Reklama

Rodzina

450 samorządów wprowadziło swe Karty Dużych Rodzin

Bożena Sztajner

Zanim w czerwcu br. rząd wprowadził ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, to 450 samorządów wprowadziło już własne tego typu Karty. O zaletach dla lokalnej społeczności z realizowania lokalnej polityki rodzinnej za pomocą Karty Dużej Rodziny rozmawiano w poniedziałek w Krakowie podczas dyskusji panelowej na kongresie „Karta Duże Rodziny – wyzwania i perspektywy”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” przypomniała, że pierwsza samorządowa karta dużej rodziny została wprowadzona we Wrocławiu w 2005 r. Następnym miastem był w 2008 r. Grodzisk Mazowiecki. Od tego czasu głównym inspiratorem przyjmowania przez samorządy takich kart był Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. W 2011 r. swe karty wprowadziło 16 samorządów, w rok później kolejne 34, a dziś ma je 450 samorządów. Jednak ich większość wciąż się jeszcze na to nie zdecydowało.

W czerwcu br. została wprowadzona przez rząd ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, która ma charakter komplementarny do kart samorządowych. Karty samorządowe gwarantują na ogół zniżki na lokalne środki komunikacji oraz instytucje sportu i kultury będące w zarządzie gminy bądź powiatu. Natomiast ogólnopolska karta Dużej Rodziny przyznaje zniżki dla rodzin wielodzietnych na komunikację i obiekty kultury będące w gestii państwa. Towarzyszy jej program partnerstwa dla firm biznesu w zakresie zniżek na nabywane produkty i usługi. Wówczas Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podpisuje specjalną umowę z daną firmą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas krakowskiej konferencji jako najbardziej zasłużony nestor samorządowych Kart Dużej Rodziny wystąpił Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Jego zasługą było bowiem nie tylko wprowadzenie takiej karty w macierzystym mieście, ale także olbrzymie wysiłki na rzecz promocji tego instrumentu wśród innych samorządów.

Benedykciński wyjaśnił, że choć początkowo towarzyszyły mu pewne obawy, to wprowadzenie Karty Dużej Rodziny w Grodzisku skutkowało małymi kosztami i jednocześnie dużymi sukcesami. Zwiększyła się bowiem znacznie frekwencja – a więc i przychody - w obiektach sportowych i miejscowych placówkach kultury, które i tak muszą być utrzymywane przez gminę. Za najważniejszy owoc gminnej polityki rodzinnej burmistrz Grodziska uważa jednak znacznie zwiększenie dzietności na terenie swej gminy. Obecnie współczynnik dzietności na statystyczną kobietę wynosi tam 1,7, gdy tymczasem w skali ogólnopolskiej jest to zaledwie 1,29.

Reklama

Monika Lipińska, wiceprezydent Lublina, który stosunkowo niedawno wprowadził kartę, wskazała na bardzo pozytywne tego efekty w zakresie kształtowania wrażliwości na problemy rodziny miejscowej społeczności. Omówiła też pracę Forum Samorządów, które skupia przedstawicieli licznych samorządów z całej Polski, pracujących na rzecz polityki rodzinnej.

Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina poinformował, że dziełem miejscowego samorządu funkcjonuje Karta Dużych Rodzin przyznawana jest rodzinom poczynając od dwójki dzieci. Jest to ewenement w skali Polski, gdyż gdzie indziej jakiekolwiek zniżki z tytułu wielodzietności przysługują, poczynając od czwórki dzieci.

Z kolei Sylwester Skotnicki, burmistrz podwarszawskiego Serocka, ukazał zupełnie nowatorskie rozwiązania na rzecz wielodzietnych tam wprowadzone. Serock jako jedyna gmina w Polsce przyznała wielodzietnym 50 procentowe zniżki na wodę i ścieki, na śmieci oraz na czynsz za mieszkania komunalne.

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes ZDR 3+ przyznał, że Karty Dużych Rodzin mają nie tylko znaczenie w zakresie konkretnej pomocy rodzinom wielodzietnym, ale przede wszystkim są instrumentem przywracającym im godność oraz środkiem sprzyjającym wolności w zakresie możliwości korzystania z różnorodnych sług, wcześniej niedostępnych. Przyznał ponadto, że karty te są istnym instrumentem zapobiegania ubóstwu rodzin wielodzietnych, ich wykluczeniu i patologii.

Dodał, że niezależnie od świętowania tych niewątpliwych sukcesów, jakie przyniosły karty dużej rodziny - samorządowe i ogólnopolska, trzeba się zastanowić jakie instrumenty polityki rodzinnej teraz należy potraktować jako najpilniejsze. Uznał, że obecnie najpilniejszą sprawą powinno być wprowadzenie bonu opiekuńczo-wychowawczego dla rodzin wielodzietnych. Bon ten przekazywany byłby w firmie określonej, comiesięcznej kwoty rodzinom wychowującym małe dzieci, do 3 lub 5 lat. Kwota ta mogłaby służyć na opłacenie pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu, bądź tez umożliwić zorganizowanie mu opieki w domu. Wybór formy opieki nad dzieckiem – jego zdaniem – powinien należeć do rodziny, a państwo winno to wspierać, niezależnie od tego, co rodzina uzna za słuszne. Wyjaśnił, że system bonu opiekuńczego byłby korzystny dla rodziny, gdyż stanowi ona bardziej sprzyjające środowisko do wychowania, jak również byłby korzystny dla państwa, gdyż żłobki i przedszkola są o wiele droższe.

Specjalne nagrody „Miasta Przyjaznego Dużej Rodzinie” zostały przyznane przez zarząd ZDR 3+ Szczecinowi, Lublinowi, Krakowowi, Serockowi, Wołominowi oraz Grodziskowi Mazowieckiemu. Ponato burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński otrzymał statuetkę „Przyjaciela Dużej Rodziny”. Dyplomy i statuetki zostały wręczone przedstawicielom samorządów przez Joannę Krupską, prezes ZDR 3+ oraz Władysława Kosiniak-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-20 18:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cichy dramat

Karolina Pękala

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Lublin. Nowy sezon w Wieży Trynitarskiej

2024-05-05 12:18
Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Muzeum Archidiecezji Lubelskiej

Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...