Reklama

Głos z Torunia

Konsekracja świątyni

Wiesław Ochotny

W roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i w 1050. rocznicę Chrztu Polski w diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski konsekrował kościół pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Rubinkowie II w Toruniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgia poświęcenia kościoła na Rubinkowie II odbyła się 14 maja o godz. 15. Rekolekcje przygotowujące wiernych do tej uroczystości odbyły się w dniach 11-13 maja i poprowadził je ks. prał. prof. dr hab. Jan Perszon.

Powitanie

Uroczystość poświęcenia kościoła rozpoczęto powitaniem bp. Andrzeja Suskiego przez przedstawicieli parafian. Słowo powitania wygłosił również proboszcz miejsca ks. kan. Jan Ropel. Bezpośrednio po tym Ksiądz Biskup pokropił ołtarz, ściany świątyni oraz wiernych. Następnie miała miejsce Liturgia Słowa, podczas której bp Andrzej Suski wygłosił słowo Boże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słowo Boże

W homilii bp Andrzej Suski zwrócił szczególną uwagę na rolę ołtarza, który jako stół wieczernikowy jest jednoczącym znakiem Chrystusa. Ołtarz wzywa na ucztę Jezusową. Gdy człowiek odpowie na to wezwanie, staje się współuczestnikiem bóstwa Jezusa, ale zostaje też posłany, by iść i głosić Ewangelię. Kaznodzieja podkreślił, że świątynia jest wyrazem tęsknoty za Panem Bogiem, a każdy jej element jest wołaniem do kolejnych pokoleń, że nie można żyć bez Boga.
Bp Suski podziękował za pracę i każdy wdowi grosz przeznaczony na cel budowy kościoła na Rubinkowie II, a także za dar modlitwy i cierpienia ofiarowanych w tej intencji. Wyraził również wdzięczność wobec proboszczów ks. kan. Mirosława Owczarka i ks. kan. Jana Ropla, wszystkich kapłanów w niej posługujących oraz budowniczych kościoła. – Najważniejsze zadanie trwa i będzie trwać. To budowa świątyni duchowej. Niech dobry Bóg wam w tym błogosławi – zakończył Biskup Andrzej.

Konsekracja

Reklama

Rozpoczynając główne elementy ceremonii poświęcenia kościoła, Biskup Andrzej odmówił modlitwę poświęcenia, wylał święte krzyżmo na środek ołtarza oraz w jego cztery rogi i dokonał namaszczenia ołtarza. Następnie celebrans i bp Józef Szamocki oraz ks. kan. Jan Ropel namaścili ściany kościoła, znacząc krzyżmem dwanaście krzyży. W obrzędzie okadzenia ołtarza i kościoła na obnażonym ołtarzu ustawiono kociołek do spalenia kadzidła, Biskup Andrzej okadził ołtarz, a proboszcz ściany kościoła, po czym nakryto ołtarz obrusem.
Ostatnim elementem było oświetlenie ołtarza i kościoła. Biskup Andrzej zapalił wniesione w procesji paschał, świece ołtarzowe i zacheuszki, czyli świece stawiane w miejscach namaszczenia ścian. Na zakończenie obrzędu kościół przystrojono kwiatami i rozpoczęto Liturgię Eucharystyczną, podczas której w darach ofiarnych wniesiono m.in. repliki przedstawienia Ostatniej Wieczerzy z prezbiterium kościoła, szaty i paramenty liturgiczne po raz pierwszy używane podczas liturgii konsekracyjnej.

Gratulacje i wdzięczność

Na zakończenie słowa gratulacji i wdzięczności za zwieńczoną konsekracją budowę świątyni wyrazili m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor biura wojewody kujawsko-pomorskiego Tomasz Łapicz, przedstawiciel marszałka województwa Andrzej Mazur, poseł Anna Sobecka i przedstawiciele rady parafialnej.
Ks. kan. Jan Ropel, dziękując wszystkim za obecność i udział w Liturgii, odczytał akt poświęcenia kościoła, który następnie uroczyście podpisali księża biskupi, dziekan dekanatu Toruń I, były i obecny proboszcz miejsca, a także architekci, inżynierowie i przedstawiciele władz.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-19 13:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja świątyni fatimskiej

Monika Łukaszów

Biskup Marek Mendyk 6 października dokonał poświęcenia kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wilkowie.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej