Reklama

Głos z Torunia

Jubileusz parafii Mariackiej w Grudziądzu

ZE ZBIORÓW MARKA PRABUCKIEGO

15 sierpnia grudziądzka parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny świętuje 80-lecie istnienia. Przypomnijmy jej genezę i życie religijne w pierwszych przedwojennych latach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W styczniu 1920 r. po powrocie Pomorza do Macierzy zaznaczył się w Grudziądzu znaczny wzrost ludności katolickiej. 2 kościoły nie mogły pomieścić rzeszy wiernych, więc 1 lipca 1934 r. biskup chełmiński Stanisław Wojciech Okoniewski w miejsce kuracji wydzielonej ze wschodniej części rozległej parafii farnej św. Mikołaju w Grudziądzu powołał samodzielny ośrodek duszpasterski. Aby nie czekać, aż stanie nowy kościół, pozyskano budynek „Bazar” przy ul. Moniuszki, siedzibę towarzystw i organizacji. Jego salę widowiskową zaadaptowano na kaplicę, która otrzymała wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwszym proboszczem parafii liczącej wtedy ok. 5 tys. wiernych został ks. dr Antoni Pastwa.

15 sierpnia 1934 r., w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, aktu poświęcenia kaplicy dokonał wikariusz generalny ks. prał. Paweł Kurowski, a uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. dr Pastwa. Pasterskiego błogosławieństwa udzielił zebranym sufragan chełmiński bp Konstantyn Dominik i w gorących słowach polecił nową parafię opiece Maryi. Po południu parafia przeżywała drugą wielką uroczystość – Dzień Katolicki. Na Stadionie Miejskim przy ul. Radzyńskiej (obecnie Hallera) odbyła się manifestacja, podczas której poświęcono Grudziądz Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Urzędowe rozgraniczenie nowej parafii od dotychczasowej parafii pw. św. Mikołaja nastąpiło 1 października 1934 r. Już w listopadzie odbyło się poświęcenie barokowej monstrancji i relikwiarza. Dar dla nowej parafii na znaczną na owe czasy sumę 1050 zł ofiarowali, dobrowolnie się opodatkowując, pracownicy parowozowni. W lutym 1935 r. odbyło się pierwsze w historii parafii nabożeństwo Drogi Krzyżowej; nowo zakupione stacje poświęcił proboszcz parafii św. Mikołaja ks. prał. Bolesław Partyka. Wielkim świętem była pierwsza w parafii Msza św. prymicyjna odprawiona w czerwcu 1935 r. przez ks. Arnolda Goetzego.

Ważną rolę w życiu parafii odgrywały także organizacje katolicko-społeczne: Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, Katolickie Stowarzyszenie Kobiet, Katolickie Stowarzyszenie Mężów, Stowarzyszenie Dzieciątka Jezus, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej i Męskiej, Stowarzyszenie Żywego Różańca, Bractwo Najświętszego Sakramentu, Bractwo Kolejarzy pod opieką św. Józefa (ufundowało ołtarz boczny ku czci swojego Patrona), Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Konferencja Męska św. Wincentego à Paulo oraz chór kościelny z prezesem ks. Pawłem Szynwelskim. Urzędnicy Pomorskiej Izby Skarbowej ufundowali drugi boczny ołtarz, Najświętszego Serca Pana Jezusa, przed którym w pierwsze piątki miesiąca odprawiano wotywę.

Po 2 latach pracy w parafii ks. dr Pastwa został proboszczem parafii farnej, a jego miejsce zajął ks. Ludwik Gasiński, wyświęcony w 1927 r. W lipcu 1936 r. odbyło się uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza na urząd. Po pierwszej Mszy św. w nowej parafii proboszcz spotkał się z przedstawicielami organizacji należących do Akcji Katolickiej. Był to czas prężnego działania katolików świeckich. Katolickie Stowarzyszenie Mężów urządziło w uroczystość Trzech Króli w 1938 r. w Teatrze Miejskim przedstawienie pt. „Po kolędzie”, widowisko śpiewno-taneczne na motywach ludowych. Ważnym wydarzeniem duszpasterskim były misje w marcu 1938 r., które zakończyły się uroczystym poświęceniem krzyża misyjnego na zakupionym placu, gdzie miał stanąć nowy kościół. Na początku sierpnia 1938 r. powstał komitet jego budowy. Podczas odpustu 15 sierpnia 1938 r. ks. Gasiński odprawił Mszę św. w intencji budowy i budowniczych, a po południu podczas Nieszporów dokonał poświęcenia obrazu kanonizowanego 4 miesiące wcześniej patrona Polski św. Andrzeja Boboli, autorstwa Feliksa Lesińskiego z Grudziądza. W maju 1939 r. bp Okoniewski udzielił m.in. młodzieży sakramentu bierzmowania i poświęcił odbudowane po pożarze Pomorskie Zakłady Ceramiczne. W niedzielę 13 sierpnia 1939 r. odbył się w Teatrze Miejskim i jego ogrodach festyn parafialny dla zdobycia funduszy na budowę upragnionej świątyni parafialnej. Niestety, wybuch wojny przerwał prace. Krzyż na placu budowy został zniszczony przez członków Selbstschutzu. Aresztowany 4 października 1939 r. ks. Ludwik Gasiński wywieziony został w kierunku Chełmna i rozstrzelany prawdopodobnie w Klamrach. Pierwszego proboszcza ks. dr. Pastwę Niemcy rozstrzelali 11 listopada w Księżych Górach. Budowę nowego kościoła podjęto 40 lat później.

15 sierpnia, w dzień odpustu parafialnego, parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzić będzie 80-lecie istnienia. Z tej okazji o godz. 16 sprawowana będzie Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. Zdzisław Syldatk, dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas. Po Eucharystii na terenie przykościelnym odbędzie się festyn parafialny pod hasłem: „Trzy godziny dla rodziny”.
Do przeżywania jubileuszu we wspólnocie parafialnej zaprasza proboszcz ks. kan. Krzysztof Zalewski

Podziel się:

Oceń:

2014-08-07 11:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wierne prawdzie i człowiekowi

Mateusz Błaszczyk

Więcej ...

Archidiecezja katowicka: Nowi administratorzy parafii

2025-05-29 07:00

Karol Porwich/Niedziela

W środę 28 maja, w kaplicy Kurii Metropolitalnej w Katowicach, bp Marek Szkudło wręczył dekrety nowym administratorom. Dziękował księżom za dyspozycyjność i gotowość do podjęcia nowych wyzwań. Zachęcił też, by w nowych miejscach posługi, świadczyli o Tym, "który przyszedł, aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu".

Więcej ...

Zielona Góra: po raz piąty, we dnie i w nocy, chcą przeczytać publicznie całe Pismo Święte

2025-05-29 18:12

Adobe Stock

Już po raz piaty, u zielonogórskich franciszkanów, odbędzie się akcja „Biblia 24/7”. W niespełna tydzień, od 1 do 7 czerwca, jej uczestnicy chcą przeczytać całe Pismo Święte, a Księgę Psalmów nawet zaśpiewać. Wydarzenie za pośrednictwem bezpośredniej transmisji będzie można śledzić na całym świecie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Wiadomości

Położna ujawniła horror w Oleśnicy

Obrońca ks. Olszewskiego: Ta sprawa to proces polityczny....

Kościół

Obrońca ks. Olszewskiego: Ta sprawa to proces polityczny....

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Aspekty

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Wiadomości

Najnowszy sondaż OGB - zwiększa się przewaga Karola...

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Wiadomości

Dlaczego Karol Nawrocki nie składa pozwu w trybie...

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Wiara

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie...

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...

Kościół

Ta starożytna tradycja po raz ostatni była przestrzegana...