Reklama

Głos z Torunia

Bożogrobcy w Górznie

Niedziela toruńska 39/2014, str. 1, 7

Janusz Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Górznie 14 września przeżywała odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. Tym razem miał on wyjątkową oprawę, gdyż pojawili się na nim damy i kawalerowie z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (zwani popularnie bożogrobcami) z kilku ośrodków w Polsce: Warszawy, Wejherowa, Rumii, Gdyni, Tucholi oraz Kielc. Pośród nich byli m.in. zwierzchnik zakonu w Polsce Karol Szlenkier oraz członek zarządu zakonu Danuta Orzechowska.

Reklama

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kawaler zakonu bożogrobców ks. prał. Marek Rumiński, prepozyt Kapituły Katedralnej Toruńskiej. Koncelebransami byli kawaler zakonu ks. Krzysztof Czaja z Gdyni oraz ks. kan. Zbigniew Markowski, prepozyt Kapituły Kolegiackej Nowomiejskiej. W Eucharystii uczestniczyli także proboszcz miejsca ks. kan. Stefan Maliszewski oraz ks. kan. Marian Talaśka. „W krzyż wpatrujemy się każdego dnia, przynajmniej tak czyni człowiek wierzący, ale potrzeba czasem głębokiej refleksji i uświadomienia sobie po raz kolejny, jak ważny jest krzyż w życiu każdego człowieka. Dziś wpatrujemy się po raz kolejny w relikwie Krzyża Świętego. Za sprawą św. Heleny relikwie mogły pielgrzymować po całym świecie, mogły dotrzeć do najdalszych zakątków Kościoła, a dzięki bożogrobcom dotarły także do Górzna. Dlatego damy i kawalerowie z całej Polski od 3 lat podejmują dziedzictwo bożogrobców właśnie tu, w Górznie, i adorują relikwie Drzewa Krzyża Świętego, włączając się w parafialne świętowanie” – mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem. Kawalerowie nieśli w niej relikwie Krzyża Świętego, które przez wieki ściągały do świątyni w Górznie wiernych. Kult relikwii jest obecny i dzisiaj, a w kontekście obecności bożogrobców w Polsce Górzno staje się ważnym miejscem na mapie ośrodków, z którymi czują się oni coraz mocniej związani.

Przypomnijmy, że w 1325 r. biskup płocki erygował w Górznie parafię, a posługę duszpasterską powierzył właśnie bożogrobcom. Pracowali oni w tym miejscu do 1830 r. Obecnie liczba członków, czyli dam i kawalerów, sięga w naszym kraju ok. 250 osób. Pośród nich znajdują się także osoby z naszej diecezji: marszałek Alicja Grześkowiak, posłanka Anna Sobecka oraz ks. prał. Marek Rumiński. Na świecie liczba bożogrobców sięga ok. 28 tys.

Obecnie zakon bożogrobców stawia przed sobą dwa podstawowe cele – zgodnie z nauczaniem i doktryną Kościoła katolickiego wzmacniać w członkach życie chrześcijańskie oraz podtrzymywać i wspierać dzieła Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej, szczególnie podległe Patriarchatowi Łacińskiemu Jerozolimy. Członkami wspólnoty bożogrobców nie mogą być osoby przynależące do instytucji czy organizacji, których charakter byłby przeciwny doktrynie i nauczaniu Kościoła katolickiego.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-24 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Miechowie debatowano o 650. latach bożogrobców i ich dziedzictwie

Krzysztof Świertok

Naukowcy, bożogrobcy z całej Polski i delegacje parafii z historycznym rysem bożogrobców, spotkali się dzisiaj w Miechowie, świętując 650 lat działalności zakonu w Polsce i zarazem przypominając 200. rocznicę kasaty w Miechowie Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Więcej ...

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji „Pielgrzymki Kościoła Walczącego”

2025-05-23 11:22

Archidiecezja Gnieźnieńska

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji planowanej na sobotę 24 maja br. pielgrzymki środowiska narodowego do Gniezna, ogłaszanej w mediach jako „Pielgrzymka Kościoła Walczącego” - informuje rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej w komunikacie przesłanym KAI. Zwraca też uwagę, że Ksiądz Prymas nie wydał zgody na zapowiadaną przez organizatorów celebrację Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim. Przypomina, że taka zgoda jest konieczna w świetle obowiązujących kościelnych norm. Pielgrzymi zaproszeni są do nawiedzenia katedry i modlitwy w niej - bez jakichkolwiek elementów politycznych.

Więcej ...

Kard. Parolin udzielił sakry biskupiej nuncjuszowi na Białorusi

2025-05-24 19:15

Vatican Media

„Podejmujesz się zadania, które wiąże się z wieloma wyzwaniami wewnętrznymi o charakterze politycznym i społeczno-gospodarczym, ale także religijnym w stosunkach z naszymi braćmi prawosławnymi, oraz w obliczu napięć regionalnych i kontynentalnych związanych z tragiczną wojną toczącą się na Ukrainie, której końca niestety nie widać” - powiedział 22 maja wieczorem kard. Pietro Parolin do nowego nuncjusza na Białorusi, abp Ignazio Ceffalii. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej osobiście udzielił w bazylice watykańskiej sakry nowemu dyplomacie papieskiemu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: 500 euro premii dla pracowników - zdecydował...

Kościół

Watykan: 500 euro premii dla pracowników - zdecydował...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Niemcy: 12 osób rannych w ataku nożownika na dworcu w...

Wiadomości

Niemcy: 12 osób rannych w ataku nożownika na dworcu w...

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Kościół

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji