Jak wynika z informacji śląskiej drogówki, w rejonie ul. Wiejskiej w Czeladzi kierujący pojazdem ciężarowym wyjeżdżał z drogi podporządkowanej w kierunku Będzina. Nie ustąpił przy tym pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 18-letniemu motocykliście. Wskutek zderzenia motocyklista zginął na miejscu.
W związku z tragicznym wypadkiem śląska policja ogłosiła w środę po południu „czarny alert drogowy”. To część akcji związanej z bezpieczeństwem na drogach, rozpoczętej w czasie długiego czerwcowego weekendu. Policjanci koncentrują się odtąd na pomiarach prędkości i trzeźwości kierowców. Dodatkowo, w razie śmiertelnego wypadku, ogłaszany jest „czarny alert drogowy”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jest to publikowany w mediach społecznościowych i lokalnych rozgłośniach komunikat o treści: „Na drogach woj. śląskiego właśnie zginął człowiek. Apeluję, zmniejsz prędkość, zachowaj ostrożność, pamiętaj, masz tylko jedno życie”. Dodatkowo np. policyjne strony internetowe zmieniają barwy na czarno-białe.
Śląska policja w środę przekazała, że ostatnie dni przyniosły wzrost liczby zdarzeń z udziałem hulajnóg, skuterów i motocykli. Zdaniem funkcjonariuszy, główne przyczyny to brawura, alkohol i lekceważenie przepisów. Policjanci apelują o rozwagę, trzeźwość i jazdę w kasku.
Reklama
W poniedziałek do groźnych zdarzeń doszło w regionie na drodze krajowej nr 81. Najpierw 25-letni motocyklista stracił panowanie nad pojazdem z powodu niedostosowania prędkości do warunków na drodze. Choć nie odniósł poważnych obrażeń, został ukarany mandatem. Krótko później kierujący skuterem 28-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju nieprawidłowo zmienił pas i zderzył się z audi. Też dostał mandat.
W poniedziałek wieczorem dwóch 18-latków podróżowało jedną hulajnogą elektryczną na ul. Pszczyńskiej w Żorach. Kierujący, jadąc chodnikiem stracił panowanie, a jego pasażer spadł z hulajnogi i uderzył głową w bok autobusu, który na drodze czekał na możliwość wjazdu na skrzyżowanie. Poszkodowany, który miał 1 prom. alkoholu, doznał obrażeń m.in. głowy i został przewieziony do szpitala. Kierujący miał niemal 1,5 prom.
Policjanci przypominają, że hulajnogą elektryczną mogą poruszać się osoby powyżej 10. roku życia, które posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej wyłącznie w strefach zamkniętych dla ruchu i pod opieką dorosłych. Zgodnie z przepisami hulajnoga elektryczna jest jednoosobowym środkiem transportu.
Funkcjonariusze apelują o stosowanie kasków. Choć prawo nie nakazuje ich w przypadku np. korzystania z hulajnóg elektrycznych, w wielu przypadkach mogą one znacząco zmniejszać obrażenia, w tym ratując życie.
Śląska policja podsumowała w środę, że „wzrost liczby wypadków z udziałem jednośladów to sygnał alarmowy – brak wyobraźni, alkohol, brawura i łamanie przepisów, mogą mieć tragiczne skutki”.(PAP)
mtb/ jann/