Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ojczyzna naszą matką

Z prezydentem elektem Andrzejem Dudą rozmawia Natalia Janowiec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

NATALIA JANOWIEC: – Mówiąc dziś o Ojczyźnie, w dużej mierze spotykamy się z przykrym zjawiskiem określania jej jako „umierającej”. Szerzące się na wysoką skalę konflikty społeczno-państwowe, bezrobocie, emigracja to tylko niektóre z czynników wiodących ku jej wymarciu. Czy o taką Polskę w ciągu ostatnich wieków walczyli nasi przodkowie?

ANDRZEJ DUDA: – Z pewnością nie o taką Polskę. Nasi przodkowie przelewali krew za naszą Ojczyznę, za jej niepodległość, wolność i suwerenność. Walczyli o jej dobro, bezpieczeństwo, historię. Ojczyzna jest przede wszystkim naszą matką. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej VI pielgrzymki do Polski wołał: „to moja matka – ta ziemia, moja matka – ta ojczyzna”. Dla każdego Polaka Polska powinna być prawdziwą matką. Uczestnicząc w majowych, ogólnopolskich uroczystościach modlitewnych w intencji naszej Ojczyzny, tu na Podkarpaciu mówiłem, że ojczyzna jest silnie powiązana z jej obywatelem. Co więcej, Ojczyzna jest tym wszystkim, co otrzymaliśmy od naszych przodków, co nam przekazali. Dziś, niestety, wiele z tych ojcowskich znaków, przekazów i wartości ulega zapomnieniu i zniszczeniu, a to przecież bardzo ważny element naszego życia, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. Aby Polska naprawdę była prawdziwą, trzeba na nowo odtworzyć jej oblicze, naprawić i odbudować to, co do tej pory zostało zniszczone i wykorzenione. Polsce potrzebna jest nowa konstytucja, która powinna akcentować suwerenność, gwarantować prawa obywatelskie i wzmacniać elementy demokratyczne, w tym proces wyborczy. Uważam, że wiek emerytalny trzeba obniżyć, kierując się oczywiście zdrowym rozsądkiem oraz podwyższyć kwotę wolną od podatku. To pierwsze, zarazem podstawowe działania, które należałoby podjąć, by unormować polską rzeczywistość.

– Jan Paweł II podczas papieskiej pielgrzymki do kraju w 1983 r. mówił: „Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Czy uważa Pan, że współczesna Polska woła o taką miłość?

– Jan Paweł II pragnął, żeby naród polski trwał przede wszystkim jako naród oparty na podstawowych, fundamentalnych, zarazem bardzo ważnych wartościach jednoczących Polaków. Dziś te wartości wymagają niezwykłej opieki i obrony. Nie możemy dopuszczać do tego, by w naszym państwie kreowano wzorce, które są sprzeczne z naszą tradycją czy też tolerować różnorakie działania zmierzające ku jej wykluczeniu. Patrząc na obecną sytuację państwa, należy zdecydowanie powiedzieć, że nasz kraj potrzebuje szczególnej troski, obrony, miłości oraz wsparcia.

– W jaki sposób patrzy Pan na przyszłość Polski, obawia się tego, co nadejdzie?

– Patrzę z wiarą, jednocześnie z wielką pewnością, że Polska będzie lepszym państwem. Lepszym tzn. nie w rękach dotychczasowej władzy, która przez lata mnóstwo decyzji podejmowała wbrew woli swych obywateli. Trzeba dziś bronić współczesnej polskości, dbając wspólnie o jej dobro.

Rozmowa odbyła się w czasie wizyty w Jaśle przed wyborami prezydenckimi

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2015-06-18 09:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: prezydent Andrzej Duda pod krzyżem papieskim upamiętnił ofiary stanu wojennego

PAP/Andrzej Lange

Na placu Piłsudskiego w Warszawie, pod krzyżem upamiętniającym pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski prezydent Andrzej Duda zapalił świecę, oddając hołd ofiarom stanu wojennego w 41. rocznicę jego wprowadzenia przez władze komunistyczne. - Oddajemy im dzisiaj hołd, pochylając głowy i zapalając to Światło Wolności w wolnej i niepodległej Polsce, która powstała z ich krwi - powiedział prezydent.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj