Reklama

Kościół

Instytut Dzieł Religijnych, tzw. bank watykański z zyskiem za poprzedni rok

Adobe Stock

Instytut Dzieł Religinych (IOR), zwanego popularnie „bankiem watykańskim”, osiągnął zysk netto w wysokości 32,8 mln euro w roku 2024. Roczne sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości MSR/MSSF i wykazuje umiarkowany wzrost w kilku obszarach działalności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W środę 11 czerwca IOR opublikował 13. edycję raportu rocznego. Zawiera on roczne sprawozdanie finansowe za rok obrachunkowy 2024, przygotowane zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości MSR/MSSF.

Zgodnie z raportem, IOR wygenerował zysk netto w wysokości 32,8 mln euro w 2024 r., co stanowi wzrost o siedem procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Marża odsetkowa wzrosła o 5,8 proc., marża prowizyjna o 13,2 proc., a marża maklerska o 3,6 proc. w porównaniu z 2023 r. Tak zwany współczynnik Tier 1, będący miarą stabilności finansowej, wyniósł 69,43 proc., co oznacza wzrost o 16,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Według raportu wynika to zarówno ze spadku ryzyka, jak i wzrostu aktywów netto.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dochód w wysokości 5,7 mld euro

W 2024 r. IOR zarządzał dochodem w wysokości 5,7 mld euro, w tym depozytami, rachunkami bieżącymi, zarządzaniem aktywami i papierami wartościowymi. Aktywa przechowywane przez Instytut wyniosły 5,4 mld euro. Aktywa netto wyniosły 731,9 mln euro - wzrost o 64,3 mln euro w porównaniu do 2023 roku.

Reklama

„Wzrost zysku netto został osiągnięty dzięki dodatniej marży odsetkowej, marży prowizyjnej i marży maklerskiej, a także starannej kontroli kosztów” - czytamy w raporcie rocznym. Ponadto, według IOR, wprowadzono również „liczne usprawnienia o charakterze niefinansowym”, takie jak wzmocnienie kluczowych funkcji oraz inwestycje w infrastrukturę cyfrową i informatyczną, „w celu lepszej obsługi klientów”.

Roczne sprawozdanie finansowe zostało zaakceptowane bez zastrzeżeń przez firmę audytorską Mazars Italia SpA w dniu 29 kwietnia 2025 r. i jednogłośnie zatwierdzone przez Radę Nadzorczą IOR. Zostało ono następnie przedłożone Komisji Kardynalskiej do dalszego rozpatrzenia zgodnie ze statutem.

Biorąc pod uwagę kapitalizację IOR i na podstawie przedstawionych danych, Komisja Kardynałów zaleciła wypłatę dywidendy w wysokości 13,8 mln euro papieżowi Leonowi XIV. Zgodnie z raportem, byłoby to „zgodne z misją Instytutu polegającą na wspieraniu dzieł religijnych i charytatywnych”.

IOR, który nie udziela pożyczek, zarządza aktywami około 12 000 klientów. Większość z nich to duchowni, zakony, diecezje i inne instytucje kościelne, a także dyplomaci akredytowani przy Stolicy Apostolskiej. Roczna dywidenda z zysków banku jest ważnym źródłem dochodu dla Stolicy Apostolskiej.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-11 15:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież pozdrowił rzymian oraz uczestników uroczystości świętych Piotra i Pawła

Grzegorz Gałązka

Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty pozdrowił mieszkańców Rzymu, podziękował uczestnikom uroczystości świętych Piotra i Pawła

Więcej ...

Co mogę dziś Bogu ofiarować?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważanie do Ewangelii Mt 12, 1-8

Więcej ...

Wołczyn: Zakończyło się 31. Spotkanie Młodych

2025-07-18 19:13

Adobe Stock

W Wołczynie zakończyło się 31. Spotkanie Młodych - pięciodniowy, młodzieżowy katolicki festiwal organizowany przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Przez kilka dni młodzież będzie wspólnie się modliła, słuchała konferencji i uczestniczyła w warsztatach. "Wszystko po to, żeby móc wspólnie doświadczyć dobra od drugiego człowieka, a nade wszystko od Boga" - zaznaczają organizatorzy. To jedno z licznych wydarzeń duszpasterskich organizowanych w okresie wakacji przez Kościół w Polsce. Ubiegłoroczne zgromadziły około 250 tysięcy uczestników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel