chleb – on uklęknął, pocałował go i odłożył” – opowiadał. Zaznaczył, że stale podziwiał też jego niezwykły szacunek do każdego człowieka, w którym papież zawsze dopatrywał się obecności Boga.

Poza przytoczonymi szerzej pytaniami wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II opowiadał młodym także o podejściu papieża do cierpienia, jego spotkaniach z polskimi filozofami, o prywatnych rozmowach z Ojcem Świętym, niezwykłości pielgrzymowania po świecie, a także własnych doświadczeniach pomocy papieża już z nieba. Wydarzenie zorganizowało nowohuckie duszpasterstwo akademickie „U Brata”.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-01 14:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Stanisław Dziwisz obchodzi dziś 83. rocznicę urodzin

Kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

Więcej ...

Święty Czech

św. Wacław

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

Był synem księcia Wratysława I i lutyckiej księżniczki Drahomiry.

Więcej ...

Budynek ambasady Polski uszkodzony podczas ostrzału Kijowa

2025-09-28 15:01

PAP/EPA/MAXYM MARUSENKO

Pocisk małokalibrowy albo jego element przebił dach wydziału konsularnego ambasady Polski w Kijowie - przekazał Interii rzecznik MSZ Paweł Wroński. Jak nadmienił, poszycie budynku i sufit wewnątrz niego są uszkodzone, a pocisk wpadł do pomieszczenia kuchennego. W nocy z soboty na niedzielę doszło do kolejnego, masywnego ostrzału Ukrainy przeprowadzonego przez Rosję - czytamy na portalu Polsat News.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Michała Archanioła

Wiara

Nowenna do św. Michała Archanioła

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Kościół

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

NASZA INFORMACJA: Leon XIV został zaproszony na Jasną...

Kościół

NASZA INFORMACJA: Leon XIV został zaproszony na Jasną...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz

Wiara

Bóg pomnaża dobro tych, którzy je czynią już teraz

Watykan/ Papież Leon XIV wprowadził nowy zwyczaj: wtorki...

Leon XIV

Watykan/ Papież Leon XIV wprowadził nowy zwyczaj: wtorki...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio