Reklama

Niedziela Częstochowska

Triduum dla kapłanów na rozpoczęcie Kongresu Eucharystycznego

Karol Porwich/Niedziela

„Duchowość eucharystyczna kapłana” – to temat Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się w dniach 3-5 czerwca w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie dziewiątego diecezjalnego w historii Kościoła częstochowskiego Kongresu Eucharystycznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie odbywa się w ramach 100-lecia najpierw diecezji, a od 1992 r. archidiecezji częstochowskiej. Triduum przewodniczy ks. Robert Grzybowski, administrator Pustelni Zwiastowania Pańskiego w Poletyłach, w diecezji drohiczyńskiej.

– Potrzeba nam odnowy wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii. Po spotkaniach z Maryją w czasie peregrynacji, teraz przez Maryję zmierzamy do Jezusa Eucharystycznego – powiedział do obecnych kapłanów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Triduum dla kapłanów przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego

W konferencji ks. Robert Grzybowski przypomniał gest umycia nóg z Ostatniej Wieczerzy. – W Eucharystii najważniejszy jest priorytet łaski – przypomniał kapłan.

– W Eucharystii mamy wszystko. Chrystus karmi nas. Eucharystia to serce. Serce to jest wszystko. Trzeba wchodzić serca. Jak to moje serce kapłańskie otworzyć? Eucharystia otwiera serce, jest otwartym sercem – kontynuował ks. Grzybowski.

Karol Porwich/Niedziela

Zaznaczył, że „kapłan musi zadbać o siebie, zadbać o serce”. – W Eucharystii jest życie w obfitości. Stając przed Panem prośmy o to, w czym jesteśmy niedożywieni. Musimy jeść to, co naprawdę nas nakarmi – wskazał ks. Grzybowski i zachęcił do ascezy, wyciszenia i umiaru.

Kongres Eucharystyczny archidiecezja częstochowska przeżywa od 3 czerwca do 29 października br. Odbywa się on pod hasłem „Oto Ja jestem z wami”.

Kongresy eucharystyczne w archidiecezji częstochowskiej mają swoją bogatą historię. Za czasów pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny, w latach 1928-39, zostało zorganizowanych 7 kongresów eucharystycznych w poszczególnych częściach diecezji: w Częstochowie, Sosnowcu, Wieluniu, Radomsku, Dąbrowie Górniczej, Kłobucku i Zawierciu. W 1987 r. z woli abp. Stanisława Nowaka zainaugurowana została Nieustanna Adoracja Najświętszego Sakramentu w diecezji częstochowskiej (Doby Eucharystyczne) dla upamiętnienia II Krajowego Kongresu Eucharystycznego. Przy kościołach otwarte zostały kaplice Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W nawiązaniu do II Krajowego Kongresu Eucharystycznego odbyły się w diecezji kongresy regionalne: 24 maja 1987 r. w Zawierciu, 29 czerwca 1987 r. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu, 13 września 1987 r. w Wieluniu, 17 września 1987 r. w Radomsku, 18 października 1987 r. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie, 22 listopada 1987 r. w Dąbrowie Górniczej i 15 maja 1988 r. we Mstowie, 22 października 2005 r. miał miejsce VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny w Częstochowie pod hasłem „Panie, zostań z Ludem Bożym Archidiecezji Częstochowskiej” na zakończenie Roku Eucharystii i w roku 80-lecia diecezji częstochowskiej, a w dniach 4-5 września 2005 r. odbył się kongres w Blachowni.

Karol Porwich/Niedziela

Następnie pod hasłem „Eucharystia daje życie”, z woli abp. Wacława Depo, 11 czerwca 2022 r. na Jasnej Górze odbył się Kongres Eucharystyczny dzieci komunijnych i Liturgicznej Służby Ołtarza archidiecezji częstochowskiej.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-04 10:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny: "Braterstwo dla uzdrowienia świata"

Karol Porwich/Niedziela

Jak informuje Stolica Apostolska, 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w ekwadorskim Quito w dn. 8-15 września 2024 r., a jego tematem będą słowa "Braterstwo dla uzdrowienia świata".

Więcej ...

Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę

2025-07-11 16:01
Kardynał Bechara Raï

KAI

Kardynał Bechara Raï

- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.

Więcej ...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna krzyczał „Allahu Akbar”, wchodząc na ołtarz

2025-07-11 21:12
Bazylika Sacré-Cœur

Adobe Stock

Bazylika Sacré-Cœur

Portal tribunechretienne.com informuje, że w poniedziałek, 7 lipca, mężczyzna wszedł na ołtarz bazyliki Sacré-Cœur, trzykrotnie krzycząc „Allahu Akbar” w biały dzień, na oczach wiernych i zwiedzających.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką