Reklama

Niedziela Legnicka

Katedra legnicka – serce i centralny punkt życia religijnego

Monika Łukaszów

W niedzielę 20 września obchodzimy 674. rocznicę poświęcenia legnickiej katedry pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w 1992 r. podniósł do godności katedry papież Jan Paweł II, gdy powołał do życia diecezję legnicką. Od tego czasu świątynia stała się matką kościołów i zajęła wyjątkowe miejsce wśród wszystkich świątyń Kościoła legnickiego. Dziś stanowi serce i centralny punkt życia religijnego diecezji. To właśnie w tej świątyni od wielu już lat odbywają się najważniejsze uroczystości w życiu Kościoła diecezjalnego i naszego miasta. To w murach katedry przyjmują święcenia przyszli diakoni i kapłani. To tutaj w Wielki Czwartek czy w Dniu Życia Konsekrowanego ze swoim biskupem spotykają się osoby duchowne, aby wspólnie odnowić śluby. To także tutaj odbywają się różnego rodzaju uroczystości, jubileusze, a także koncerty o charakterze lokalnym i międzynarodowym.

Pierwsza wzmianka o kościele pw. św. Piotra Apostoła, jako pierwszym z trzech kościołów legnickich, pochodzi z 1192 r. Początkowo kościół był małą drewnianą świątynią w rynku miasta. W obecnej postaci kościół został wzniesiony w latach 1328-78. Budowę rozpoczął majster Wilkand, a zakończył mistrz Klaus Parlier. Gruntowa przebudowa świątyni została przeprowadzona w latach 1892-94, a kolejne prace remontowe przeprowadzono w latach 1961-62. Obecnie w świątyni przeprowadzane są remonty, a wśród nich ten, który właśnie się zakończył – odnowienie polichromii i przebudowa prezbiterium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podają księgi historyczne kościół pw. Świętych Piotra i Pawła został konsekrowany 20 września 1341 r. przez bp. Nankera. Katedra legnicka pełna jest cennych zabytków i bezcennych dzieł sztuki. Najstarszym z nich jest XIII-wieczna chrzcielnica, a ponadto monumentalny, barokowy ołtarz główny pochodzący z 1769 r. czy ambona z 1588 r.

Warto wspomnieć, że katedrę w 1997 r. odwiedził papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Legnicy.

– Już dziś zapraszamy wszystkich diecezjan do legnickiej katedry – mówi ks. Robert Kristman, proboszcz świątyni. – Podczas Mszy św. o godz. 18.30 uroczyście wraz z księżmi biskupami będziemy wspólnie modlić się z okazji 674. rocznicy poświęcenia katedry oraz w intencji tych wszystkich, którzy włączyli się w remont naszej świątyni. Chcemy wspólnie podziękować Panu Bogu za ukończony kolejny etap remontu. W uroczystości wezmą udział także władze naszego miasta z prezydentem miasta na czele, Kapituła Katedralna oraz proboszczowie z miasta Legnicy.

Reklama

– Podczas uroczystości będzie można pomodlić się przed obliczem Matki Bożej Krzeszowskiej w kopii krzeszowskiego obrazu, który już w sobotę 19 września przybył do legnickiej katedry i pozostanie tu do poniedziałku 21 września – dodaje ks. Robert.

Relację z uroczystości opublikujemy w kolejnym numerze naszego tygodnika.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-17 13:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Legnica: 27. Dzień Judaizmu

RJA1988/pixabay.com

W czwartek 18 stycznia, z okazji obchodzonego dzień wcześniej Dnia Judaizmu, biskup legnicki Andrzej Siemieniewski spotkał się z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej w domu modlitwy na legnickim cmentarzu żydowskim.

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?