Reklama

Niedziela Wrocławska

Nie stracić oczu miłosierdzia do drugiego człowieka

2025-07-12 20:19

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu Eucharystię oraz nabożeństwo fatimskie odprawił biskup Jacek Kiciński CMF.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając wszystkich obecnych na wspólnej modlitwie ks. Marcin Czerepak wprowadził w to wieczorne, modlitewne spotkanie. - W tym miesiącu nasze nabożeństwo fatimskie jest niczym w samej Fatimie, gdy odbywa się ono tak uroczyście w wieczór przed 13 dniem miesiąca - mówił kapłan, wskazując także na objawienia z Fatimy z 1917 roku i wizję Piekła, którą przedstawiła tam Maryja trójce pastuszków: - Łucja aż krzyknęła, gdy to zobaczyła. Musimy sobie przypominać, że jest Niebo i jest Piekło i musimy być bardzo rozważni na naszych drogach. Jest to ważne objawienie i cieszymy się, że możemy razem z Maryją sprawować to nasze kolejne nabożeństwo.

W pierwszej części homilii biskup Jacek Kiciński nawiązał do objawień w Fatimie. - Przesłanie fatimskie zawsze jest aktualne bo ma charakter ponadczasowy. Jak długo człowiek będzie żył na Ziemi tak długo Matka Bożą z Fatimy będzie przypominać fundamentalne prawdy wiary - mówił hierarcha, dodając: - Pierwsze objawienie Maryi dotyczy dramatu Piekła. Jednym z największych sukcesów złego ducha jest to, że człowiek wykreślił Piekło ze swojego życia. I staje się być niemodne mówienie o Szatanie, dlatego Maryja ukazuje rąbek Piekła i jest to straszne. To jest jedyne miejsce z którego wyjścia już nie ma. Być skazanym na potępienie. To jest jedyne miejsce gdzie człowiek nie jest w stanie pomóc człowiekowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Hierarcha przestrzegam przed bagatelizowaniem Piekła. - W dzisiejszym świecie nie mówi się o Piekle. Żyjemy w kulturze “Lajt”, a mało mówimy o rzeczach ostatecznych. W dzisiejszym świecie człowiek nie widzi człowieka. Jak łatwo przyzwyczaić się do dramatu drugiego człowieka, wojny, umierających dzieci czy głodu. Dramatem jest to że człowiek może utracić wrażliwość i patrzenie na drugiego człowieka - wskazał bp Kiciński.

Biskup mówił także o rozpaczy i braku nadziei. - Ileż osób jest pozbawionych nadziei, bo jej po prostu nie ma. I taki człowiek może przejść do rozpaczy. I dlatego papież Franciszek ustanowił rok jubileuszowy - nadziei, abyśmy tam gdzie nadziei nie ma, ją wzbudzali.

Biskup Jacek odniósł się do Ewangelii o Miłosiernym Samarytaninie.- To jest perspektywa dzisiejszego człowieka. Jerozolima jest na górze, a Jerycho jest w dole, w depresji. Człowiek wychodzi z Jerozolimy, miasta świętego. To jest symbol dzisiejszego świata. Odejść od miasta Świętego i iść tam, gdzie można doświadczyć różnych rzeczy świata i wejść w depresję. Bohater Ewangelii nie doszedł do Jerycha. Został pobity w drodze.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę na obojętność tych, co nie zareagowali na leżącego na drodze. - Na początku wydawało się wszystko piękne. Jak się schodzi z góry to wszystko wokół jest piękne. Ale bohater Ewangelii został pobity. I minęli go kapłan i lewita. Gdyby udzielili mu pomocy w świetle ówczesnego prawa stałoby się nieczystymi. To jest przykład, żeby złamać schemat, bo jest ktoś w potrzebie i to pokazuje Samarytanin, który się zatrzymuje i pomaga. Jesteśmy zdominowani przez presję czasu zaznaczył biskup, dodając: - Kim jest ten Samarytanin? To jest Pielgrzym Nadziei, które był w drodze i się zatrzymał. Ile razy jesteśmy w takiej sytuacji że staniemy na drodze drugiego człowieka i możemy powiedzieć: “Nie idź dalej”. A człowiek zachowujący poprawność powie: “co się wtrącasz, to jego życie”. A we wspólnocie Kościoła nie ma prywatnych spraw, zwłaszcza, jeśli chodzi o zbawienie człowieka - nauczał biskup Kiciński.

Biskup przytoczył historii człowieka umierającego. Przywołał postawę rodziny, która na pytanie kapłana o sakramenty święte powiedziała: “Nie chcieliśmy straszyć, że jest już tak źle.”

Biskup Jacek wskazał na potrzebę bycia Miłosiernym. - Dlatego Maryja ostrzega przed wiecznym potępieniem. Wielu świętych miało wizję Piekła. Ich zadaniem było stanięcie przy “bramach Piekła” i zawracać ludzi ze złej drogi. Różne są historie różnych ludzi, ale w tych historiach my też uczestniczymy i możemy stać się dla naszych bliskich i dalszych miłosiernym Samarytaninem, pielgrzymem nadziei. Czasami wystarczy jedno słowo i gest. Można spotkać się z drugim człowiekiem i zatroszczyć się o jego teraźniejszość i życie wieczne, bo drugiego życia nie będziemy mieli - zaznaczył.

Na zakończenia padły słowa skierowane do Maryi. - Niech Maryja Matka Nadziei będzie nadzieją dla nas i całego świata. A w tym Roku Jubileuszowym bądźmy dla siebie pielgrzymami nadziei - zakończył biskup.

Po zakończonej Mszy świętej odbyło się nabożeństwo fatimskie wraz z modlitwą różańcową i procesją.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Cichy i pokornego serca, oto jest wzorzec dla mojego serca

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 11, 28-30

Więcej ...

Manifest sprzed 800 lat

Niedziela Ogólnopolska 46/2023, str. 26-27

św. Franciszek,
wizerunek z bazyliki
w Asyżu

Fot. Grażyna Kołek

św. Franciszek, wizerunek z bazyliki w Asyżu

Reguła św. Franciszka nie jest nudnym i przestarzałym dokumentem Kościoła z czasów średniowiecza. Jest ponadczasowa – przekonuje o. prof. Zdzisław Kijas, franciszkanin konwentualny.

Więcej ...

Wiara prowadzi człowieka przez życie

2025-07-17 14:17

Karol Porwich/Niedziela

Wiara prowadzi człowieka przez życie, nie zostawia go samym, nie opuszcza go pod warunkiem, że jest poznawana i zgłębiana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Kościół

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...