Reklama

Głos z Torunia

W drodze na ŚDM

Toruń tańczy dla Jana Pawła II

Wiesław Ochotny

Piątkowy wieczór w Toruniu. Rynek Staromiejski. Wśród ulicznego gwaru dają się słyszeć radosne dźwięki. Na środek, obok ratusza, wychodzą młodzi ubrani na biało. Kim są? Po co przyszli? Chcą tańczyć dla Jezusa i dla św. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wkrótce potem dołączają do nich inni młodzi ludzie, którzy przyszli, aby świętować urodziny Papieża Polaka. Może wielu z nich już go nie pamięta, ale niewątpliwie dla większości z nich jest on wzorem, autorytetem naszych czasów.

Ręce na ramiona i hop do góry! Wspólnota ludzi wierzących! Communio! Czy nie tego uczył nas Ojciec Święty? Tam, gdzie wspólnota, tam mieszka i Bóg. Nasz dobry Bóg. To On wszystko pięknie zaplanował. Wbrew prognozom nie padał deszcz. Wbrew sceptykom – przyszło nas kilkuset!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Taniec podoba się Bogu

Fishmob – Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II to lednicka wersja spontanicznego tańca Flashmob odbywającego się w blisko 50 miastach Polski. Podczas dotychczasowych pięciu edycji tłumy ludzi spotykały się na placach i ulicach kilkudziesięciu miast, aby tańcem i muzyką zaznaczyć pamięć o św. Janie Pawle II, któremu bliska była idea spotkań młodych Lednica 2000. Z tego powodu data akcji Fishmob jest zawsze zbliżona do rocznicy jego urodzin – 18 maja. W Toruniu Fishmob odbył się 20 maja i miał także przygotować do entuzjastycznego przeżywania ŚDM w Krakowie. Młodzież tańczyła do pieśni lednickich i oficjalnego hymnu ŚDM – „Błogosławieni miłosierni”.

– Dla mnie taki Fishmob to coś wspaniałego – mówiła Laurine, kilkukrotna uczestniczka ŚDM. – Spotykając się w środku miasta, na Starówce, mogliśmy pokazać, że jesteśmy chrześcijanami i kochamy Boga, chwaląc Go i tańcząc dla Niego. Obserwowałam ludzi, którzy stali obok. Początkowo się nam niepewnie przyglądali, a już za chwilę tańczyli z nami. Jest to, według mnie, radosna wersja nowej ewangelizacji, która nie przez słowa, ale przez gesty, taniec i radość pozwala pokazać, że Jezus jest Panem.

Kornel, który brał udział także w piątkowych warsztatach tańców lednickich, przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który zapytany przez dziecko, czy tańcem można chwalić Pana, odpowiedział, że jak najbardziej i to się Mu podoba. Kornel dodał: – Zaskoczyła mnie otwartość na tańce, które są w pewnym sensie formą modlitwy. Takimi akcjami jak Fishmob można przygotować ludzi do wyjazdu na Lednicę albo, co najważniejsze, na ŚDM. Karolina z kolei była zaskoczona liczbą osób i otwartością na chrześcijańską radość.

Reklama

Bóg jest blisko

Roztańczona grupa udała się następnie do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana W. Frelichowskiego, gdzie odbywał się comiesięczny Wieczór Chwały. Uwielbienie prowadzone przez wspólnotę Posłanie zgromadziło po raz kolejny ogromną liczbę młodzieży, która mimo trwających w Toruniu juwenaliów, zechciała spotkać się z Bogiem i drugim człowiekiem właśnie podczas Wieczoru Chwały.

Czy takie wieczory są potrzebne? Odpowiedzi, z jakimi można było się spotkać, były niemal jednogłośne: Tak, są potrzebne! – Zbliżają nas do Jezusa i pozwalają doświadczyć radosnego chrześcijaństwa – mówiła Karolina. Kornel podkreślił, że takie spotkania pomagają mu nawiązać i umocnić więź z Bogiem. Zaznaczył, że brakowało mu podczas spotkania Eucharystii. Nic straconego. Kolejny Wieczór Chwały odbędzie się 17 czerwca w kościele akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu. Rozpocznie się Mszą św. w intencji ŚDM o godz. 19. Zapraszamy także na Światowe Dni Młodzieży w diecezji: 20-24 lipca i Krakowie 25-31 lipca! Bądźmy razem!

Podziel się:

Oceń:

2016-06-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Małżeńskie tańce

Adobe.Stock.pl

Całe nasze życie jest swego rodzaju tańcem. Koniecznie trzeba znać pierwsze kroki. Tymi krokami są dialog, podstawowa wiedza z zakresu psychologii komunikacji i świadomość działania łaski Bożej. Reszta jest własnym rytmem i stylem wypracowanym w każdym małżeństwie.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...