Reklama

Głos z Torunia

Diecezjalna pielgrzymka Grup Modlitwy Ojca Pio

Pątnicy w San Giovanni Rotondo

Wiesław Kozłowski

Pątnicy w San Giovanni Rotondo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Watykanu dwóch wielkich spowiedników w ich doczesnym obrazie – relikwiach – św. Ojca Pio i św. Leopolda Mandicia. Obaj zakonnicy byli pokornymi sługami konfesjonału. Znali wagę sakramentu pojednania i moc miłosierdzia, a troską o ludzkie dusze zjednywali rzesze wiernych na całym świecie.

Informacja o tak niezwykłej wizycie relikwii św. Ojca Pio na Watykanie przyszła do jego czcicieli w naszej diecezji podczas rekolekcji, którym przewodniczył kapucyn o. Roman Rusek w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu-Tarpnie we wrześniu ub.r. Parafia przygotowywała się do przyjęcia drugiego wezwania – św. Ojca Pio. Uroczystości parafialne były wzbogacone 6. Kongresem Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pielgrzymkę

Koordynator GMOP w diecezji toruńskiej, proboszcz tarpieńskiej parafii ks. kan. Zbigniew Gański informację o możliwości spotkania się ze św. Ojcem Pio i Ojcem Świętym Franciszkiem na Watykanie przyjął jako zadanie do realizacji. Podczas wrześniowego kongresu pojawili się pierwsi członkowie GMOP chętni do pielgrzymowania.

Pielgrzymkę zaplanowano w terminie od 2 do 11 lutego. Pątnicy śladami św. Franciszka i św. Klary dotarli do urokliwego Asyżu i miejsca stygmatów – niezwykłej, wysoko położonej La Verny, a śladami św. Antoniego do Padwy. Odwiedzili sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Lanciano, sanktuarium Matki Bożej w Loreto, sanktuarium św. Rity w Cascii i sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Mariazell w Austrii.

Spotkanie ze świętym

Szczególnych przeżyć doświadczaliśmy w miejscach, gdzie swoje życie wiódł św. Ojciec Pio. Poznaliśmy dzieciństwo w rodzinnej Pietrelcinie, nowicjat w Morcone i długie lata w San Giovanni Rotondo. W osobisty sposób przeżywaliśmy spotkanie z miejscami, które były świadkami niezwykłych wydarzeń z udziałem zakonnika, np. spotkanie z krzyżem na chórze w antycznym kościółku, przed którym św. Ojciec Pio otrzymał stygmaty, z konfesjonałem – świadkiem przebaczenia, pojednania i miłosierdzia czy miejscem, gdzie docelowo spoczywają doczesne szczątki kapucyna w dolnej kaplicy nowej bazyliki Matki Bożej Łaskawej.

Reklama

Centrum naszych przeżyć stanowił Rzym. Kiedy przybyliśmy do Wiecznego Miasta 5 lutego, relikwie św. Ojca Pio i św. Leopolda Mandicia znajdowały się w kościele San Salvatore in Lauro, który jest centralną świątynią rzymskich Grup Modlitwy Ojca Pio. Właśnie z tego kościoła zaplanowano przeniesienie w uroczystej procesji ciał obu świętych do Bazyliki św. Piotra. Nawet nie marzyliśmy, że uda się nam być tak blisko patrona. Tak się poukładała organizacja tego spotkania na placu przed bazyliką, że w efekcie nasza grupa znalazła miejsce wewnątrz budowli, kilka metrów od miejsc wyznaczonych na relikwie. Poruszająca była tak bliska obecność św. Ojca Pio. Trudno było ukryć wzruszenie. Śpiew Litanii do Wszystkich Świętych mieszał się z indywidualnie szeptanymi modlitwami.

Audiencja

Jubileusz Grup Modlitwy Ojca Pio w Roku Miłosierdzia podczas wystawienia relikwii św. Ojca Pio w Watykanie wyznaczono na 6 lutego. Tego dnia członkowie Grup Modlitwy Ojca Pio z całego świata zostali przyjęci przez Ojca Świętego Franciszka na audiencji. Spotkanie na placu przed Bazyliką św. Piotra rozpoczęło się Jutrznią. Oczekiwanie na spotkanie z papieżem wypełniła m.in. katecheza o. Raniera Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego. Wielką radość zebranych na placu wywołało pojawienie się papieża w papamobile i jego bliski, serdeczny kontakt z wiernymi, a słowa Ojca Świętego skierowane do nas później oddawały szczególny sens modlitwy i przebaczenia w Roku Miłosierdzia.

Św. Ojciec Pio opuścił San Giovanni Rotondo, przyjechał do Rzymu, Ojca Świętego. Jako jego czciciele towarzyszyliśmy mu wiernie. Spędzający wiele godzin w konfesjonale, pochylający się nad naszym poturbowanym życiem, pozostanie prawdziwym symbolem Roku Miłosierdzia.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-03 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: poprawności ewangelicznej nie wolno zamieniać na poprawność polityczną

Bożena Sztajner

Poprawności ewangelicznej nie wolno zamieniać na poprawność polityczną. Odchodzenie od Boga jeszcze nikomu nie pomogło, obraca się ono zwykle przeciwko człowiekowi. Zawierzenie Bogu owocuje pokojem i Bożym błogosławieństwem. W wierze Bogu, w Jego słowo jest nasze ocalenie i nasza pomyślność – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki przewodniczył 9 lipca uroczystej Eucharystii na Jasnogórskich Wałach, która rozpoczęła 25. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja.

Więcej ...

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania